1. YAZARLAR

  2. Resul KURT

  3. Özürlü emekliliğinde yaş şartı yok
Resul KURT

Resul KURT

www.resulkurt.com
Yazarın Tüm Yazıları >

Özürlü emekliliğinde yaş şartı yok

A+A-

Okurumuz Murat Erdoğan diyor ki; 1997 haziran ayında ilk sigortalı işe başladım. Yüzde 40 özürlü raporum var. Ancak bu rapor 1998 yılında işçi bulma kurumunun tam teşekküllü bir hastaneden bana aldırdığı bir rapor. Emekliliğim için geçerli midir? Bu arada 2 yıl için çalışmaya ara vermişliğim var. Ne zaman emekli olabilirim? Yaşımı beklemem gerekir mi?

Özürlülere tanınan erken emeklilik hakkından yararlananların yaş şartı bulunmamaktadır. Sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan sigortalılar işe giriş tarihlerine ve özür oranlarına göre değişen sigortalılık süresi ve gün sayısını doldurmak suretiyle emekli olabilmektedir.

1997 yılı Haziran ayı işe giriş tarihinize göre, 3. derece özürlü olmanızdan dolayı 17 yıl sigortalılık süresini 3920 gün sayısını doldurmak suretiyle yaşı beklemeden emekli olabileceksiniz. ancak, bunun için sakatlık vergi indiriminden yararlanmanız gerekmektedir.

* * *

Özürlü işçilerin emekliliği

Sizlerden gelen yoğun sorular nedeniyle Perşembe günü, sosyal güvenlik reformu sonrasında özürlü emekliliğine değinmiştim. Bugün de eski SSK sigortalılarının özürlü emekliliğini açıklamaya devam edeceğiz.

5510 sayılı Kanun’un geçici 10. maddesine göre;

1- 01.10.2008 tarihinden önce ilk defa sigortalı olanlardan, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun mülga 53. maddesine göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede (2/3 oranında) hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılar,

Yaşları ne olursa olsun en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından yararlanacaklar.

2- 01.10.2008 tarihinden önce sigortalı olup bu Kanunun yürürlük tarihinden önce veya sonra sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan sigortalılar hakkında, aşağıdaki tabloya göre işlem yapılır.

5510 Sayılı Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten önce sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlananlardan yaşlılık aylığı bağlananların aylıklarının kesilmesi ve tekrar bağlanmasında bu Kanunun yürürlük tarihinden önceki hükümler geçerli olacaktır.

SSK’lı özürlüler için bağlanacak aylıkların aylık bağlama oranı, 5400 gün üzerinden hesaplanan orandan az olamayacaktır.


 

Bu yazı toplam 8578 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.