1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Ruhsal hastalıkların ilacı el sanatları

Ruhsal hastalıkların ilacı el sanatları

Sağlık Bakanlığı ve İSMEK işbirliği ile 2006 yılından bu yana Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde ruhsal bozukluğu olan hastalara "uğraşı terapisi" uygulanıyor.

A+A-

ZAMAN - Bu sayede hızla iyileşme sürecine giren hastalar bir yandan da meslek edinerek hayata daha emin adımlarla devam ediyorlar. Rehabilitasyon merkezinde, hastaların sosyal hayata hazırlanması için, aralarında İSMEK usta öğreticilerinin de bulunduğu eğitmenler tarafından el sanatları kurslarından halk oyunlarına, çeşitli alanlarda eğitim veriliyor.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Medaim Yanık, Türkiye'de rehabilitasyonun sadece fiziksel özürlüler içinmiş gibi algılandığını belirtti. Yanık, ilaç tedavisinin yanı sıra mutlaka hastalara psikiyatrik rehabilitasyonun verilmesi gerektiğini dile getirdi. Hastaların bir şeylerle uğraşıyor olmasının onlarda rahatlamaya, eğer saldırgansa saldırganlığının azalmasına ve enerji harcaması nedeniyle de yatıştırıcı etkisinin olacağını ifade eden Doç. Dr. Yanık, "Ruhsal hastalıklarda iç dünya, bir çıkmazdır. O yüzden o iç zihnin karmaşasından dış dünya uğraşısına dönmek gerekir. Aynı zamanda bu türden aktiviteler bir toplulukla beraber yapıldığı için insan ilişkilerini geliştirir. Bu da ruh sağlığı için önemli bir adımdır." dedi. Doç. Dr. Medaim Yanık şunları söyledi: "Türkiye'de şu anda "uğraşı terapisti" unvanı taşıyan personelin yetiştirildiği bir okul ya da kurum yok. Bu noktada İSMEK'ten veya Halk Eğitim merkezlerinden destek alıyoruz. Bu kurumlardan gelen usta öğreticileri, kendi içimizde usta-çırak ilişkisi ile yoğurup bu alandaki açığı kapatmaya çalışıyoruz. Ama amaçlardan bir tanesi, psikiyatrik rehabilitasyonda "uğraşı terapisti" diyebileceğimiz dalı geliştirmek." Aile-Sağlık

Uğraşı tedavisi neden önemli?

1. Ruhsal hastalıklar insanların yeteneklerini zayıflatıyor. Düşüncelerini, dikkatlerini, konsantre olmalarını uzun vadede bozuyor. En önemlisi motivasyon kaynaklarını köreltiyor.

2. Hastalıklar bir şey yapma, eyleme geçme duygusunu yok ediyor. İşte meşguliyet terapilerinin, rehabilitasyonun devreye girdiği en önemli noktalardan bir tanesi bu.

3. El terapileri büyük oranda meşguliyet sağlıyor. Fakat daha da önemlisi el sanatları sayesinde hastalara meşguliyetin de ötesinde sürekli olarak az da olsa para kazanacakları bir alan oluşturuluyor.

Bu haber toplam 1366 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.