1. HABERLER

  2. SINAV HABER

  3. KPSS İle İlgili Dört Muhtemel Sonuç

KPSS İle İlgili Dört Muhtemel Sonuç

Öğretmen atamaları iptal edildi, peki ya KPSS ne olacak? Şimdi gözler Savcılığın vereceği kararda... İşte o karardan sonra gerçekleşmesi beklenen ihtimaller...

A+A-

Bugün yapılması beklenen öğretmen atamaları ertelendi.Dün YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ile Milli Eğitim bakanı Nimet Çubukçu'nun görüşmesinin ardından yapılan açıklamada "sınavın bütünlüğünü etkileyecek bir durumun ortaya çıkma ihtimali"nden söz edildi... Hem kesin bir bulgu yok deniliyor, hem de bir ihtimal nedeniyle atamalar erteleniyor...

Milliyet Gazetesi Eğitim Yazarı Abbas Güçlü, söz konusu bu durumu ve bundan sonraki olabilecekleri NTV'ye anlattı.

Savcılığın vereceği kararı beklediklerini söyleyen Güçlü, "Acaba KPSS de iptal edilecek mi, edilmeyecek mi, bu konuda hâlâ bir netlik yok ama kopyacılar çıkarıldıktan sonra puanların yeniden hesaplanması ve sıraların yeniden belirlenmesi gerek" dedi.

Bu tür sıralama sınavlarında binde birlik bir puanın dahi çok önemli olduğunu vurgulayan Güçlü, ufak bir kaymanın bütün öğretmenlerin hayatını değiştirebileceğini belirtti.

Güçlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

MEB ACELE KARAR VERMEK İSTİYOR
"MEB, kopya olayı olmadan önce taban puanlarını açıklamış ve ona göre başvurular almıştı. Eğer puan ve sıralamalar değişirse, daha önceki başvurular da iptal edilebilir. Çok karmaşık bir durum ama bütün bunların hayata geçirilebilmesi için öncelikli olarak Savcılığın bir karar vermesi gerekir.

MEB, okullar açılacak diye acele davranmak istiyor ama acele alınan kararlar, ileride çok daha büyük kaoslar yaratabilir.

MEB ile YÖK'ün ortaklaşa açıkladığı kararın başı ile sonu birbirine uymuyor. Bir taraftan "Ortada ciddi bulgular var. İleride telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir" deniliyor, diğer tarafta ise "sınavın iptal edilmesine gerek olmadığı" yönünde bir açıklama yapılıyor.

KONCUK BELGELERLE AÇIKLAMIŞTI

Oysa cumartesi günü Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, çok ciddi belgeler ortaya koydu. 120 sorudan 116 sının dışarı sızdığını açıkladı ve bunun üzerine Devlet Denetleme Kurulu gidip bu belgeleri istedi. Ancak YÖK, hâlâ gidipte bu belgeleri istemiyor. Bu da manidar bir durum! Eğer ortada hiç bir belge yoksa, bu atamalar neden iptal edildi?

ÖSYM de soruların dışarı sızdırıldığına ilişkin ciddi ipuçlarının olduğunu açıklamıştı. Tabii bütün bunların son noktasına Savcılık karar verecek.

O KARAR DOĞRULTUSUNDA NELER OLABİLİR?
- Sınav tümüyle iptal edilebilir.

- Sadece öğretmenleri ilgilendiren Eğitim Bilimleri Testi iptal edilebilir.

- Sadece puanlar ve sıralamalar yeniden hesaplanabilir.

- 3-5 tane gariban bulunup, olay onların üzerine yıkılır ve olay örtbas edilmeye çalışılır.

Son günlerdeki genel kanı; olayın örtbas edilmeye çalışıldığı yönünde... Umarız, bu noktaya gelinmez. Aksi taktirde ÖSYM'nin, YÖK'ün ve MEB'in bundan sonraki yaptığı bütün sınavlar şaibeli olur.

KAMUOYUNU İNANDIRACAK BİR AÇIKLAMA GEREK
Burada sonuç ne olursa olsun, kamuoyunu inandıracak bir açıklamanın yapılması gerekiyor. Eğer iddia edildiği gibi 3-5 bin kişiyi kapsayan bir şekilde soru dışarı sızdıysa ve onlarda zincirleme olarak başkalarına gittiyse, KPSS'nin tümden iptali de söz konusu olabilir."

NTV

Bu haber toplam 1531 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.