1. HABERLER

  2. VİDEO/GÖRÜNTÜ

  3. Papa İstifa Edince Akıllara Bu Film Geldi!

Papa İstifa Edince Akıllara Bu Film Geldi!

Alman Papa, 16. Benediktus dün sürpriz bir kararla istifa etmesi akıllara bu filmi getirdi.

A+A-

Katolik dünyasının lideri Alman Papa, 16. Benediktus dün sürpriz bir kararla bu ayın sonunda görevden çekileceğini bildirdi.

Haber ilk olarak İtalyan Haber ajansı ANSA tarafından duyuruldu, daha sonra Vatikan tarafından doğrulandı. Papa istifasına gerekçe olarak ilerleyen yaşı nedeniyle fiziki ve zihni melekelerinin zayıflamasını gösterdi.

Papa "Tanrının karşısında vicdanımla defalarca hesaplaştıktan sonra, ilerleyen yaşım nedeniyle gücümün bu görev için yeterli olmadığına emin oldum" dedi.

VATİKAN'DA İSTİFA ÇOK NADİR

Asıl adı Joseph Aloisius Ratzinger olan Alman asıllı eski Kardinal 16. Benediktus bu göreve 2005 yılında, Papa 2. Jan Pol'ün ölümünden sonra seçilmişti.

Vatikan şehir devletinin başkanı ve Katolik Kilisesi'nin başı olan 16. Benediktus, kilise tarihindeki 265. Papa idi. Seçildiğinde 78 yaşında olan 16. Benediktus, Katolik Kilisesi tarihinde seçilen en yaşlı papalar arasındaydı.

Papaların istifa ettiği geçmişte nadir de olsa görülmüştü ama normal koşullarda papalık yalnızca ölüm ve göreve mani ağır hastalık koşullarında sona eriyor.

İSTİFA BU FİLMİ HATIRLATTI

Papa'nın istifa kararı İtalya Yönetmen Nanni Moretti'nin Zoraki Papa (Habemus Papam) isimli filmini akıllara getirdi. 2011 yılında gösterime giren film  "bir Papa'nın ölmesi üzerine yapılan seçim ve Papa olmaya isteksiz Cardinal Melville'in Katolik âleminin bu en yüksek rütbesine seçilmesiyle" başlıyordu.

FİLMİN FRAGMANI

 

KORKUDAN HALKI SELAMLAYAMAYINCA

Film, yeni Papa'nın duyduğu panik ve korku duygularını, olanca insancıllığıyla yansıtıyordu. Bir türlü Vatikan'ın balkonuna çıkıp Sen Piyer alanında bekleyen onbinleri selamlamayı başaramayan Papa'yı yeni görevine ve sorumluluklarına alıştırmak için, İtalya'nın en ünlü psikiyatrı Vatikan'a çağrılıyor.
 Filmdeki mizah da işte bu noktadan itibaren devreye giriyor. Dış dünyayla ilişkisi kesilen psikiyatr, büyük bir salonda değişik coğrafyalardan gelmiş kalabalık bir kardinal grubunun kulak kesildiği bir ortamda, Michel Piccoli'nın olağanüstü oyunculuğuyla tüm zayıflıklarını, kaygılarını yansıttığı yeni Papa'nın çaresizliğine çözüm aramaya başlıyor.
 
PAPA TERAPİSTE GİDERSE

Geleneksel psikanaliz sorularının böylesi bir ortamda sorulamayacağı ve yanıtlanamayacağı derhal anlaşılınca, yeni Papa'nın Vatikan dışında bir terapiste gönderilmesi kararlaştırılıyor. Ve Papa, Vatikan'dan dışarı çıktığında, fırsatını bulduğu anda kayıplara karışıyor.

Vatikan'da yaşanan karmaşayı, Papa'nın kaybolmuş olması skandalını Katolik dünyasından ve hatta Vatikan'daki din adamlarından bile gizleme zorunluluğunun ortaya çıkardığı inanılmaz derecede gülünç sahneler ve bir yandan isteksiz Papa'nın yüreğiyle ve aklıyla yüzleşmesi sırasında tanık olunan hüzünlü anlar ve filmin alışılmışın dışında bir final ile bitişi daha da izlenir kılıyor.

PressTürk 

Bu haber toplam 6818 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.