1. HABERLER

  2. KİTAPLIK

  3. Reklamın Dili / Uğur Batı

Reklamın Dili / Uğur Batı

Reklamcılığın farklı alanlarında uzun yıllar çalışmış Uğur Batı ‘Reklamın Dili’nde, reklam dilinin sosyopsikolojik boyutunu ifade eden mizah, star stratejisi, korku, cinsellik gibi duygusal mesaj biçimlerinin kullanımını örnekler eşliğinde açı

A+A-

Reklamcılığın farklı alanlarında uzun yıllar çalışmış Uğur Batı ‘Reklamın Dili’nde, reklamın, görsel ve sözel metinler, grafik ve tasarım, başlık, slogan ve gövde metin gibi unsurlarını; reklam dilinin sosyopsikolojik boyutunu ifade eden mizah, star stratejisi, korku, cinsellik gibi duygusal mesaj biçimlerinin kullanımını örnekler eşliğinde açıklıyor. Reklamcılığı ilk olarak kavramsal açıdan inceleyen çalışma, ardından reklamın tüm unsurlarını, ideal biçimleriyle anlatmayı amaçlıyor. Batı ayrıca, reklamlarda kullanılan cümle yapılarını, kelime türlerinin kullanım ağırlıklarını, reklamcıların iletileri farklı amaçlara göre nasıl yapılandırdıklarını da ayrıntılarıyla ortaya koyuyor. Reklamcılık üzerine çıkan pek çok kitabın yanında, bu sektörde deneyimli birinin elinden çıkan kitap, reklamcılığa yakından bakmak ve anlamak için okuyucularına bir şans veriyor.

O sözlerin Sihri… Türkçe yazında reklamcılığa ilişkin yazılmış en kapsamlı ve çarpıcı kitaplardan biri…

Kitap, reklamcılığı ilk olarak kavramsal olarak inceliyor. Reklamın tüm unsurlarını, ideal biçimleriyle ve örneklerle okuyucuya anlatmayı amaçlıyor. Reklamın Dili’nde yazar, reklamı reklam yapan görsel ve sözel metinler, grafik & tasarım, başlık, slogan ve gövde metin gibi unsurları; reklam dilinin sosyopsikolojik boyutunu ifade eden mizah, star stratejisi, korku, cinsellik gibi duygusal mesaj biçimlerinin kullanımını örneklerle açıklıyor. Reklamlarda kullanılan cümle yapıları, kelime türlerinin kullanım ağırlıkları, reklamcıların iletileri farklı amaçlara göre nasıl yapılandırdıkları gösteriliyor.

Kitapta ayrıca ‘reklamda etkileme, okunabilme, tanınma ve anımsanabilme gibi hedefler, reklamda kullanılan dil düzeyine nasıl yansıyor sorusu’ orijinal bir araştırmayla okuyucuya sunuluyor. Reklamın Dili, Türkçe reklam dilinin temel repertuvarını orijinal bir araştırmayla ortaya koyarken, göstergebilimsel bakış açısını da anlatıyor ve özgün içeriği ve konuya yaklaşımı açısından Türkçe reklam yazınına önemli bir katkıda bulunuyor.

Kariyerinde reklam yazarlığı, yaratıcı yönetmenlik, marka uzmanlığı ve öğretim üyeliği gibi reklamcılığın neredeyse tüm taraflarında bulunmuş olan Uğur Batı, kitabında reklam yazarlarına, tasarımcılara, reklam yaratıcılarına, marka uzmanlarına ve diğer tüm reklam profesyonellerinin yanı sıra iletişim öğrencilerine de sesleniyor.

REKLAMIN DİLİ
Uğur Batı,
Alfa Yayınları,
reklamcılık,
340 sayfa

Bu haber toplam 5993 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.