• BIST 109.200
  • Altın 153,755
  • Dolar 3,8233
  • Euro 4,5095
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C

MANEVİ PSİKOLOJİ ve RÜYALAR

Rukiye KARAKÖSE

 “Tanrı, kurtuluş yolunu bulasın diye sana rüyalar göndermiştir.”
Hz. Mevlana

 Rüyalar tarih boyunca insanlığı yakından ilgilendirmiş, fert ve toplumların hayatına yön vermiş, güzel sanatların da ilham kaynağı olmuştur.Rüya, fizik kanunlarının dışında canlı, hareketli ses ve şekillerin karışımıdır. Bu ses ve şekiller, hafızadan irade dışı bir şekilde şuura dökülmeye başlar. Rüya, insanın psikolojik dengesinin devamlılığı açısından gereklidir.

Rüyaların fiziksel alemle, metafizik alem arasında bir araç olduğuna da inanıldığından kahinler, büyücüler, filozoflar ve din adamları rüyayla uğraşmışlardır. Sonrasında tabir ilmi gelişmiştir. Hayatımızın üçte birlik bölümünü, kendimizi keşfetmek için bir fırsat olarak kullanmak yerine, rüyalar geleceği bildiren bir olgu olarak görülmek istenmiştir.

Rüyanın mahiyetinin araştırılmasından çok öncesinden beri rüyalar yorumlanmaktadır.
Pozitif bilimlerin gelişmesiyle, rüya gerçeğini reddetmek yerine onu ilmi yönden ele almak gündeme gelmiştir. 19. yy.da modern psikolojinin de doğuşuyla, 20. yy.ın başında özellikle Freud’un rüya ile ilgili geniş çaplı çalışmalarıyla beraber psikoloji alanında rüya konusu incelenme alanı bulmuştur.

Freud rüyaların çoğunu cinsel arzulara ve saplantılara bağlar. Bazı rüyaların arzu tatminini sağladığı kabul edilebilir, özellikle fiziksel ihtiyaçlarla ilgili olan yeme, içme, cinsellik, korku, cesaret gibi. Ancak bütün rüyaları, bunlardan ibaret görmek yanlıştır. Rüyalar, korkuların dile gelmesi olarak da belirebilirler. Rüyalar bazen kendimiz ve başkaları hakkındaki anlayışımızı ortaya koyarlar. Yani rüyalar, yalnızca bilinç dışı arzularımızı dile getirmezler. Ve rüya yorumunda en önemli nokta, bu iki durumu birbirinden ayırabilmektir.
Uyku ve rüya, insani vasıflardan olduğundan dolayı, insanın bu yönü de Kur’an-ı Kerim’de bahis konusu edilmiştir. Ayet ve hadislerde rüya olgusuna sıkça rastlarız.


20. yy boyunca değişik psikoloji ekollerinin de katkısıyla insanın nefsani yapısı giderek daha belirgin hale geldi. İnsanı ve nefs binasını tanımadan yapılan rüya yorumları ise faydadan çok zarar getirmektedir.
Rüya, farklı bir bilinç durumudur. Uyuyup rüya görmeye başladığımızda, iç âlemimizden gelen veriler tarafından uyarılırız. İlahi bir kaynaktan gelir, içimizdeki can merkezinden süzüldükten sonra bireysel hale gelir. Gördüğümüz rüya % 100 bize aittir. Tıpkı parmak izimiz gibi…

Rüyaların çoğu bize ders vermek niyetiyle hâlihazırda ve gelecekteki hayatımıza yön verebilmemiz için sahneye konmuş ilahi senaryolardır. Bütün insanların içsel hakikati olan insan-ı kâmil potansiyeli, genel rüya mesajını kişiselleştirmeyi sağlar.

Evrensel ilahi mesaj, can merceğinden geçince kişisel hale dönüşür. Can, kabiliyetine göre rabbinden gelen ilhamla bir senaryo yazar. Evrensel ilahi mesaj, bu şekilde kişiye özel yayın haline gelir. Kişisel bir ders niteliğine bürünür. Bu senaryo, bizim nefs katmanlarında yükselmemiz için yazılmıştır.

Benötesi-Maneviyat Psikolojisinde, rüyalar terapide kullanılır. Çünkü rüyamız bize, bizim hakkımızda bir şey söylemeye çalışmaktadır. Bu yaklaşımda kişiyi tedavi edebilmek için danışana, içindeki hazret-i insanı (ahsen-i takvim olarak yaratıldığını) hatırlatırız.

Rüya sahibi ile terapist, beraberce oturur ve “aşağıda” oynanan rüya sahnesine bakarlar.

Nefsin yapısına nüfuz ettikçe sisler dağılır ve sahne asıl haliyle meydana çıkar. Sanki bir tiyatro oyunu izledikten sonra, oyuncuları ve verilmek istenen mesajı yorumlamak gibidir… Senaryosu ne olursa olsun, bize özel yazılmış ve dâhiyane bir üslupla sunulmuştur.

İçimizde bir yerde bilge bir sanatkâr gizli ve O, her gece bizlere birbirinden değişik oyunlar sunuyor. Amacı, hayatın bir oyundan ibaret olduğunu ve bu sahnede bizi temsil edenlerin de sadece birer oyuncu olduğunu bizlere göstermek…

Rüyanın amacı, bize rollerimizden ibaret olmadığımızı anlatmaktır.

Rüyadaki “ben”, gölge dediğimiz alt kişiliklerimizdir. Yani karanlık, hırslı, kötüye meyyal tarafımızdır.
İçimizde, nefsimizin alt katlarında bir cerahat taşıyoruz, onu çıkartmamız, etkisiz hale getirmemiz lazım ki dengeye kavuşalım. Rabbimiz bize eşyanın ve insanın hakikatini göstermek istiyor.

Velhasıl Rabbimiz, Veli (dost), Hadi (ışık tutan, yol gösteren, hidayet veren), Vedud (gerçek manada seven), Rahman, Rahim, Hafız (koruyan, gözeten) ve daha birçok güzel isminin tecellisiyle bizleri “gerçek” diye tanımladığımız bu “rüyadan” uyandırmaya çalışıyor.


Not: Konuyla ilgili bilgilerin bir kısmı Dr. Mustafa Merter’in “Rüya Analizi” eğitiminden yola çıkılarak şekillendirilmiştir. İlgilenenler Merter’in 900 Katlı İnsan (Kaknüs yy.) adlı kitabından faydalanabilirler.

Bu yazı toplam 4351 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Edip
2010-09-24 00:32:29
ufkum açıldı
ufkumu açtınız. rüya konusuna hiç böyle yaklaşmamıştım. seminerleriniz olduğunu okudum internetten yaptığım araştırmada. Zamanını öğrenebilirsem gelmek isterim.
Rukiye
2008-12-17 11:02:13
Sadece giriş
İlginize teşekkürler. Bu yazı sadece bir giriş niteliğindedir. Bu yüzden bazı konuların detayına girmemek yazının amacına uygun olarak seçilen bir stratejidir. Freud ve Jung gibi isimlerin rüya ile ilgili görüşleri başlıbaşına kitap konusu olduğundan sadece atıf yapmakla yetindik. Detaylı bilgi için verdiğimiz kaynakçadan azami fayda sağlanacağına eminiz. Teşekkürler.
necmiye serbakan
2008-12-14 23:51:19
merhaba güzel bir konu seçmenze rağmen sanki başlıklar olarak verilmiş eksik bir yazı gibi geldi bana mesela freud'un rüya konusunu ele alış biçmini daha fazla açsaydınız , islam açısından rüya ve yorumu konusu yavan kalmış gibi geldi freud rüya'yı 3 başlığa ayırıken şunu söyler "rüya dilek gerçekleşmesidir" derken damgayı vurup temellendirdiği üç ana figürü yok sayamayız kaldı ki,psikoanalizin esin kaynağı hatta besin kaynağı rüyadır . islam alimleri rüyayı iki ye ayırır salih rüya şeytani rüya dan bahsedilir. hangi rüya salihtir hangisi değildir hatta günleri abdestli görünen rya abdest siz görünen rya falan aslında hem ilmi hemde fıkhi bir yönü de vardır ben bir kaç zaman önce bu rüya konusuna merak salmıştım fakat rüyalar çok fazla günlük hayatımı etkiler oldu adeta fal gibi yorumlatıyor hatta gece yatmadan önce bazı teknikler geliştirmiş ve ona göre istedğim şeyleri görebilmeyi denemiş ve hatta başarmıştım ondan sonra anladım ki hem bilinçaltıma attığım hemde bilinçdışına depoladığım "şey"leri görüyordum ve hayali bir tiyatro gösteriminden kendimin yönettiği ve istediğim kişilerin oynadığı oyundan görüntülerden ibaaretti hatta beni üzecek kadar gerçek hayatla bağımı kopartacak kadar . ama işin ilginç ve en eğlenceli yani kendi seçtiğim kişileri hatta konuyu görüyorken repliklere hükmedemeyişim olayı renklendiriyor bir sonraki geceyi iple çekmeme sebep oluyordu :)) her ne kadar rüyaları artık ciddiye almamam gerektiğini görmüş oldum fakat oradan mesajlar gelmeye devam ediyor :)))
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2017 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim