• BIST 106.239
  • Altın 160,657
  • Dolar 3,8781
  • Euro 4,5726
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C

Psikiyatrların Merhametine Bırakıldık!

Psikiyatrların Merhametine Bırakıldık!
Sağlık Bakanlığı psikiyatristlerin talebiyle 'danışma merkezleri'ni kapatırken psikologlar tepkili: 'Psikiyatristlerin merhametine bırakıldık.'

Sağlık Bakanlığı’nın ‘psikoterapi danışma merkezlerinin’ kapatılmasına yönelik genelgesi, psikologlarla psikiyatristleri karşı karşıya getirdi.

Psikiyatristlerle psikologlar arasında yıllardır süregelen ‘terapi’ kavgası iki meslek grubunu yasal platformda da karşı karşıya getirdi. Türkiye Psikiyatri Derneği, bir rapor hazırladı ve ruh sağlığı alanının denetim altına alınması gerektiğini savundu. Bu rapor Sağlık Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlık psikologların psikoterapi yaptığı merkezlerin de aralarında olduğu danışma merkezlerini kapatma kararı aldı. Psikiyatristler tepkilerinin, yaşam koçluğu, kişisel gelişim ve fal bakan merkezlere olduğunu söylerken, psikologlarsa Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışmadıkları halde bakanlık kararıyla kapatılmalarının yasaya aykırı olduğunu savunuyor ve ‘yürütmenin durdurulması’ için mahkemelere başvuruyorlar.

Psikoterapist Mehtap Kayaoğlu “Bakanlık ‘Bu işi yapabilirsiniz ancak, hastanelerde, psikiyatristlerin yanında onların kontrolünde yapacaksınız’ diyor. Bir meslek grubunu, başka bir meslek grubunun merhametine terk ediyorsunuz” diye konuşuyor. Türk Psikologlar Derneği yaptığı açıklamada ise “Türkiye’de ruh sağlığı hizmetlerini düzenleyen yasa veya yönetmelik yok. Tebligatlarda ‘ruhsatsız faaliyet’ deniyor. Meslek yasası olmayan kişilerin çalıştığı yerlerin bakanlığın ruhsatlandırması zaten mümkün değildir” denildi.

Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Türkiye Psikiyatri Derneği üyesi Prof. Dr. Selçuk Candansayar ise “Derdimiz psikologlarla değil. Raporu yaşam koçluğu, kişisel gelişim gibi merkezlere yönelik hazırladık. Amacımız bu alanda çalışan meslek gruplarının, tanımlanmasıydı. Merkezler sağlık hizmeti veriyorsa, bunu bakanlık denetleyecek” diye konuşuyor.

‘Danışmanlık merkezleri çığrından çıktı’

Psikologların danışma merkezlerinin kapatılmasına gerekçe olan bakanlık genelgesinde ‘Psikolojik Danışma Merkezi’ adı altında bir sağlık kuruluşunun yönetmelikte ve diğer mevzuatlarda yer almadığı belirtilerek derhal kapatılması isteniyor. Türkiye Psikiyatri Derneği’nin raporunda ise “Özel psikolojik danışmanlık adı altında yasalara aykırı olarak hasta muayene ve tedavi hizmeti verilmeye başlanmıştır. Uygulama çığrından çıkmış ve ‘yaşam koçluğu’, ‘kişisel gelişim uzmanlığı’ gibi adlar altında felsefe bölümü mezunları, iktisatçılar vs. bu alanda çalışmaya başlamıştır” denildi.

Psikiyatrist ile psikologların farkı

Psikolog: Eğitim ve fen edebiyat fakültelerinin ‘psikoloji’ bölümünden mezun oluyorlar. Psikologluk ‘tıbbi’ bir unvan değil. Psikologlar tıbbi tedavi değil, psikoterapi yapıyor.

Psikiyatrist: Tıp fakültesinden mezun olur ve ruh hastalıkları ve sağlığı alanında eğitim alır. Psikiyatristler, sinir sistemindeki bozuklukları ve bunların doğurduğu hastalıkları inceleyip tedavi ediyor.Terapi yapmak için her iki meslek üyelerinin, bunun eğitimini alması gerekiyor. Bu eğitimde, teorik eğitim, uygulama ve staj, terapistin uygulamalarının daha yetkin bir kişi tarafından süpervize edilmesini içeriyor.

NESLİHAN TANIŞ / DERYA LAWRENCE

Radikal

Bu haber toplam 1889 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Zeki Kaya
2010-12-27 13:59:14
Kamil saçmalığı
Edebiyat Fakültesi mezunu olmanın ayrıcalığı nedir. Edebiyat kelimesi size ne çağrıştırıyor. Konuya uzak ve psikiyatrların yaptığı gibi bir meslek grubunu hedef alarak yapılmış teknik değerden uzak bir yorum. Terapi yapmak hakkı diye bir şey yoktur. Yasal bir boşluk var. Sizin terapi yapmak diye bir hakkı yok demeniz sizin kendi heva ve hevesinizle ilişkili görece bir yorum. Şu anki yasalara göre psikoloji mezunlarınında terapi hakkı yok. Psikolog diye bir ünvan yok. En azından yasal karşılığı yok. Psikoloğum demek yasal değil, psikoloji mezunuyum demek daha doğru. Ortamı gererek tatmin olmak istiyorsanız başka şeyler yapın.
Psikolog Kamil
2010-12-27 12:19:23
Bir Soru Bir Uyarı
Soru : Terapi yapma konusu açılınca meslek etiğini hiçe sayarak "Biz de yaparız!" diye haykıran rehberlikçi ve sosyal hizmetçilerin dernekleri yine Psikiyatristlerle karşı karşıya kaldığımızda susuveriyorlar?Acaba gerçekten terapi yapmak gibi bir haklarının olmadığını bildikleri için mi?Olay ne zaman dernekler ve kanunlar çapında ele alınsa bu arkadaşların dernekleri sus pus.İnşallah yasa çıkar da nerede duracaklarını bilirler.Psikolog terapi yapar,sosyal hizmetçi ambulans çağırır,rehberlikçi ders programı hazırlar ve "Hedefi olmayan gemi bilmem nedir" gibi rehberlikçiden rehberlikçiye miras kalan cümleler kurar. Uyarı : Psikolog (Fen) Edebiyat Fakültesi mezunudur.Haberi hazırlayan arkadaş gaflete düşüp "Eğitim" vurgusu yapmış.Asla ve kat'a mümkün değildir böyle bir durum,bilime aykırıdır çünkü.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2017 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim