1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Otoriter öğretmen okul fobisini artırıyor

Otoriter öğretmen okul fobisini artırıyor

Psikolog Dr. Ferahim Yeşilyurt, sert ve otoriterli öğretmenler yüzünden öğrencilerin okul fobisinin arttığını söyledi. Yeşilyurt, okulun bir oyun bahçesi ve yeni arkadaşların edineceği yer olarak tanıtılmasını istedi.

A+A-

Okul fobisi, kuvvetli bir endişe nedeniyle çocuğun okula gitmeyi reddetmesi ya da bu konuda isteksiz görünmesi olarak ifade ediliyor. Okul fobisi olan çocuklarda mide bulantısı, karın ağrısı ya da baş ağrısı şeklindeki bedensel şikayetler görülüyor. Acıbadem Sağlık Grubu'ndan Psikolog Dr. Ferahim Yeşilyurt, bu belirtilerin genellikle sabahları uyanır uyanmaz görüldüğünü, çocukların okula gitmemelerine karar verilmesiyle birlikte kendiliğinden kaybolduğunu söyledi. Yeşilyurt, "Eğer çocuğa okula öğleden sonra gitmesi önerilirse, belirtilerin aniden kaybolduğu görülebiliyor. Hafta sonları okul fobisi olan çocukların en sevdikleri günler. Çünkü hafta sonunda çocuklar diledikleri gibi oyun oynayabilecekleri, okula gitmeyecekleri için bedensel şikayetler görülmüyor." dedi

ANNE BABASINA DÜŞKÜN ÇOCUKLARDA DAHA SIK OKUL FOBİSİ GÖRÜLÜYOR

Okul fobisinin en yaygın olduğu yaş grubunun 5 -8 yaşları arası olduğunu belirten Yeşilyurt, eğitimin ilk yıllarında anaokuluna ve ilköğretime başlangıçta daha sık görüldüğü belirterek, ikinci yoğun görülen yaş diliminin ise 11-14 yaş arası olduğunu söyledi. Yeşilyurt, Özellikle anne ya da babasına çok düşkün, evde aşırı özen gösterilen çocuklarda daha sık okul fobisi görüldüğünü belirterek şu açıklamayı yaptı: "Okul fobisi olan çocukların yaşamlarının daha önceki yıllarında anneleri tarafından aşırı özen içinde büyütüldükleri görülür. Bu tür annelerin sürekli olarak çocukları memnun ederek, onların sevgisini kazanma çabası içinde oldukları, tüm gereksinimlerini karşıladıkları ve onları sürekli olarak hayal kırıklığına uğramaktan korudukları dikkatimizi çeker. Bu anneler özellikle çocukların bedensel rahatsızlığıyla yakından ilgilidir. Bazıları çocukları gözlerinin önünde olmadığında kendilerini çok yalnız hisseder. Psikolojik ve fizyolojik olarak çocuklarıyla yakın olma gereksinimi duyarlar. Bazı annelerin çocuklarını anaokuluna göndermekten kaçındıkları gibi arkadaşlarının evine bile oyun oynamak için göndermek istemediği görülmektedir."

OKULU ÇOCUKLARA OYUN YERİ OLARAK TANITIN

Okulun, çocuklara bir oyun yeri olarak tanıtılmasını isteyen Yeşilyurt, bu özellikleri vurgulamakta yarar olacağını belirterek, yeni arkadaşlarının olacağı, onlarla yeni oyunlar oynayacağının anlatılmasını önerdi.

Yeşilyurt, ailelere de şu tavsiyelerde bulundu: "Aileler öncelikle çocuktan uzaklaşmak ve okulda çocuğun başına gelebileceklerle ilgili kendi kaygılarını azaltmaya çalışmalıdır. Kendi kaygılarını azaltan veli, çocuğuna bu konuda model olacaktır. Diğer taraftan okula ilk günlerde birlikte gitmek, öğretmeniyle tanışmak ve çocuğun kaygısını azaltmaya çalışmak faydalı olacaktır." (ZAMAN)

Bu haber toplam 2786 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.