1. YAZARLAR

 2. Psikiyatrist Sevilay Zorlu

 3. Kadınlarda Cinsel İstek Azlığı
Psikiyatrist Sevilay Zorlu

Psikiyatrist Sevilay Zorlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadınlarda Cinsel İstek Azlığı

A+A-

Cinsel isteksizliği olan kadınların yakınmaları:

"11 yıllık evliyim,8 yaşında hiperaktif bir oğlum var,bugüne kadar bütün günüm peşinde koşarak geçti . Cinsel ilişkiyi hiç istemiyorum, zevk alamıyorum. Şimdi eşim de sevişmek istemiyor. Eşim "hep ben mi isteyeceğim?" deyip eve geç geliyor. Evde çok kavga edip hiç bir şey olmamış gibi devam ediyoruz. Çocuk da etkileniyor. Birlikte akşam yemeği yemez olduk. İçki, sigara içiyor; içme diyorum. Hiç cinselliği düşünmemiştim evlenirken.Mastürbasyon yapanlar tuhaf gelirdi. Eşimi seviyorum ayrılmak istemiyorum.Sorunumuz düzelsin eski günlerdeki gibi olalım, ikinci çocuğu yapalım  istiyorum..."

"9  yıllık evliyim, ikinci doğumdan sonra cinsel isteğim hiç kalmadı.6 ay bebeği emzirdim, depresyona girince psikiyatriste başvurdum, depresyon ilaçları süte geçtiği için sütten kestim.5 aydır ilaç kullanıyorum sıkıntılarım azaldı, eşimle sorunlarımız başladı. Büyük kızım 7 yaşında okula gidiyor. Evin bütün sorumluluğu benim üzerimde, faturalar, çocukların ihtiyaçları, kızımın okulu, ailelerimizin sağlık sorunları... Eşim çok yoğun çalışıyor, kendi işyeri var. Sanki karı koca olmaktan çıktık. Bütün hayatımız çocuklar oldu. "En son kendin  için ne yaptn?" derseniz; hatırlayamıyorum bile...

Cinsel isteksizliği olan kadınların eşleri:

"Eşim benim çocukluk aşkım, ailece de görüşüyorduk. Büyük bir sevgi ile evlendik.Ailelerimiz cinsellik konusunda muhafazakar oldukları için evlilik öncesi dönemde en fazla el ele tutuşabildik. O da kimseler görmeden.İki yıllık evliyiz, sanki hala cinsellik bize yasak. Eşim çok isteksiz . " 

"Doktor hanım eşim dışardan bakınca çok çekici bir kadın. Hiç kimse bizim seks hayatımızıhn bu kadar kötü olabileceğini tahmin etmiyordur. Benden o kadar uzak ki. Dokunduğumda hiç beklediğim yanıtı alamıyorum. Sürekli yorgun olduğunu söylüyor. Cinsellik onun için adeta angarya gibi. Seksi ben başlatmaktan sıkıldım artık, hayatımız çok rutin.Açık söylemek gerekirse başka kadınlara para karşılığı dışarıya gitmeye de başladım. Ne yapayım?Eşime ve çocuklarıma karşı kendimi suçlu hissediyorum. Onlara dürüst davranmıyorum, eşimi aldatıyorum. Sizce evliliğimiz kurtulabilir mi? Nasıl düzelebiliriz?" 

Depresyon, anksiyete(bunaltı) bozuklukları, obsesif (takıntı) bozukluklar, baş ağrıları, kas ağrıları, yorgunluk, psikolojik bayılmalar gibi nice psikiyatrik bozuklukları sorguladığımızda altta yatan benzer hikayelerle karşılaşmamız mümkün.

Kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozuklğu “Cinsel İstek Bozukluğu” ve “Uyarılma Bozukluğu”.

Ülkemizde tedavi için başvuran her üç hastadan birisinde CİNSEL İSTEK BOZUKLUĞU görülüyor.

Ancak, cinsel isteğin, koroner yetmezlikler, enfarktüs, böbrek üstü bezlerinin fazla veya az çalışması, cinsellik hormonlarının azlığı, tiroid hormonlarının azlığı ya da artışı, epilepsi, beyin kanamaları gibi biyolojik rahatsızlar veya depresyon ilaçları,

bazı tansiyon ilaçları nedeniyle azalması/kaybolması “cinsel işlev bozukluğu” olarak kabul edilmiyor. Organik bir nedenin ekarte edilmesi gerekiyor. Altta yatan etken düzeltilmezse cinsel terapinin de yararalı olmasını beklemiyoruz.

Cinsel istek bozukluklarının bir bölümünü “CİNSEL TİKSİNTİ BOZUKLUKLARI” oluşturuyor.Cinsel ilişki kurmaktan “tiksinti” duyacak kadar rahatsız olan bu kadınlar cinsel ilişkiler için “BAŞIM AĞRIYOR”, “KARNIM AĞRIYOR” türünden gerekçeler buluyorlar.

 

CİNSEL İSTEĞİ ARTIRAN ETKENLER:

 • - Eş çekicidir
 • - Eş cinsel fanteziye uygun düşer
 • - Eş baştan çıkartıcıdır
 • - Eş yanıt vericidir
 • - Ortam yardımcıdır
 • - Cinsel fanteziler
 • - Aşk
 • - Yenilik, yeni teknikler
 • - Yeterli cinsel uyarı
 • - Huzur, gerginliklerin olmaması
 • - Güven 

CİNSEL İSTEĞİ AZALTAN ETKENLER:

 • - Eş çekici değildir
 • - Eş cinsel fanteziye uygun düşmez
 • - Eş yanıtsızdır
 • - Eş kızgın ve düşmancadır
 • - Ortam yardımcı değildir
 • - Olumsuz fanteziler
 • - Başkasına yönelik aşk
 • - Monotonluk
 • - Yetersiz cinsel uyarı
 • - Depresyon, ansiyete, öfke
 • - Tehlikeli durumlar

TEDAVİ İLKELERİ

Cinsel isteksizlik tedavisinde temel yaklaşım, kişide cinsel isteği azaltan etkenlerin bulunup ortadan kaldırılması ve kişinin cinsel arzuları ile uyumlu bir cinsel yaşam biçiminin sağlanmasıdır.

Eğer neden herhangi bir hastalık, depresyon gibi psikiyatrik sorunlar ya da bir ilaç kullanımından kaynaklanıyorsa nedene yönelik bir tedavi stratejisi izlenir.

Cinsel İstek bozukluğu tedavisinde cinsel terapiye yanıt oranı diğer cinsel sorunlara göre daha düşüktür. Güncel ve nispeten daha yüzeyde olan bir etkene karşı gelişmiş cinsel istek veya tiksinme bozukluğunda cinsel terapi yöntemleri işe yarayabilir ve denenmelidir.

Daha erken dönemlere ait, kronik, yaşam boyu özellik gösteren ve geçmiş yaşantılarla ilgili derin dinamik nedenlerden kaynaklanan etkenler söz konusu ise sorunun ağırlığına göre dinamik yönelimli cinsel terapi ya da uzun süreli  psikanalitik terapiler tercih edilmelidir.

CİNSEL TERAPİ

Evlilik çatışmaları, gebelik korkusu, cinsel fobiler veya kaçınmalar, katı dini inançlar, yaşla veya çekicilikle ilgili endişeler, eşe ilgi kaybı, yakınlık sorunları, eşin cinsel beceri eksikliği, güç dengesizliği, pasif agresif eş ve eşteki cinsel sorunlardan kaynaklanan istek bozuklukları için öncelikli olarak cinsel terapi düşünülmelidir.

Tedavide çiftin cinsel iletişimlerinin arttırılması, cinsel isteklerini daha rahat ifade edebilmelerinin sağlanması, cinsel yaşamlarındaki kısıtlılıkların kaldırılması amaçlanır.

Ancak tedavide en önemli unsur cinsel isteği engelleyen unsurların bulunup ortadan kaldırılması ile kişinin gizli kalmış arzu ve fantezilerinin uyandırılmasıdır.

DİNAMİK YÖNELİMLİ CİNSEL TERAPİ

Cinsel istek bozukluğu, maskelenmiş “parafililer(cinsel sapkınlıklar)”, kişilik sorunları, cinsel kimlik veya yönelim sorunları, dirençli cinsel fobiler veya kaçınmalar, cinsel dürtüler üzerinde kontrolünü kaybetme korkusuna bağlı ise dinamik yönelimli cinsel terapi daha uygun olabilir.

UZUN SÜRELİ BİREYSEL TERAPİLER

Cinsel terapi ile sonuç alınamayan ve dirençli ciddi kişilik bozuklukları, cinsel kimlik ve yönelim sorunları söz konusu ise uzun süreli psikanalitik veya diğer terapiler yararlı olabilir.

Uzm.Dr. Sevilay ZORLU

Psikiyatrist &  Psikoterapist www.antalyacinselterapi.com

Şirinyalı Mh. İsmet Gökşen Cad. 1528 S. Şahbaz Apt. K:2 D:5

Tel: 0 242 316 98 99

Bu yazı toplam 141353 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
21 Yorum