1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Mutluluk Genetik Mi?

Mutluluk Genetik Mi?

”Mutluluk genetik değildir. Geliştirilmesi gereken bir kavramdır. İnsanlar bu bilimi öğrenebilir. Bunun için de duygusal zeka eğitimi çok önemli”

A+A-

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Nevzat Tarhan, mutluluğun genetik değil, geliştirilmesi gereken bir kavram  olduğunu, insanların bu bilimi öğrenebileceğini, bunun için de duygusal zeka  eğitiminin çok önemli olduğunu bildirdi.

Koruyucu Ruh Sağlığı çalışmaları çerçevesinde, dünyada hızla yayılan  pozitif psikoloji akımının Türkiye’deki ilk çalışmaları, Üsküdar Üniversitesi’nin  Altunizade’deki Yerleşkesi’nde düzenlenen ”İnsani Değerler ve Pozitif Psikoloji  Paneli”nde ele alındı. Panelde, Pozitif Psikoloji’nin kişilik ve toplum  gelişimine katkısı ile temel eğitimde pozitif psikolojinin etkileri tartışıldı.
 
Panelde ”Mutluluk Bilimi” başlıklı konuşma yapan Prof. Dr. Nevzat  Tarhan, mutluluk biliminin insan psikolojisiyle uğraşanların son yıllarda çok  kafa yorduğu önemli konulardan biri olduğuna değindi.
 
Koruyucu ruh sağlığı alanında hiç bir tedavinin psikoterapinin önemini  azaltmadığını ve insanı mutlu yapmaya yetmediğini aktaran Tarhan, şu bilgileri  verdi:
 
”Tedaviler insanı eksiden, sıfıra getirdi. Günümüzün ihtiyacı ise artıya  çıkmak. Bu çalışmaları içeren bilim dalı ile uğraşan disipline ’Pozitif  Psikoloji’ adı verildi. Mutluluk, genetik değildir. Geliştirilmesi gereken bir  kavramdır. İnsanlar bu bilimi öğrenebilir. Bunun için de duygusal zeka eğitimi  çok önemli. Mutluluk yatırım ister.
 
Üsküdar Üniversitesi olarak pozitif psikoloji üzerine yoğun çalışmalar  yürütüyoruz. Bu çalışmalardan ilk çıkan eserimiz ise akademik kadromuzun  katkıları ile hazırlanan Pozitif Psikoloji kitabı oldu. Yeni bir öğrenme modeli  olarak karşımıza çıkan ’zihin temelli eğitim’, eğlenceli ama bir o kadar da  disiplinli bir çalışmanın iyi öğrenmeyi sağladığını vurgulamaktadır. Pozitif  psikoloji uygulaması çalışmasında ’zihin temelli eğitim’ kavramını uygulamalarla  birlikte sunuyoruz.”
 
”İnsani Değerler ve Eğitim Politikaları” başlıklı konuşma yapan  İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız da en büyük hedefinin eğitimin  niteliğini arttırmak olduğunu belirtti.
 
Bilgi teknolojilerinin yoğun olarak kullanıldığı bir dünyada zamana uygun  adımlar atılması gerektiğini vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti: ”Bu nedenle öğrencilerimizin üretkenliğini arttırmak, yeni şeyler  öğrenmelerini sağlamak için pek çok çalışmada yer alıyor, destek oluyoruz.  Değişen eğitim politikaları ile birlikte çocuklarımızın dünya standartlarında  eğitim alabilmesi için becerilerini geliştirecek ve kendilerini besleyen yeni  eğitim çalışmaları geliştirmek çok önemli. Okullarda pozitif psikoloji alanında  çalışmalara yer veriyoruz. Kavramsal dönüşümü önemsiyoruz. Müfredat içeriklerinin  yenilenmesinde de pozitif psikolojiyi temel alıyoruz. Bilgilerin yeniden  tanımlanması çalışmaları sürüyor.”
 
Panelde ”Pozitif Psikoloji ve İnsan Değerlerin Kişilik-Toplum Gelişimine  Katkısı” başlıklı sunum yapan Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü  Uzman Psikolog Orhan Gümüşel de herkesin hayata katacağı renk, alacağı keyif  olduğunu belirtti.
 
Gümüşel, mutluluğun hediye veya rastlantı sonucu elde edebileceği bir şey  olmadığını, mutlu olmanın hayatın anahtarı olduğunu belirtti.

Bu haber toplam 2160 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.