1. HABERLER

  2. REHBERLİK

  3. Oyuncak silahını getir, kitabını götür

Oyuncak silahını getir, kitabını götür

Çocukları şiddetten uzak tutmayı ve okumaya teşvik etmeyi amaçlayan Akyazı Belediyesi, tüm oyuncak silah satan dükkânlarla birlikte ortak bir kampanya başlattı

A+A-

Oyuncak silahını getir, kitabını götür 


Çocukları şiddetten uzak tutmayı ve okumaya teşvik etmeyi amaçlayan Akyazı Belediyesi, tüm oyuncak silah satan dükkânlarla birlikte ortak bir kampanya başlattı. Artık ilçede oyuncak silah satılmayacak. 
 
 'Oyuncakçılar da silah satmayacak'... Sakarya'ya bağlı Akyazı Belediyesi, çocukların en çok tercih ettiği oyuncak silahlara yönelik bir kampanya başlattı. Belediye, 'Oyuncak silahını getir, bir kitabın olsun' kampanyası düzenleyerek oyuncak silahını getiren çocuklara kitap hediye ediyor. Kampanyaya oyuncak satan işyerleri de katılarak, oyuncak silah satmama kararı aldı.

Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı, oyuncakçıları dolaşarak oyuncak silahları topladı ve oyuncak istemeye gelen çocuklara verilmek üzere dükkanlara kitap bıraktı. Kampanya çerçevesinde "Bu işyerinde silah satılmamaktadır" uyarı yazılarını oyuncakçıların dükkanlarının camlarına asan Yazıcı, esnafın verdiği destekten memnun kaldı. Son yıllarda eğlence ve çeşitli cemiyetlerde yoğun şekilde silah atıldığını belirten Başkan Yazıcı, bunun birçok kişinin hayatını kaybetmesine sebep olduğunu söyledi. Yazıcı, başta devlet olmak üzere, sivil toplum örgütleri ile bazı kurum ve kuruluşların bu yönde birtakım tedbirler almasına veya gönüllü olarak faaliyetlerde bulunmasına ihtiyaç doğduğunu kaydetti.

Bireysel silahlanmanın arttığını ve silah sevgisinin giderek yaygınlaştığını ifade eden Yazıcı, şunları kaydetti: "Düğün gibi yerlerde atılan silahlar yüzünden çok sayıda insan canından oluyor. Birisinin sevinçten havaya atığı silah diğerinin canını yakıyor. Bu, toplumun en önemli kanayan yaralarından birisi. Ancak okuyan bir toplum olmadığımız için bunu yetişkinlere anlatamadık. Biz de çocuklara yönelik bir kampanya düzenledik. 'Silahla oyun olmaz, silahın oyuncağı olmaz' kampanyasının çocukları silahtan uzak tutacağını düşünüyoruz. Oyuncak silahını getiren her çocuğa bir ya da birkaç tane kitap vereceğiz. Çocuklarda silah özentisini önlemeye çalışacağız."

Oyuncakçılar da destek verdi, silah satılmayacak

Yaşar Yazıcı, ilçede bulunan oyuncakçıların da, oyuncak silah satmayacaklarını ve kendilerine destek verdiklerini belirterek, "Biz şu an oyuncakçıların elinde olan silah oyuncakları alıp, imha ediyoruz. Oyuncak silah almaya gelen çocuklara silah yerine dükkana bıraktığımız ücretsiz kitaplardan verecekler. Bu uzun soluklu bir proje. Amacımız çocuklarımızı silahtan uzak tutmak ve kitaba alıştırmak. Bu kampanyanın büyük yararlar getireceğine inanıyorum. Eğitilmiş bir topluma ihtiyacımız var. Çocuklara bu eğitim verildiği takdirde bireysel silahlanmanın önüne geçilebileceğini düşünüyoruz." ifadesini kullandı.
 
Duran Savaş - Salih Hamurcu
Zaman Gazetesi

Bu haber toplam 2927 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.