1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Renkler Çalışma Hayatımızı Etkiliyor!

Renkler Çalışma Hayatımızı Etkiliyor!

Ofislerimizde renklerin psikolojinizi etkileyebileceğini, konsantrasyonunuzu bozabileceğini biliyor muydunuz?

A+A-

Günümüzün büyük bölümünü geçirdiğiniz ofislerimizde renklerin psikolojinizi etkileyebileceğini, konsantrasyonunuzu bozabileceğini biliyor muydunuz? Şirketiniz ve ürünleriniz ile özdeşleşen renklerin seçimi son derece önem taşıyor.

Aslında ofislerin rengi ne olursa olsun birçoğumuz masalarımızı, bilgisayarlarımızı kendi istediğimiz gibi, en sevdiğimiz kalemler, çerçeveler ile bir nebze olsun değiştirir ve kendi ofis rengimizi yaratırız. Bu kendimiz için oluşturduğumuz bölgede rengimizi, tarzımızı bir şekilde belirlemiş oluruz. Şirketlerin kişiye göre renk seçimi yapılabilmesine olanak sağlaması, kişilerin kendilerini daha üretken, daha yaratıcı hissetmelerini sağlayacaktır.

Ergonomi günümüzde çok önem taşımakta, bununla birlikte ülkemizde devlet dairelerinin griden vazgeçemediklerini görüyoruz. Hastanelerde beyaz, yeşil tonlarının huzuru çağrıştırdığı, kırmızı tonlarının yemek sektöründe iştah açıcı yönü ile tercih edildiği, otorite çağrıştırmak isteyen firmalarda lacivert tonlarının daha çok kullanıldığı biliniyor.

Ofisinizde renk seçimi yaparken yaptığınız iş de önemlidir, söz gelimi bir tasarım firmasında canlı, parlak ve zıt renkler tercih edilebilirken, bir danışmanlık şirketinde daha ikincil renk tonlarının tercih edilmesi doğru olacaktır.

İşte Filli Boya’nın işyerleri ve yapılan işlere göre renk önerileri…

KIRMIZI

Tansiyonu yükselterek, kan akışını hızlandırır ve iştah açıcı özelliği vardır. Birçok gıda firması bu özelliklerinden dolayı rengi tercih ederler.

KAHVERENGİ

İş görüşmelerinde, toplantılarda tercih edilmemesi gereken ilk renktir. Toprak rengi olması dolayısı ile diğer insanlar arasında kaybolmanıza sebep olur. Teklifsiz, rahat bir renk olması dolayısı ile karşınızdakinin kendisini resmiyetten uzak, daha samimi hissetmesini ve açılmasını sağlar. Büronuzda mümkün olduğunda kahverengiyi doğrudan kullanmamaya çalışın.

YEŞİL

Yeşil güven veren bir renktir. Odalarda kullanıldığında rahatlatıcı bir etkisi olur. Tabiatı hatırlatması dolayısı ile beyazdan sonra mavi ile birlikte hastanelerde de sıklıkla kullanılır.

SİYAH

Gücü ve tutkuyu aynı zamanda hırsı temsi eder. Ülkemizde siyah matemi simgelerken, Japonya’da mutluğu temsil eder. Fonda kullanıldığında karamsar bir hava oluşturur. Işığı yok ederek, konsantrasyonu en çok getiren renktir. Albert Einstein’in daha çok konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı almayan bir odada düşündüğü söylenir.

MAVİ

Mavi sakinliğin rengidir, aynı zamanda tansiyonu düşürdüğü söylenir. Arap kültürüne göre mavi taşlar (nazar boncuğu) kan akışını yavaşlatırlar. Bazı ofislerde otorite ve verimliliği çağrıştırması dolayısı ile mavi özellikle tercih edilir. Uluslar arası toplantılarda devlet başkanları lacivert takım elbise giyerler.

MOR

Nevrotik duyguları açığa çıkartarak insanları bilinç altında korkuttuğu tespit edilen bu rengi ofislerinizde kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz.

PEMBE

Pembe giyen kişilere karşı kendimizi rahat hissettiğimiz bilinir, yurt dışında birçok ülkede tezgahtarların bu sebeple pembe gömlek giymektedir.

SARI

Geçici ve dikkat çekiciliğin ifadesidir. Ofislerde kullanılması pek önerilmez, bununla birlikte kısmi olarak kullanılabilir.

BEYAZ

Beyaz, istikrarı, devamlılığı ve saflığı simgeler. İş yerinde beyaz kullanmanız renkli objeler ile mekanınızda kolaylıkla değişiklik yapmanıza olanak verir. Yöneticilerin, liderlerin beyaz ağırlıklı kıyafet seçmeleri, temiz bir imaj ve inandırıcı bir görüntü çizer.

Bu haber toplam 4789 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.