1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. MS Tedavisinde Çözümler İlerliyor!

MS Tedavisinde Çözümler İlerliyor!

Dr. Musa Öztürk, 2011 - 2012'de MS tedavisinde yeni hapların da kullanıma gireceğini söylüyor.

A+A-

 

MS TEDAVİSİNDE ELİ KOLU BAĞLI DEĞİLİZ

BRSHH Multiple Skleroz Polikiliniği'nden Dr. Musa Öztürk, MS hastalığının kişinin bağışıklık sistemindeki bozukluk sonucu beyin ve omurilikte çok sayıda plaklar oluşmasıyla seyrettiğini söyledi.

 Ancak bu hastalığın tedavisinde önemli gelişmeler var Bundan 20 - 30 yıl öncesine göre MS tedavisinde çok daha fazla seçeneğimiz olduğunu belirten Dr. Musa Öztürk, 2011 - 2012'de MS tedavisinde yeni hapların da kullanıma gireceğini söylüyor.

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E.A Hastanesi (BRSHH) Multiple Skleroz Polikiliniği'nden Dr. Musa Öztürk, Türkiye'de yaklaşık 35 bin MS hastasının olduğunu söyledi. Hastalığın kadınlarda erkeklerden daha sık görüldüğünü belirten Musa Öztürk, "Dünyada yaklaşık 2 milyon 500 bin Multiple Skleroz hastası var" dedi.

 Dr. Musa Öztürk, MS hastalığı hakkında bu kısa bilgi sonrası merak edilen konuları şöyle amtarıyor:

ÇEVRESEL ETMENLER VE MS RİSKİ

 Muhtemelen çevresel etmenlerin rolü var, ancak nasıl olduğunu bilmiyoruz. Ergenlikten önce yaşanılan yer MS çıkma riskini kısmen etkileyebilmektedir. Sarı ve kısmen siyah ırkta koruyuculuk beyaz ırka göre daha fazladır. Ayrıca Kuzey Avrupa ve Amerika ve Kanada'nın kuzeyinde hastalık en yüksek, ekvator bölgesinde düşük oranda görülmektedir.

 MS'DE GENETİK

 MS'li anne veya babanın çocuklarında aynı hastalığın görülme oranı toplumdaki aynı yaş grubu kişilerle kıyaslandığında 7-10 kat fazladır.

 NELERE DİKKAT ETMELİ

MS'li hastalara hastalık üzerine olumsuz etkisi olduğundan sigara içmemesini önermekteyiz. Bol sebze, meyve ve yağsız kırmızı et yiyebilirler. Aşırı yağlı kızartmalardan ve katı yağdan kaçınmalarını gereklidir. MS'li hastalar kaplıca, sauna ve hamam gibi aşırı sıcak yerlerden kaçınmalıdırlar.

 MS HAMİLELİK

 Hamileliğin hastalığı kötüleştirdiğine ait bilimsel kanıt yoktur.

MS HASTALARINA PSİKOLOJİK DESTEK

 MS'li hastalarda depresyon görülme oranı % 30-40 olarak bildirilmektedir.

YA TEDAVİ

Her atak tedavi gerektirmez. Bazı çok hafif seyreden ataklarda sadece istirahat yeterli olabilir. Tedavi gerektiren durumlarda yüksek doz kortizon serum içinde 5-10 gün süre ile verilir. Bazen çok ağır ataklarda plazma değişimi gerekebilir. Klinik olarak daha kötü giden MS'lilerde ayda bir uygulanan yeni bir ilaç kullanıma girmiştir. Ayrıca 2011 veya 2012'de MS tedavisinde haplar da kullanıma girecektir. Kök hücre, halen araştırma safhasındadır. "

MS VE AŞILANMA

 Hastalık belirtilerinde artışa neden olabilir, bu yüzden takip edildiği hekimle birlikte karar vermesi daha uygundur.

MS VE EGZERSİZ

Yürüme, yüzme, evde yapılacak bazı özel egzersizler komplikasyonların önüne geçebileceği gibi hastanın kendisini iyi hissetmesine de katkıda bulunur.

Yenişafak

Bu haber toplam 2558 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.