1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİK DESTEK

  3. Kıskançlık Neyin İşaretidir?

Kıskançlık Neyin İşaretidir?

Psikolog Sulh Gürkaş, kıskançlığın bir takım zaman yaşamı epeyce zorlaştırıcı bir hal alabildiğini ifade ederek , " En başta toplumsal ilişkilerimizde, iş yaşantımızda ve aile ilişkilerimizde bozucu tesire sebep olabilmektedir.

A+A-

"Hiç kendinize sordunuz mu; bir insan herhangi bir arkadaşını kolaylıkla kıskanabilirken ne sebeple populer (ve buna bağlı olarak da arkadaşından çok ek olarak fenomen ) bir tanesini kıskanmaz?" diyen Psikolog Sulh Gürkaş, "Evet kişilerin ünlülere imrendiği birçok vaziyetten laf edebiliriz ama ne sebeple insanlar ünlülere karşı da benzer iş yerinde çalıştığı insanlara karşı hissedebildiği kıskançlık duygusunu hissetmez? Dahası, bir mühendis epeyce başarılı bir doktoru kıskanmıyorken kendisiyle birlikte personel epeyce başarılı bir mühendisi kıskanabiliyorsa bunun sebebi ne olabilir?" diye sohbet etti .

KISKANÇLIK VE REKABET

Psikolog Sulh Gürkaş, konuya ilişkili olarak yaptığı değrelendirmelerde şunları söyledi; "Bu suallerin yanıtı basit; esasında sadece bir insanla direk rekabet içerisinde olduğumuzu düşündüğümüz zaman kıskanmış hissederiz.Sözgelişi iş arkadaşlarından birinin müdür tarafından övülmesini kıskanan birey esasında alacağı terfiyi bu rakibe kaptıracağından korkuyordur.

Eşi yabancı adamlarla konuştuğunda onu kıskanan birey bu erkeklerden birinin 'rekabeti' kazanacağından ve eşini ondan alacağı fikrinden korkuyordur. Şunu da ilave etmek gerekmektedir ki bir ilişkide kıskançlık hissi partnerinizi rahatsız edebilir ve ilişkinizin sonunu getirebilir.

Kendi güvensizliklerinizi ve korkularınızı düzeltmek ek olarak az kıskanç olmak ve ilişkilerinizi ek olarak sıhhatli kılmak tarafından sizlere destek edebilir .

Eğer enbaşta söylediğimizin aksine, siz bir film yıldızını kıskanıyorsanız büyük ihtimalle onun bütün alakayı ve arkadaşlarınızın ve belki de hoşlandığınız bireyin sempatisini kazanacağından korkuyorsunuz. Yani; kendinizle film yıldızı arasındaki ilişkiyi alaka çekmek tarafından bir rekabet benzeri görüyorsanız şüphesiz onu kıskanırsınız.

KISKANÇLIK VE ZAYIFLIK

Kıskançlık bir zayıflık işareti midir? Karşılık evet; kıskançlığın birçok durumda zayıflık göstergesi olduğunu söyleyebiliriz. Bir bireyin sıkı bir rakip olduğunu düşünmüyorsanız ve onu yenmek için kendi yetilerinizi sorgulamıyorsanız bu kişiyi aslında asla kıskanmazsınız.

Birine karşı ne kadar fazla kıskançlık hissederseniz kendinizi ona karşı o kadar güçsüz, o kadar zayıf hissediyorsunuzdur. Eğer birisi bir çok kez sizin arkanızdan konuşuyor ve hakkınızda kötü birşeyler söylüyorsa kendinizi kötü hissetmeyin sebebi ise birçok durumda bu sizin ondan ek olarak iyi olduğunuzun sözlü itirafı anlamına gelebilir.

KISKANÇLIKTAN ARıNMAK VE TEDAVİSİ

Kıskançlık bir takım zaman yaşamı epeyce zorlaştırıcı bir hal alabilir. Enbaşta toplumsal ilişkilerimizde, iş yaşantımızda ve aile ilişkilerimizde bozucu tesire sebep olabilmektedir . Üstesinden gelinemeyecek boyuta iştirak eden kıskançlıktan arınmak için psikolog takviyesi almak bir takım zaman zaruri bir hal alabilir.

Kaynak:HaberPort

 

Bu haber toplam 4202 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.