1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Mevsimsel Depresyonun Sebepleri

Mevsimsel Depresyonun Sebepleri

Sonbaharla birlikte mevsimsel depresyon dönemi de başladı...

A+A-

Sonbaharla birlikte mevsimsel depresyon dönemi de başladı... Mevsimsel depresyonun belirtileri arasinda mutsuzluk, ümitsizlik, isteksizlik, değersizlik hissi, uyku düzensizliği, enerjisizlik ve çabuk yorulma, iştah değişikliği (azalması veya artması), gerginlik, karamsarlık ve hatta ölme isteği yer alıyor.
Amerikan Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uzman Psikolog Aslı Akkan, eylül ayı sonlarında başlayıp Nisan ayında biten Mevsimsel Depresyonun, erkeklere oranla kadınlarda daha sık görüldüğünü belirtti.
Araştırmalara göre, Ekvator'dan uzaklaştıkça semptomlarının arttığı gözlenen mevsimsel depresyonun 17 ile 25 yaş aralığında daha çok görüldüğünü kaydeden Psikolog Aslı Akkan, yapılan araştırmalarla ABD'de 10 milyondan fazla kişinin her yıl bu rahatsızlıkla karşılaştığını, Mevsimsel Depresyonun farklı kentlerde, farklı iklimlerde yaşayan milyonlarca insanı etkilediğinin belirlendiğini vurguladı.

Depresyona Yakalanmamak İçin Önleminizi Alın

Psikolog Akkan, mevsimsel depresyonun belirtileri arastnda mutsuzluk, ümitsizlik, isteksizlik, değersizlik hissi, uyku düzensizliği, enerjisizlik ve çabuk yorulma, iştah değişikliği, gerginlik, karamsarltk ve hatta ölme isteğinin yer aldığını belirtti.
Psikolog Akkan, mevsimsel depresyonun önüne geçebilmek için özellikle çalışma ortamlarında gerekli ışık ihtiyacının karşılanması, ortamın ısı ayarının kontrol altında tutulması, kişinin gün boyu güneş ışığıyla temasının maksimumda olabileceği aktivitelerde bulunması (sabah saatlerinde yapılacak yürüyüşler gibi), uyku saatlerinin mümkün olduğunca düzenli tutulması gibi tedbirler alınabileceğini dile getirdi. Akkan, bütün bunlara rağmen semptomların devam etmesi ve/veya artması halinde ise bir uzmandan yardıım alınmasını önerdi.

Mevsimsel Depresyonun Sebepleri

Mevsimsel depresyonun her ne kadar tam sebebi bilinmiyorsa da bu konuda çeşitli hipotezler öne sürülüyor:

Melatonin: Beyindeki epifiz bezi melatonin hormonu üretir. Hormon üretimi karanlık ortamlarda artar. Melatonin hormonu insanın fiziki hareketlerini yavaşlatan, uykulu ve bitkin yapan doğal bir sakinleştiricidir. Günlerin kısalmasi ve güneş ışığının azalması melatonin üretimin arttırarak kişiyi daha az enerjik, yorgun ve isteksiz yapar. Bu da Mevsimsel Depresyona yol açabilir.

Seratonin: Kış ayları ile birlikte vücuttaki seratonin üretiminin azalmasının mevsimsel depresyona sebep olabileceği öne sürülüyor.

Genetik Faktörler: Mevsimsel depresyonun genetik köklerinin olabileceği de düşünülüyor. Ebeveynlerinden birinde mevsimsel depresyonun olmasının kişinin de bu sorunu yaşama oranını 7 de 1 kadar arttırdığını gösteren çalışmalar bulunuyor.


 

Bu haber toplam 1892 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum