1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. Ölümcül Virüs Uyarısı

Ölümcül Virüs Uyarısı

Rota virüsünün aşırı kusma, şiddetli ishal, belirtilere yol açtığını açıklayan Özel, bu virüsün annelerin korkulu rüyası olduğunu belirtti.

A+A-

Rota virüsünün aşırı kusma, şiddetli ishal, belirtilere yol açtığını açıklayan Özel, bu virüsün annelerin korkulu rüyası olduğunu belirtti.

 

Rota virüsünün bütün dünyada her sene milyonlarca çocuğu etkilediğini açıklayan çocuk hastalıkları uzmanı Mesut Özel, rahatsızlığın vücutta çok fazla hızlı şekilde su kaybına yol açtığı için kaybedilen sıvı destek edilemezse ölüme yol açabileceğini belirtti.  

 

Virüsün senede 1 milyondan çok çocuğun ölümünden sorumlu olduğunu ifade eden Özel, "O kadar bulaşıcı ki, genel hijyen şartları ne kadar iyi olursa olsun, hemen her çocuk 5 yaşını doldurmadan Rota virüsü geçiriyor. Rota virüsüne bağlı ağır ishaller sıklıkla 3 ay ve 2 yaş arasındaki çocukları etkiliyor. Yaklaşık 2 ve 4 günlük kuluçka dönemi akabinda ani yüksek ateşe yol açıyor. Çok fazla kusma ve şiddetli ishal gibi belirtilerle kendini gösteriyor" diye belirtti.  


 Rotavirüs ishallerinde diğer etkenlere ilişkin ishallerden daha çok sulu ishal, bulantı, kusma, iştah kaybı, karın ağrısı görülmekte olduğuna tüm dikkatleri üzerinde toplayan Özel, "Rota virüsü enfeksiyonu gerekçesiyle hastaneye yatırılan çocukların çoğunluğunda ateş, kusma ve ishal bileşiminden oluşan bir klinik görülüyor. Şayet rotavirüs ishalinin tanısı konulsa bile, hastalığa yönelik özel bir tedavisi bulunmuyor. Rota virüsü tanısını doğrulamak için birkaç laboratuvar yöntemi kullanılabilir. Rotavirüs ishalinin özel tanısının konulması, tedavi yaklaşımını değiştirmez. Özel bir antiviral tedavi yoktur" diye açıkladı.  


 "ANTİBİYOTİĞE YER YOK"  


 Viral ishallerde antibiyotiği fayda etmediğini açıklayan Özel, bir başka değişle, rotavirüs tedavisinde antibiyotiğe yer bulunmadığı belirtti. Tersine, antibiyotik kullanımının bağırsak florasını bozarak, ishalin uzamasına ve ağırlaşmasına yol açabileceğini ifade eden Özel, "Rota virüsü ishaline karşı tek korunma yöntemi olarak aşı gösteriliyor. Rotavirüs aşısı Türkiye'de rutin aşı takvimine alınmış değil. Aileler kendi isteği istikametinde alakalı hekime yaptırabiliyor. Halen piyasada olan aşı 2006 yılından bu yana ABD ve birden fazla Avrupa ülkesinde emniyetli bir şekilde uygulanıyor. Aşının uygulanmaya başlamasıyla beraber aşı gercekleşen grupta hastaneye yatış oranında yüzde 85 oranında azalma kaydedildiği biliniyor. Rota virüsü aşısının etkinliğinin yüzde 74 ile yüzde 98 arasında olduğu bilimsel yayınlarla ispatlanmış durumda" diye açıkladı.  


 ROTA VİRÜSÜNDEN KORUNMANIN YOLLARI  


 Rota virüsü ishaline karşı korunmada öncelikli yöntemin aşı olduğuna tüm dikkatleri üzerinde toplayan Özel, ayrıca temizlik ve hijyene çok fazla dikkat edilmesi gerekmekde olduğunu belirtti. Rota virüsünün, ishal bir kişinin dışkısı ile kolaylıkla çevreye yayılabileceğini açıklayan Özel, "Kişinin dokunduğu kapı kolları, telefon, asansör düğmesi, oyuncak, bardak gibi çok fazla çeşitli araçlarla çevredeki diğer kişilere kolayca bulaşabiliyor. Rota virüsü kuru yüzeylerde 6 ile 60 gün arasında canlı kalabiliyor" diye belirtti.  


 Özel, milyonlarca çocuğu tehdit eden rotavirüsten korunmak için lazım gelen kuralları ise şu şekilde sıralıyor:  


 "Temiz olduğuna inanılan sular içilmeli. Bebek temizlendiğinde kullanılan suların temiz olmasına dikkat edilmeli. Çocuklara yalnızca pastörize süt ve şişelenmiş meyve suyu verilmeli. Taze meyve ve sebzeler yenilmeden önce kesinlikle bol su ile yıkanmalı. Et, balık ve deniz ürünleri kesinlikle iyi pişirilmeli. Yemekten önce ve akabinde, tuvalete çıktıktan akabinde ve bebeğin altı değiştirildikten akabinde eller kesinlikle iyice yıkanmalı." 

Bu haber toplam 1862 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.