1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Küpeleri Alınan Öğrenciye Psikolojik Destek

Küpeleri Alınan Öğrenciye Psikolojik Destek

11 Yaşındaki V.b.'nin Küpelerinin Yakıt Parasını Vermediği İçin Sınıf Öğretmeni Tarafından Alındığına Dair İddialara Yönelik İnceleme Başlatıldığını Açıkladı.

A+A-

HABERLER.COM - Konya Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, merkez Selçuklu İlçesi Rebii Karatekin İlköğretim Okulu öğrencisi 11 yaşındaki V.B.'nin küpelerinin yakıt parasını vermediği için sınıf öğretmeni tarafından alındığına dair iddialara yönelik inceleme başlatıldığını açıkladı.

Basın toplantısı düzenleyen Müdür Şahin, incelemenin 2 ay içinde tamamlanacağını ve sonucuna göre yasal işlem başlatılacağını vurguladı. Şahin, küpelerinin alındığı iddia edilen V.B.'ye ise psikolojik destek verileceğini kaydetti. 

İnceleme sonuçlanmadan konu hakkında yorum yapmayacağını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Şahin, “İddialar konusunda inceleme başlatılmıştır. İnceleme sonucu ortaya çıkan duruma göre yetkilerinin dışında hareket edenler bu öğretmen, öğrenci, veli, okul yönetici ve okul aile birliği olabilir. Hataları ortaya çıkanlar varsa karşılığını görecek, sonuçlarına katlanacaklardır. İnceleme bitmeden sonuçları hakkında yorum yapma ve hüküm verme imkanı yoktur. Açıklamalarım bazı basın ve yayın organlarında yanlış anlamalara sebep olacak şekilde ve araştırma sonuçlanmadan olayın taraftarlarından birilerini veya bazı basın yayın mensuplarını, suçluymuş gibi göstermemi çağrıştıracak biçimde verilmiştir. Yukarıdaki ifadelerimin dışında küpe olayıyla ilgili herhangi bir yorumum ve araştırma bitmeden sonucu konusunda kesin bir kanaatim oluşmamıştır. İnceleme neticesinde ortaya çıkan duruma göre hareket edilecektir” dedi.

PSİKOLOJİK DESTEK

Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, yapılan her türle inceleme ve soruşturmalarda, iddilarla ilgili olan her kişiye eşit şekilde yaklaştıklarını ifade eden Şahin, küpe olayında da herkese eşit yaklaşacaklarını söyledi. Küpe olayında adı geçen öğrenci V.B.'ye de psikolojik destek vereceklerini belirten Şahin, “Küpe olayında, bu çocuğumuzun ruhsal dengesini göz ardı etmemiz mümkün değil. Bundan dolayı öğrencimizi rahabilite edip, psikolojik destek vereceğiz” dedi.

‘RESMİ OLARAK YAKIT PARASI ALMIYORUZ’

Okullarda resmi olarak yakıt parası alınmadığına dikkat çeken Şahin, “Resmi olarak yakıt parası alınmıyor. Okul aile birliğinin verdiği karar sonucu okula destek amaçlı bu tip para alınıyor. Biz ekonomik durumu iyi olmayan, okula gelemiyecek olan ve hastanede tedavi olan öğrencilerimezi dahi evinde ve hastanede eğitim verirken, yakıt parası vermediği için eğitim vermeyiz, dememiz mümkün değil. Ayrıca maksadını aşan, çocukları zora sokan, ekonomik durumu iyi olmayan çocuğumuzun yakasından yakışıp, ‘Para verirseniz eğitim görürsünüz, vermezseniz eğitim alamazsınız’ şeklinde çocuklarımıza yaklaşan öğretmen ve yöneticilerimizin bu tip davranış sergilemelerine şiddetle karşıyım. Şu ana kadar böyle bir durum söz konusu değil ama olduğu takdirde de gereğini yaparız” dedi.

Şahin, Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okullara yakıt parası için geçtiğimiz hafta toplam 2 milyon YTL dağıttıklarını, Konya İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından aktarılacak olan bütçeden de okullara yakıt parası aktaracaklarını sözlerine ekledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Konya merkez Selçuklu ilçesi Rebii Karatekin İlköğretim Okulu 4'üncü sınıf öğrencisi V.B.'nin ailesinin maddi durumu kötü olduğundan yakıt parası olarak istenen 20 YTL'yi veremedikleri için sınıf öğretmeni N.T. tarafından altın küpeleri alındığı iddia edilmişti

Bu haber toplam 2131 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum