1. HABERLER

  2. PSİKİYATRİ

  3. Ruhsal Bozukluk Şiddet Doğurmuyor

Ruhsal Bozukluk Şiddet Doğurmuyor

Ruhsal bozuklukların değil, uyuştucu, aşırı alkol alımının bireylerde şiddete başvurmayı tetiklediği bildirildi.

A+A-

Şizofreni, major depresyon, bipolar (iki kutuplu) bozukluk gibi ruh hastalığı olanlarla şiddete başvurma arasında nasıl bir ilinti bulunduğu uzmanlar tarafından uzun bir süredir araştırılıyor.

ABD'de bu konuda yapılan bir araştırmaya göre, bu tür ruhsal bozukluklar kişiyi, ruh sağlığı yerinde olan bir kişiden daha çok şiddete başvurmaya eğilimli yapmıyor.

"North Carolina" Ünversitesi'nde araştırmacılar, resmi sağlık kayıtlarından 2001 ve 2003 yıllarında 34.653 kişinin ruh sağlığı, şiddete başvurma başta olmak üzere kişisel bilgilerini incelediler ve 3 yıl sonra bu kişilere bir anketle sorular yönelttiler.

Silahla, bıçakla saldırı, fiziksel taciz gibi şiddet eylemlerine başvurma konusunda ruhsal bozuklukları olanlarla, olmayanlar arasında bir fark görülmezken, uyuşturucu ve aşırı alkol alınması durumunda şiddetin başladığı görülüyor.

Araştırmada ruh hastalığı olanların uyuşturucu ve aşırı alkol almaları durumunda şiddete yönelme eğiliminin üç katı arttığı gözlemlendi.

Araştırma ekibinden Dr.Sally Johnson, "Vardığımız sonuçlar, bazı kişilerde yaygın olan ve medyaya da yansıyan, ruh hastalıkları kişiyi daha tehlikeli yapıyor kanısının doğru olmadığını ortaya koydu." diyor.

Araştırma sonuçlarına göre, şiddete başvurma eğiliminin en yüksek olduğu grubu gençler oluşturuyor.

Araştırma ikinci sıraya geçmişinde şiddet uygulayanları koyarken, üçüncü sıraya erkekleri, dördüncü sıraya da çocukken suç işleyip tutuklananları yerleştiriyor.

Bu haber toplam 2620 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.