1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. Oksidasyon'un Çocuklara Zararları

Oksidasyon'un Çocuklara Zararları

Hava kirliliği, kimyasallar ve ozon; vücutta oksidasyon etkisini artırıp doku hasarına neden oluyor. Bunun sonucunda çocuklarda bir dizi hastalık gelişiyor. Bu nedenle çocuklarda oksidan ve antioksidan dengesini yerine oturtan besinlerin tercih edilmesi g

A+A-

Modern çağın olumsuz getirileri arasında soluduğumuz havadan tarladaki ürüne kadar pek çok şey sayılabilir. Bu da özellikle çocuk sağlığında alerjik hastalıklarda artış başta olmak üzere; diyabet, çölyak, haşimoto ve hatta kanser gibi pek çok kronik hastalığa davetiye çıkarıyor. Prof. Dr. Yonca Tabak, bu hastalıklardan korunmak için vücudun antioksidan savunma sistemini güçlendirecek besinlerin tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Oksidasyonun dokularda bir elmanın kararmasını andıran bir etki yarattığını söyleyen Prof. Dr. Yonca Tabak, vücudun bu hasardan korunmak için kendi antioksidan savunma sistemlerini var ettiğini, ancak oksidasyon yükü çok fazla olduğunda da bu savunma mekanizmasının etkisiz kaldığını ve bu nedenle antioksidan savunma sistemini güçlendiren besinlerin bolca tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekiyor

Bit­ki­sel gı­da­la­rın an­ti­ok­si­dan özel­li­ği­nin hay­van­sal gı­da­la­ra gö­re da­ha faz­la ol­du­ğu­nu bil­di­ren Ta­bak, “Bes­len­me ter­cih­le­ri bit­ki­sel kay­nak­lar­dan ya­pı­lır, hay­van­sal gı­da­lar da­ha az tü­ke­ti­lir­se ve hay­van­sal gı­da­la­rın için­de de en az atık üre­ten­ler se­çi­lir­se vü­cu­dun ok­si­dan-an­ti­ok­si­dan den­ge­si ye­ri­ne otu­rur ve ba­ğı­şık­lık sis­te­mi güç­le­ni­r” açık­la­ma­sın­da bu­lun­du.

Do­ku ha­sa­rı­nın önü­ne geç­mek için

Vü­cut­ta­ki do­ku ha­sa­rı­nın se­bep ol­du­ğu aler­jik ve kro­nik has­ta­lık­la­ra kar­şı an­ti­ok­si­dan yö­nün­den zen­gin be­sin­le­rin ter­cih edil­me­si­nin öne­mi­ne dik­kat çe­ken Prof. Dr. Yon­ca Ta­bak; ço­cuk bes­len­me­sin­de mev­si­min­de olan ta­ze mey­ve ve seb­ze­le­re yer ve­ril­me­si ge­rek­ti­ği­ni be­li­te­rek, bir ço­cu­ğun ha­vuç, ye­şil, sa­rı, kır­mı­zı dol­ma­lık bi­ber, ye­şil ıs­pa­nak, se­mi­zo­tu, ka­ra­la­ha­na gi­bi seb­ze­le­ri, fın­dık, ce­viz, ba­dem gi­bi ku­ru­ye­miş­le­ri, no­hut, mer­ci­mek, ku­ru fa­sul­ye gi­bi bak­la­gil­le­ri ve tam ta­hıl gibi bitkisel gıdaları her gün dengeli bir şekilde tüketmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yonca Tabak sözlerine şöyle devam etti: “Süt ürünleri içerisinde keçi sütünden yapılmış yoğurt, ayran gibi mayalı süt ürünlerini, peynir olarak eski yağlı peynir yerine taze yumuşak peynirleri, kırmızı et yerine balık ve tavuk etinin tercih edilmesi vücutta oksidan doku hasarını azaltacaktır. Yağ seçiminde katı margarin, ayçiçek ve mısırözü yağı yerine zeytin­ya­ğı ter­cih edil­me­si bir­çok kro­nik hasta­lık­tan ko­ru­ya­cak­tı­r.”

Oksidan en yoğun şekerde bulunuyor

Doku hasarına neden olan oksidanın en yoğun şekerde bulunduğunu belirten Prof. Dr. Yonca Tabak, “Çocuk beslenmesinde tatlıların haftada 1 veya 2’den çok yer almaması gerektiği uyarısında bulunarak, “Çocuklara bol su içme alışkanlığı kazandırılmalı, vücutta yoğun oksidan atık oluşturan kafein içeren kakaolu, çikolatalı gıda, kola ve boyalı gazlı içeceklerden uzak durmaları sağlanmalıdır” diye konuştu.

Bu haber toplam 3100 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.