1. HABERLER

  2. AİLE SAĞLIĞI

  3. Kırık Not Öğrencilerde Depresyona Neden Olabilir!

Kırık Not Öğrencilerde Depresyona Neden Olabilir!

İlköğretim okulları ve liselerdeki yaklaşık 15 milyon öğrenci 18 Haziran cuma günü alacakları karneye odaklanırken uzmanlar da velileri karnesinde zayıf notu olan çocuklarına iyi davranmaları konusunda uyarıyor.

A+A-
Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Abay, velilerin yanlış davranışlarının, karnesinde zayıfı olan çocukların psikolojisini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Prof. Dr. Abay, velilerin çocuklarının başarısızlıklarını onların kişiliklerine mal etmemeleri gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Okul başarısızlıkları depresyon ve anksiyete bozukluklarına neden olabilir. Veliler ne olursa olsun çocuklarından sevgilerini eksik etmemeli. Başarısızlık durumlarını kişiliklerine mal ederek onları benlik algılarıyla ilgili olumsuz düşüncelere sevk etmeyin. Başarısızlıkların nedenlerini belirleyip bir sonraki dönemde bunların telafisi üzerinde çalışmak hem anne baba için hem de çocuk için daha verimli olacaktır.''

Karneleri başarısız olan çocuklara verilecek olumsuz tepkilerin çocuklarda öz güven yitimine neden olacağını belirten Prof. Dr. Abay, ''Çocukların getirdikleri başarılı veya başarısız karnelere karşın verilmesini istedikleri tepki elbette olumlu olacaktır. Başarılı olan çocuğun ödüllendirilmesi onu daha da motive edecektir. Ancak başarısız olan çocukların cezalandırılması kaygılarını artıracak, suçluluk duygusuna kapılmalarına neden olacak ve kendilerine güvenleri sarsılmış olacaktır. Başarılı da olsa, başarısız da olsa çocuk tatili hak etmiştir'' dedi.

Karne sonucu ne olursa olsun çocuğa sevildiğinin hissettirilmesi ve dile getirilmesinin benlik gelişiminde büyük rol oynadığını vurgulayan Abay, ''Başarısızlığının nedeninin araştırılması, gerekli durumlarda uzmandan destek alınması uygun olur. Çocuk, başarılı diğer yaşıtları ve kardeşleriyle karşılaştırılmamalıdır. Karnesi çok iyi olan çocuklara fazla ilgi gösterilmesi, başarısız çocuğun üzerindeki baskıyı artırarak kaygı yaratacaktır'' diye konuştu.
Bu haber toplam 3406 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.