• BIST 82.363
 • Altın 147,033
 • Dolar 3,7764
 • Euro 4,0385
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 0 °C

Mükemmeliyetçi Ailelerin Özellikleri

Mükemmeliyetçi Ailelerin Özellikleri
Son yıllarda, okul ortamında çocuklar ve velilerle yapılan görüşmelerde mükemmeliyetçilik konularında artış olduğu tespit edildi...

Son yıllarda, okul ortamında çocuklar ve velilerle yapılan görüşmelerde mükemmeliyetçilik konularında artış olduğunu belirten An Eğitim ve Aile Danışmanlık Merkezi Danışmanlarından Psikolog Gülhan Ertem "Yüksek standartlara erişebilmek ile mükemmeliyetçi olma farklı durumlardır" dedi.
Mükemmeliyetçilik ya da sıfır hata ile yaşama çevrede etkili performans göstermeye yardımcı hedefleri karşılayabilmek için gerekli arzu diye tanımlanıyor.

Psikolog Gülhan Ertem, "Okuldaki performansını umursamayan öğrenciler muhtemelen yeterince çalışmayacaklar ve kişisel standartları yüksek olan diğer öğrencilerden daha başarısız olacaklardır" şeklinde örnekliyor konuyu. Ertem, "Bu performans döngüsü alışkanlık haline geldiğinde, genel sonuçları ortaya çıkacak, notları daha düşük olacak, istedikleri üniversiteye giremeyeceklerdir. Kendi branşlarında zirvelerde bulunan kişiler, örneğin seçkin atletler, sporcular, başarmak için yaptıklarıyla ilgili kendilerine yüksek standartlar koymak zorundadırlar. Standardı olmayan insanlar genellikle daha az başarılı olurlar" diyor.

Mükemmeliyetçilik özellikleri

Ya hep ya hiç düşünce biçimi sıklıkla gözlenir.

Hedefler katılaştırılır ve bunlar kişinin davranışlarını güdülendiren standartlar olarak değil de özsaygının gerekleri olarak görülür. 'İstiyorum' sözü, 'ihtiyacım var' veya 'kesinlikle yapmalıyım' olarak algılanır.
Zaman algılaması farklılaşır.  Mükemmeliyetçi kişi genellikle aşırı derecede geleceğe dönüktür.  Bu özellik, 'engel etkisi' olarak düşünülebilir. Kişinin dikkati, üstesinden gelinmiş engellere yoğunlaşmak yerine gelecekteki engeller üzerine odaklanır.

Önemli işlerde, 'ortalama' veya 'sıradan' olmak, utanç vericidir.  'Ya hep ya hiç' düşüncesinin bir sonucu olarak kişi, kendince, ya müthiş birisidir ya da tam bir başarısızlık örneğidir.
Takıntılar genellikle bu aşamada ortaya çıkar. Mükemmeliyetçi standartlar, kişide olumsuz duyguların oluşmasına neden olur ve başarıyı engelleyen sonuçlar doğurur. Mükemmelden az olan performans ve olumsuz duygular karşısında kişi, bir sonraki sefere daha çok çalışmayı, daha mükemmel olmayı seçer.

Mükemmeliyetçilik tipleri

Kendine odaklı mükemmeliyetçilik: Kendinden yükseğe ulaşmayı ister, grup içinde başkalarından nefret ederler, tüm ilgiyi kendilerinde toplamak isterler, kariyerlerinde problem yaşarlar.
Başkalarına odaklı mükemmeliyetçilik: Standartları başkaları için belirlenir, arkadaşlarınında mükemmeliyetçi olmasını isterler. Mükemmel arkadaşa sahip olmak isterler.
Sosyal olarak dayatılmış mükemmeliyetçilik: Kendilerini başkalarına kabul ettirmek öncelikle ailede başlar. Sürekli aileye kendini kabul ettirmek isterler.

Mükemmeliyetçilik nasıl oluşur?

Hata yapma korkusu:

Çalışmalarının kontrol edilmesini istemezler, hatalı ise siler ya da yırtarlar. Ebeveyn beklentileri eğer yüksekse mükemmeliyetçiliğe ortam hazırlanmış olur.
Ebeveyn beklentisi ve eleştirel olma:
Beklentiyi düşük tutmak çok önemlidir. Ebeveyn çok başarılı ise çocukta bunu model almak isteyebilir.Risk almak istemezler.
Mükemmeliyetçiliğin yapılan araştırma sonuçlarında genetik yapıya dayalı olduğu, eğer kişide genetik yatkınlık varsa, çevresel faktörlere göre olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

Başa çıkma yöntemleri:

Mükemmeliyetçilikte kusurlu olabilme cesareti.
Anne ve babaya doğru davranış modellerinin tanıtılması.
Kaygı ile başa çıkabilme tekniklerinin kullanılması.

Çocuklardan gelen bazı sorunlar üstü kapalı olarak mükemmeliyetçilik sorununu işaret edebilir. Eğer mükemmeliyetçi bir yapı gözleniyorsa olumsuz mükemmeliyetçilik olumlu mükemmeliyetçiliğe dönüştürülebilindiği noktada başarı artar. Dönüştürülemezse stres sonrası depresyon, nevroz gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabileceğinden, özellikle küçük yaş gruplarından itibaren bu durumun belirlenebilmesi büyük önem taşır.

BUGÜN

Bu haber toplam 2524 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 7 Adımda Kış Depresyonunu Yenin!24 Kasım 2016 Perşembe 18:21
 • Kış Havası Depresyona Sokuyor!24 Kasım 2016 Perşembe 17:56
 • Sınav Kaygısı Uyarısı (TEOG)21 Kasım 2016 Pazartesi 19:22
 • Psikolojik Travma ve Sonrası21 Kasım 2016 Pazartesi 18:12
 • En Sık Görülen Psikolojik Sorun!19 Kasım 2016 Cumartesi 13:02
 • Depresyonu Tedavi Etmenin En Basit Yolu!18 Kasım 2016 Cuma 19:26
 • Suçluluk Psikolojisinin Kurbanı Olmayın!11 Kasım 2016 Cuma 19:48
 • Hipnoz Yöntemi İle Davranış Yönlendirme!11 Kasım 2016 Cuma 11:24
 • Psikolojik Sorunları Zamana Bırakmayın!10 Kasım 2016 Perşembe 18:52
 • Stresi Yaratıcı Potansiyele Dönüştürebiliriz!10 Kasım 2016 Perşembe 17:47
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim