1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Panik atak nasıl anlaşılır? Bu belirtilerden 4'ü varsa panik atak olabilirsiniz.

Panik atak nasıl anlaşılır? Bu belirtilerden 4'ü varsa panik atak olabilirsiniz.

Psikolog Elif Beydağı panik atak, panik bozukluk ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

A+A-

Panik atağın ruhsal bir bozukluk olmadığını ifade eden Beydağı, öncelikle ikisinin de psikiyatride ayrı ayrı tanımının olduğunu hatırlattı. “Panik atak kriziniz belirdiğinde ne olduğunu anlamıyor olabilirsiniz" diyen psikolog Beydağı şu bilgileri verdi:

-"Panik atak ruhsal bir bozukluk değildir. Panik atak ve panik bozukluktan bahsederken, öncelikle ikisinin de psikiyatride ayrı ayrı tanımının olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Panik atak yüksek endişe nedeniyle gerçekleşir. Herkes panik atak geçirebilir.

Panik atak, dakikalar içinde doruğa ulaşan ve bu süre zarfında çeşitli psikolojik ve fiziksel semptomların ortaya çıktığı ani şiddetli korku dalgalanmasıdır. Panik atak belirtileri ve semptomları aniden gelişir ve genellikle 10 dakika içinde daha da şiddetlenir. Bir saatten fazla sürmez ve çoğu 20 ila 30 dakika içinde sona erer.


2-080.gif


Panik atak belirtileri

 “The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-DSM5 (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı) tanı kriterlerine göre, panik atakta aşağıdaki belirtilerden en az dördünün (4) ya da daha fazlasının ortaya çıktığı belirtiliyor.

*Çarpıntı, kalbin küt küt atması ya da kalp hızının artması,
*Terleme, titreme ya da sarsılma,
*Soluğun daraldığı ya da boğuluyor gibi olma duyumu,
*Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma,
*Bulantı ya da karın ağrısı, baş dönmesi, ayakta duramama, sersemlik ya da bayılacak gibi olma,
*Terleme, titreme, ürperme ya da ateş basması duyumu,
*Uyuşmalar, gerçek dışılık (kendinden kopma ya da yabacılaşma durumu), *Denetimi yitirme ya da çıldırma korkusu,
*Ölüm korkusu.

Panik atak semptomlarının çoğu fizikseldir ve çoğu zaman bu semptomlar o kadar şiddetlidir ki, kalp krizi geçirdiğinizi düşünebilirsiniz. Aslında panik atak geçiren birçok insan yaşamlarını tehdit edici bir tıbbi sorun olduğuna inandıkları şeyin tedavisi için doktora veya acil servise daha sıklıkla giderler.

“Panik Bozukluk kaygı ve tasalanmayla doğru orantılı”

Panik atak geçiren insanlar bazen panik bozukluğu geliştirir. Panik bozukluğu olan kişiler beklenmedik ve tekrarlanan panik atakları yaşarlar. Daha fazla atak geçirme konusunda çok daha fazla korku hissederler ve panik atak nedeniyle kötü bir şey olacağından endişelenirler. Hastalık çok fazla sıkıntıya neden olur ve yaşam aktivitelerine engel olabilir.

Tedavisi için uzman şart

Panik bozukluğu için en yaygın tedaviler ilaçlar ve psikoterapi seanslarıdır. “Konuşma Terapisi” olarak bilinen psikoterapi, korkuların üstesinden gelmek amacıyla panik atağın potansiyel tetikleyicilerini tanımlamak için lisanslı bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşmayı içerir. İlaçlar da beyindeki nörotransmitörlerde ciddi anksiyeteye yol açabilecek dengesizliklerin düzeltilmesine yardımcı olur ”..

Panik atağın üstesinden gelmek için sigara, alkol ve kafein kullanmaktan kaçının. Solunumunuz nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin. Gevşeme tekniklerini uygulayın. Aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim halinde olun. Düzenli egzersizler yapın. Yeterince dinlendirici ve düzenli bir uyku uyuyun”.

Kaynak

Bu haber toplam 1878 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.