• BIST 115.978
 • Altın 164,065
 • Dolar 3,8194
 • Euro 4,6678
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 5 °C

Rehber öğretmen psikolog mu?

TALİP EMİROĞLU
Rehberlik hizmetleri özel okul ve dershanelerden sonra, devlet okullarının da en önemli birimlerinden biri haline geldi. Bunun nedeni, kuşkusuz kültürler arasındaki sınırların eridiği global dünyada, insan ilişkilerini belirleyen toplumsal davranış kalıplarının da gevşeyip, yaptırım gücünü yitirmesidir.
Çünkü bugün post modern ortamda, insan ilişkileri belirsizleşip anlaşılmaz olmuştur.
Bu olgu, insanların, toplum ve kurum ilişkisini soyut bir niteliğe dönüştürmüştür.
Bu da eğitim kurumlarında rehberlik hizmetlerinin yaygınlaşmasına neden olmaktadır.
***

Gerçekten de bir okula kayıt yaptırmak için bile gittiğinde öğrenci, mutlaka rehberlik servisine gönderiliyor.
Okul sürecinde bütün öğrencilerin bu serviste dosyası mevcuttur. Kişisel bilgilerin yer aldığı bu dosyalarda; öğrencinin geçmişi hakkında bilgiler, dersteki durumu, arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle ilişkisi, yaşadığı sağlık problemleri ve aile bilgileri mevcuttur.
Bu yüzden rehber öğretmenler çocuğa ve ailesine ait çok özel bilgilere sahip olur. Dolayısıyla aile pek çok sorunu onlarla paylaşır. Bir tür sırdaş da denebilir. Öğretmenleri ve okul idaresini de rehber öğretmenleri yönlendirir.
Kısacası okullarda rehber öğretmenin çok kritik ve önemli rolü vardır.
***

İşte bu önemli rol bazen yanlış uygulamalar yapmalarına neden olabiliyor.
Teşhis koyucu ve tedavi edici olabiliyorlar.
Oysa onların görevi yönetimin bir parçası olmaktır. Yönlendirme ve filtre yapmak olmalıdır.
Pedagojik yaklaşımdan uzaklaşıp psikolojik tedavi işine asla soyunmamalılar.
Aksi takdirde, onların yanlışının bedeli, öteki yanlışlardan çok daha ağır oluyor. Örneğin öğrenciye ilaç tavsiye eden rehber öğretmenleri tanıyorum. Özellikle hiperaktif çocuklara çok kolay reçete yazabiliyorlar. Çünkü bu öğrenciler derste diğerlerini rahatsız ediyor. Problemin kaynağı olarak görülüyorlar.
En kolay yol, sınıfın huzuru için, çocuğun beynini yavaşlatan ilaçlar vermek.
Oysa bu öğrencilere gereken tolerans sonuna kadar tanınmalıdır. Çünkü dünyadaki bütün mucitler sıra dışı kişilerden çıkar. Son çare olarak uzmana yönlendirmeleri gerekir.
***

Belki velilerin ve öğretmenlerin bilinçsiz yaklaşımları rehber öğretmenleri psikolojik tedavi yapmaya itiyor. Alt yapıları da buna müsait olduğu için kendilerini geri alamayanlar çıkıyor.
Tekrar etmekte yarar görüyorum, rehber öğretmenlerin psikolojik manadaki işi 'bilgilendirme' ve 'yönlendirme' dir. Çocukta veya ailede var olan bir sorunu anlayabilmeli, veli veya öğretmeni bilgilendirmeli ve uzmana yönlendirmelidir.
Eğitimde 'rehberlik' ve 'psikolojik' hizmetler birbirinden mutlaka ayrılmalıdır.
Psikolojik hizmet okulun ve rehberlik servisinin işi değildir. Veliler de bu öğretmenlerden böyle bir hizmet beklentisi içerisinde olmamalıdır.
Yarar yerine zarar görürler.
Bir psikolog nasıl ki eğitimci değilse, rehber öğretmenleri de psikolog değildir.
Bu yazı toplam 4867 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
AYDAN
2011-01-08 20:15:35
REHBER FİLOZOF
Arkadaşlar niçin pdr dışınız daki insanlara çamur atıyorsunuz bütün bunları yapanların alanınız dışındakiler olduğu düşüncesine kapılıyorsunuz. Ben dersanede 9 yıl rehberlik yaptım ancak bu dönem içinde tabi ki farklı problemlere sahip insanlar ve öğrencilerle karşılaştım ama hiçbirine iaç önermek şöyle dursun psikolojisini bozmamak için danışma işne hiçbir zaman girmedim. Onları ya okul vasıtası ile rama yönlendirdim yada bu işin uzmanı psikolog ve psikiyatrlara yönlendirdim. Etrafımda bu şekilde çalışan bir çok arkadaşım var hiçbirinin farklı düşündüğüne de şahit olmadım. Lütfen sözleri söylerken biraz daha dikkat ancak okul gezilerine gittiğimde sistem değişikliklerinden haberdar olmayan bu bilgiler dersanelere nereden gönderiliyor bizede göndersinler diyen pdrcilerde tanıdım.
kübra pdr
2010-11-14 13:58:32
cevap
sezgi hanım yazdıklarınıza tamamen katılıyorum talip bey dedikleriniz doğru ama sadece rehber öğretmen adı altında çalışan felsefeci sosyolojiciler için doğru!!!tabikide biz ilaç yazamayız bu konuda tedavi edemeyiz ama bizlere sadece rehber öğretmen değil psikolojik danışman ünvanı da veriliyor işte buda bizlerin teşhis yapması için veriliyor rehberlik demek yön göstermek bilgilendirmek demek tabii ama malesef bu işin psikolojik danışma tarafı hep unutuluyor bizlerin görevi psikologluk da yapmak ama psikiyatristliğe tabiki el atamayız haddimiz değil...mesleğimize her zaman sahip çıkacağız !!!Bu arada rehber öğretmenlerin adı okul psikoloğu mu olmalı diye sürekli tartışmalar yaşanıyor suç sizde değil mesleği yeterice sahiplenemeyen bizlerde galiba...
sezgi
2009-07-27 21:09:05
bilgilendirme hatasını düzeltmek için
okul rehberlik servisinde çalışan kişiler psikoloji ya da psikolojik danışma bölümü mezunudurlar. bazı dönemlerde rehberlik işlerinde ölçme değerlendirme veya eğitim yönetimi, eğitim planlaması, özel kurumlarda hatta felsefe, sosyoloji mezunları da görevlendirilmektedir.Rehberlik servislerinde çalışanlar ilgili bölümden mezunlarsa zaten kendilerine psikolog yada psikolojik danışman ünvanı mezun olurken verilmektedir,çalışmak için bir okul seçmiş olmaları bu gerçeği değiştirmez. Önce doğru bilgi edinip sonra bilgilendirmek, okuyana verilecek zararlar düşünerek yazmak sorumluluk işidir etraflı düşünüp yazmayı gerektirir...
Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2017 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim