1. HABERLER

  2. KİTAPLIK

  3. Naci El- Ali Karikatür Yarışması Bitti...

Naci El- Ali Karikatür Yarışması Bitti...

''2010 Naci el Ali Uluslararası Filistin Konulu Karikatür Yarışması''nın ödül töreni, Beyazıt Devlet Kütüphanesinde gerçekleştirildi.

A+A-

Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği ve Homur Mizah Grubu iş birliğiyle düzenlenen ''2010 Naci el Ali Uluslararası Filistin Konulu Karikatür Yarışması''nın ödül töreni, Beyazıt Devlet Kütüphanesindeki gerçekleştirildi. Törende konuşan Dernek Başkanı Füsun Bandır, 1948'de Filistin halkının topraklarının işgal edildiğini ve bu topraklarda siyonist bir İsrail devletinin kurulmak istendiğini söyledi.

İsrail hapishanelerinde on binlerce Filistinli'nin bulunduğunu belirten Bandır, Filistin halkına karşı, dünyanın hiçbir yerinde kullanılmasına izin verilmeyen silahların kullanıldığını kaydetti.

Bandır, İsrail'in uyguladığı politikaları eleştirerek, bu politikaların yanlışlığının Mavi Marmara baskınıyla tescillendiğini ifade etti.

İsrail'in kendi güvenliğini sağlamak için yasa dışı duvar ördüğünü dile getiren Bandır, Filistinlilerin dost halklar tarafından yalnız bırakılmadığını söyledi.

Filistin'in İstanbul Konsolosu Abdülkerim El Hatip de Naci el Ali'yi tüm dünyanın kahramanlıklarıyla tanıdığını, kalemi, çizgisi ve mürekkebiyle düşmanlarını bile hayret ettirdiğini söyledi.

El Hatip, yardımlarından dolayı Türk hükümeti ve halkına, ayrıca yarışma vesilesiyle Naci el Ali'yi hatırlatan herkese teşekkür etti.

Yarışmacılara başarılar dileyen El Hatip, gelecek yarışmanın özgür Filistin'de yapılmasını umduğunu kaydetti.

Homur Mizah Grubu'ndan Canol Kocagöz de Filistin halkının İsrail'e karşı mücadele verdiğini belirterek, bu mücadelenin emperyalizme karşı bir direnme olduğunu söyledi.

Kocagöz, yarışmanın, Naci el Ali'ye ve öldürülen diğer karikatürcülere dikkati çekmek amacıyla düzenlendiğini ifade etti.

ÖDÜLLER

Brezilyalı ünlü anti siyonist çizer Carlos Latuff'un da katıldığı törende, Naci el Ali Büyük Ödülü'nü Gazzeli kadın çizer Omayya Joha aldı.

41 ülkeden 458 karikatürün katıldığı yarışmada, Hanzala İntifada Ödülü'nü Ürdün'den Omar Abdallat, Hanzala Özgürlük Ödülü'nü Türkiye'den Necmettin Asma, Hanzala Toprak Ödülü'nü Filistinli Muhammed Ebu Afefa, Hanzala İnsan Hakları Ödülü'nü ise Endonezya'dan Jitet Koestana kazandı.

Toplam 18 çocuk katılımcının başvuru yaptığı 10-13 yaş grubunda Hanzala Taş General Ödülü'nü Türkiye'den Volkan Aydoğan, 14-17 yaş grubu ödülünü yine Türkiye'den Burhan Demircan aldı.

Yarışma kapsamında verilen özel ödülleri kazanan isimler de şöyle:

FHDD Özel Ödülü; Fas'tan Aasid Houcine, Homur Mizah Grubu Özel Ödülü; Türkiye'den Emre Çıldır, Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü; Fransa'dan Bernard Bouton, Kemal Türkler Vakfı Özel Ödülü; İran'dan Rahelleh Farhangi, Evrensel Gazetesi Özel Ödülü; Suriye'den Fadi Abou Hassan.

Ödül kazananlara, ''Kudüs toprağı'', ''İntifada taşı'', ''sınır teli'' ve ''sapan'' gibi sembolik ödüller verildi.

HANZALA KARAKTERİ VE NACİ EL ALİ

Filistinli karikatür sanatçısı Naci el Ali, yüzünü ''Özgür Filistin''i görünceye dek dünyaya göstermeyecek ve hiç büyümeyecek ''Hanzala'' karakterine çizgileriyle hayat veren karikatürist olarak biliniyor.

''Filistin davasının'' meşhur isimlerinden olan Naci El Ali, ''vatanından koparıldıktan'' sonra İngiltere'ye yerleşmişti. Filistin topraklarının işgaline sanatıyla tepki gösteren ve siyonizme eleştiriler yönelten Naci El Ali, 1987'de Londra'da kurşunların hedefi olmuş ve bir ay sonra yaşamını yitirmişti.

Ölümünden sonra ''Kanı ile Filistin;i çizen sanatçı'' olarak tanındı Naci el Ali... Ünlü karikatürist, geride 40 bin eser bıraktı. Naci el Ali'nin, her çizgisinin altında sırtı okuyucuya dönmüş küçük bir çocuk vardır. Hep 10 yaşındadır. Çünkü Naci El Ali yurdundan kopartıldığında o yaşta idi. Diken diken olmuş saçlarıyla Hanzala, Filistin dramını haykırır dünyaya. Hanzala kendini şöyle tanımlar:

''Ben Hanzala. Babamın adı: Önemli değil. Annemin adı: Nakba (Filistinliler işgalin ardından Filistin topraklarında İsrail devletinin ilan edildiği 15 Mayıs 1948'i Nakba yani büyük felaket günü olarak tanımlar.) Kız kardeşimin adı Fatıma. Ayakkabı numaram: Bilinmiyor. Çünkü ben hep yalın ayakla dolaşırım.''

Timeturk

Bu haber toplam 3113 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.