1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. Şiddet Konusunda Farkındalık Önemli

Şiddet Konusunda Farkındalık Önemli

Uzmanlar bilinçlenme ve yasal düzenleme gerekliliğine dikkat çekiyor

A+A-

TRT - Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, "Kadınlar ve çocuklar fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik anlamdaki şiddetin her türlüsüne maruz kalıyorlar." dedi.
Tunceli Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu'nda, "Çocuğa ve kadına yönelik şiddet, töre ve namus cinayetleri konusunda çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi" konulu konferans düzenlendi.

Prof. Dr. Yasemin Açık, özellikle geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde kadına ve çocuğa yönelik şiddetin yaygın olduğunu söyledi.

Şiddetin en yaygın ve en az tanımlanmış insan hakkı ihlali olduğunu dile getiren Açık'ın verdiği bilgiye göre, şiddet gelişmiş ülkelerde de yoğun şekilde görülüyor.

Gelişmekte olan ülkelerde kadına ve çocuğa yönelik şiddet oranı yüzde 20 ile yüzde 50 arasında değişiyor. Gelişmiş ülkelerde kadın ve çocuğa yönelik fiziksel şiddet yüzde 34, sözel şiddet ise yüzde 53 oranına ulaşıyor.

Maalesef kadınlar ve çocuklar, fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik anlamdaki şiddetin her türlüsüne maruz kalıyorlar. Şiddetin toplumsal hayattan silinebilmesi için aile bireylerine yönelik ana-baba, aile ve gençlik okullarının kurulması gerekiyor.

Şiddeti uygulayan bireylerin rehabilitasyonu için aile danışma merkezlerinin ülke genelinde yaygınlaştırılması şart.

Cinsler arasında statü farkını ortadan kaldırıcı bölgesel önlemlerin alınması, madde bağımlılarının tedavisi, şiddete maruz kalanların barınıp bakılacağı kurumlar ve konuyla ilgili yasal düzenlemeler yapılması isteniyor.

Türkiye'de 800.000 civarında kimsesiz, 6.000 civarında da sokak çocuğu bulunduğu ve bunlar şiddetin her türlüsüne maruz kaldığı ifade ediliyor.

Bu haber toplam 2294 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.