1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ODTÜ'de Tesettürlü Öğrencilere Sözlü Saldırı

ODTÜ'de Tesettürlü Öğrencilere Sözlü Saldırı

ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk, ODTÜ Kampüsünde başörtülü öğrencilere yönelik sözlü saldırı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

A+A-

ODTܒde kayıt yaptırmak isteyen başörtülü öğrencilere, karşıt görüşlü öğrenciler kimlik sorgusu yapmaya kalktı.Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde sol görüşlü bir grup öğrenci, yine aynı okulda eğitim gören başörtülü gruba baskı ve hakarette bulundu.

Başörtülü öğrencilerden kimlik isteyen grup, kimliği olmayanların kalkıp gitmelerini istedi. Okulda istemedikleri kişilere herhangi bir çalışma yaptırmayacaklarını söyleyen gruptaki bir öğrenci, başka bir öğrenci velisinin tepkisiyle karşılaştı. “Sana ne kardeşim benim düşüncemden” diyerek öğrenciye tepki gösteren veli, yaşananlara anlam vermekte güçlük çekti.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde sol görüşlü bir grup öğrenci, yine aynı okulda eğitim gören başörtülü gruba baskı ve hakarette bulundu. ODTÜ'de öğrenci kayıtlarının yapıldığı bahçede duran başörtülü öğrencilere söz ve açılan dövizlerle tacizde bulunan bazı öğrencilerin bu davranışı ‘faşizan' bir davranış olarak yorumlandı.  

ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Öztürk, ODTÜ'de başörtülü öğrencilere yönelik sözlü saldırıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı (ODTÜ-MEBİVA) olarak son birkaç gündür kayıtlar dolayısıyla üniversitede meydana gelen, basın ve sosyal medyaya da yansıyan şiddet olayları sebebi ile açıklama yapma gereğini duyduğunu belirtti.

Okulun bu yılki mezuniyet töreninde açılan “Bu Daha Başlangıç. Mücadeleye Devam” pankartı için ODTÜRektörlüğünden gereğini yapmasını istediklerini ancak rektörlüğün ise hiçbir şey yapmayarak,ODTܒyü kendi malı olarak gören bu küçük azınlık grubunun okulda istediği gibi davranmasına zımnen de olsa izin verdiğini belirten Çelik, şunları kaydetti:

"Yeni kayıtların yapıldığı bugünlerde ise anayasal haklarını kullanarak kendilerini ifade etmek isteyen öğrencilerin stantları bu gruplarca dağıtılmaktadır. Yasalara uygun bir şekilde kendi anlayışlarına göre kayıt için gelen yeni öğrencilere rehberlik etmek isteyenlere ise şiddet uygulanmaktadır.

Rektörümüzün 2013 mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada belirttiği 'evrensel anlamda insan hakları ve temel özgürlüklerin güvence altına alındığı, gerçekten çoğulcu bir demokratik ülke' sözünün gereğini yapmasını beklemekteyiz. Üniversitemiz, çoğulculuğun gereği olarak yasalar çerçevesinde herkesin kendisini ifade edebildiği bir yer mi olacaktır, yoksa sol ve sosyalist arkadaşlarımızın da tasvip etmediğini bildiğimiz, bu şiddeti kendilerine hak gören azınlıkların egemenliğinde mi kalacaktır?

Bütün ODTÜ mezun ve öğrencilerini ifade özgürlüğüne yapılan saldırıları kınamaya çağırıyoruz. ODTÜ Rektörlüğümüzün okulumuzda olan bu şiddet olayları karşısında gereken idari ve hukuki tedbirleri almasını ve kamuoyu ile paylaşmasını talep ediyoruz."

"Taciz eylemini gerçekleştirenlerin öğrenci olup olmadığı bile belli değil"

AK Parti Genel Merkez Üniversiteler Başkanı Nurettin Çelik de AA muhabirine yaptığı açıklamada, ODTÜ'de yaşanan başörtülü öğrencilere yönelik sözlü taciz eyleminin kabul edilemeyeceğini belirterek, kınadığını söyledi.

ODTÜ'de kayıt dönemi nedeniyle bi çok kurum, kuruluş ve STK gibi kendilerinin de "AK Gençlik" adıyla bir tanıtım standı kurmak istediklerini ancak daha önceden örgütlü 50-60 kişilik marjinal bir grubun kendilerine izin vermediğin ve stant için getirilen malzemeleri kullanılamayacak şekilde parçaladıklarını ifade eden Çelik, özel güvenlik mensuplarının bu gruba müdahale etmediğini, yaşananlara sessiz kaldığını ve AK Gençlik Standı'ndaki arkadaşlarının ancak polis nezaretinde güvenli bir şekilde üniversiteden ayrıldıklarını vurguladı.

ODTÜ'de görevli olduğu söylenen bazı kişilerin, ODTÜ'yü yeni kazanan öğrencileri gar ve otogarda kendilerini üniversitenin resmi görevlileri gibi karşıladıklarını ve bu öğrencileri marjinal gruplara yönelendirdiklerini dile getiren Çelik, örgütlü bir şekilde bu işleri yürütenlerin bugünkü saldırıyı da organize ettiklerini aktardı.

Çelik, başörtülü iki öğrenci ve bir öğrenci velisine yönelik sözlü saldırının da aynı kişilerce yapıldığını belirterek, "Taciz eylemini gerçekleştirenlerin öğrenci olup olmadığı bile belli değil. Başörtülü arkadaşlar rektörlükten tutanak tutulmasını istiyor ama hiçbir işlem yapılmıyor.ODTÜ'nün özel güvenliği bu kişilere göz yumuyor" diye konuştu.

Nurettin Çelik, yaşanan olayın "faşist, başkasına yaşama hakkı tanımayan ve Türkiye'yi karıştırmak, istikrarı bozmak isteyenlerin" son eylemi olduğunu da kaydetti.

AA & İha

Bu haber toplam 2861 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.