1. HABERLER

  2. SINAV HABER

  3. ÖSYM Ek kontenjanlara Kimler Başvurabilir?

ÖSYM Ek kontenjanlara Kimler Başvurabilir?

2012 YGS ve LYS ek yerleştirme Başvuru koşulları nelerdir. Kimler ek yerleştirmelere başvurabilir. İşte 2012 ÖSYS ek yerleştirme başvuru şartları ile ilgili ayrıntılar:

A+A-
Aktüel Psikoloji / Haber Merkezi - Maruf BEÇENE'nin Özel Haberi 

2012 YGS ve LYS ek kontenjan başvuru işlemlerinin Ekim ayının ilk haftasında başlayabileceği öngörülüyor. 2012 YGS ve LYS ek yerleştirme Başvuru koşulları nelerdir. Kimler ek yerleştirmelere başvurabilir. İşte 2012 ÖSYS ek yerleştirme başvuru şartları ile ilgili ayrıntılar:

 

Başvuru koşullarıyla ilgili kessin bilgiler 2012 ÖSYS ek yerleştirme kontenjan kılavuzunda açıklanacak. Ancak adaylara fikir vermesi açısında bir önceki dönem (2011) ÖSYS ek yerleştirme başvuruları aşağıdaki esaslara göre yapılmıştı. Bu sene de önemli değişiklikler beklenmiyor. İşte geçen sene ek yerleştirmelerde aranan koşullar:


1.2011-ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (açıköğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2011-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş veya açıköğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olmak gerekir.

Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açıköğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, Anadolu Üniversitesinin kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim lisans ve ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.

Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecektir.


b) Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve Tablo 3B'deki önlisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Tablo 3A'daki önlisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır.

2. 2011'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme için tercih yapabilirler.

3. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

4. 2011-YGS/LYS'ye girmeyerek sadece sınavsız geçiş için başvuran, 2011-ÖSYS'de sınava girmek için başvurduğu hâlde sınava girmeyen veya sınava girerek 140,000'ın altında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları sadece Tablo-3A'dan kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.

5. 2011-ÖSYS'de sınava girerek ilgili puan türünde 140,000 ile 179,999 arasında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları gerek kendi alanlarında gerek alanları dışında Tablo-3A ve Tablo-3B'deki tüm programlar ile Tablo-4'teki Açıköğretim programlarını tercih edebilirler.

KAYNAK: ÖSYM 2011 TERCİH KILAVUZU için TIKLAYINIZ 

Ek tercihlerle ilgili gelişmeleri sitemizden takip etmek için bu sayfayı Sık Kullanılanlara Ekleyebilirsiniz.
Bu haber toplam 10363 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum