• BIST 115.147
  • Altın 164,243
  • Dolar 3,8058
  • Euro 4,6547
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 6 °C

KADINLAR ERKEKLERDE, ERKEKLER KADINLARDA NE ARAR?

Volkan KUMAŞ

karınca güzel harmanları görmediği için bir dane üzerinde titrer.

          öyle büyük harmanı görmediği için hırs ve korkuyla o daneyi çeker.

                                                                                                          mevlana

Günümüzde medya aracılığıyla evlilikler moda oldu. Sizde bir gün böyle bir şey yapmaya kalkışırsanız ilk olarak yapmanız gereken iki önemli şey var. Bunlardan birincisi kendinizi başkalarına çekici ve kabul edilir şekilde tanıtmak. İkincisi aradığınız kişiyi iyi tanımlamak.

Bu tanımlamalarda öne çıkan asıl unsur tanımlamayı yapan kişinin cinsiyeti. Araştırmalara göre kadınlar kendilerini çekici olarak tanımlayıp, kendilerinden yaşlı ve maddi durumu iyi olan erkekleri ararken, erkekler kendilerini maddi durumu iyi olarak tanımlayıp, kendilerinden genç ve çekici kadınları ararlar.

Kadın ve erkeğin bu romantik seçiciliği(?) evrimsel kişilik kuramının ortaya çıkmasına ve gelişimine de gereken desteği vermiştir. Tarafların kendilerini nasıl tanımladıkları aslında hiç önemli değil. İlginç olan yapılan araştırma sonuçlarına göre amaç sadece üremek. Yapılan seçim ise “anne babalığa yatırım” olarak görülmüş. Herhalde sıralanan diğer özeliklerde fazla mal göz çıkarmaz diye sürekli istene gelmiş. Şaşırtıcı olan evlilik ile sevgili için seçilenlerdeki kıstasın farklı oluşu. Sevgili sürecinde üreme süreci düşünülmediği için talepler erteleniyor, eş seçiminde tercihler evrimsel olarak aktarılmış şekilde sürdürülüyor.

Söylemekte yarar görüyorum bu yazı magazin ağırlıklı değil, bilimsel ağırlıklı olarak yazılmıştır. Paylaşılan bilgilerde akademik çalışmalardır, magazin dergilerinde yer alan saçma sapan anket sonuçları değildir. Okumayı düşünenlerin bunu göze alarak devam etmeleri önerilir.

Erkekler Kadınlarda Ne Arar?

Sonda söylenecek olanı başta söyleyelim de herkes bilsin. Erkekler mümkün olduğu kadar sık üreme taraftarıdır. Bunun içinde doğurganlığı yüksek kadınları çekici bulurlar. Çok çocuk verebilenin eş olma şansı yüksektir. En önemli kıstasta tabi ki yaşı. Genç bir eşin yaşlı bir eşe göre doğurganlık olasılığı daha yüksektir. Genç bir eşle özdeşleşen düzgün bir cilt, diri bir beden, parlak saçlar, dolgun dudaklar vb. fiziksel ipuçları kadının üreme yeteneğinin dışarıdan görülen göstergesidir. Bu da göstermektedir ki sıraladığımız bu kıstasların toplumda güzellik ölçütü olarak anılması tesadüfî değil aksine bilinçli bir ifade tarzıdır. Erkeklerin eşlerini çekici bulduklarında ilişkiyi ve evliliği sürdürmek için gösterdikleri çabanın arttığını Shackelfold yaptığı araştırma sonuçlarıyla ortaya koymuş bununda taraflarca bilinmesinde fayda var.

Erkekler eş seçiminde gençliğe ve güzelliğe önem veriyor ama bu yeterli değil. Temizlik, bakımlı olmak, her zaman düzgün ve şık olmak da istenen özellikler. Onun içindir ki aldatılan kadınlar diğer kadın daha çekici ise eşlerini daha fazla kıskanmaktadırlar. Çok ilginç değil mi?  

Kadınlar Erkeklerde Ne Arar?

            Kadınlar üreme ve çocuk yetiştirmede üstlendikleri farklı rollerden dolayı eşlerinde tamamen farklı kıstaslar aramaktalar. En önemli kıstas kaynak sahibi olmak. Aynen anladığınız gibi maddi gücü. Buradaki temel kaygı çocuk yetiştirmek için gerekenin var olması. Barnes&Buss yaptıkları çalışmada kadınların eşlerinde; en çok güvenilir olmak, iyi para kazanmak, hırslı ve mesleğinde yükselmeye kararlı olması gibi özelliklere önem verdiklerini ortaya koymuşlar. Bu arada komik erkekler kadınlar tarafından tercih edilir masalı yalan çıktı. İş ciddiye binince kimsenin mizah duygunuzla ilgilendiği yok beyler haberiniz olsun. Bunun yanında lisans mezunu ve üstüne birde baskın erkek rolü ile seçilmek isterseniz şansınız kat be kat artıyor. Evlenmeden önce erkeklerin maddi durumlarını iyi gösterme çabalarına şimdi daha iyi anlam verebiliyorsunuzdur herhalde. Bu arada yardımsever ve cömert erkek kısa ve uzun vade de her zaman tercih ediliyor. Neden acaba?

İşin özü erkekler genç ve fiziksel açıdan çekici kadınları, kadınlar ise maddi kaynak sağlayabilecek erkekleri tercih etmektedirler. Kanaatimce bu bulguları biraz sorgulamak gerekir. Sorgulamadan yeni bilgilere ulaşmak mümkün olmayacaktır.

Asıl ilginç olan ne biliyor musunuz? Bu kadar önemli bir konuda sevginin, saygının, güzel ahlağın, namusun, hayânın, tatlı dilin, hakkaniyetin, doğru sözlü olmanın, aile yapısının, yetişme şartlarının, birbirine denk olmanın esamesi bile okunmuyor.

Sizce de bu işte bir terslik yok mu?

 

Bu yazı toplam 8674 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Leyla
2013-02-23 18:45:38
Hocama bir soru
Yıllar önce birini çok sevdim. Hayatımın tek aşkıydı. Güzeldim meslek sahibiydim ve en önemlisi karşımdaki insanı çok ama çok seviyordum. Öyle ki bunu ona söylerken bir göz odada bir kilimin üzerinde yaşayabilirim seninle demiştim. O mu? o ailesinin kriterlerini seçti. Konuşmaya gelince herkes ahlaktan, güzellikten, aşktan dem vuruyor maalesef gerçek hayat hiç de öyle değil? Siz de aynısını düşünüyor musunuz hocam? Lütfen cevap verin
vaktiseher
2008-06-14 08:35:31
tersliğin farkına vardıklarında geç oluyor.
aradıklarına ulaştıktan yıllar sonra neden mutlu olamadıklarını düşündüklerinde tersliğin farkına varabiliyorlar.erkek daha genç ve çekici diğer bayanlara yöneliyor.çünkü kadın çocuklarla çok meşgul e eski çekiciliğini de kaybetmiş.kadın aldatılmanın verdiği bir takım ruhsal sorunlar yaşıyor.işte o zaman ben nerde hata yaptım deniyor. önce güzel ahlak mış demek ki baş kriter.güzel ahlak dürüstlük sevgi nezaket bunlar olmayınca aynı evde maddi anlamda iyi bir hayat yaşasalar bile mutlu olamıyorlar.ama bunda sadece kadın ve erkek suçlu değil.o kadın ve erkeği yetiştiren aileler de suçlu.aile çocuk için başarıyı en başa koyuyo ahlaki yada manevi eğitimi vermiyor.bayanın ailesi de rızk kaygısına düşmüş kendince kızı rahat yaşayacak diye iş ve paraya bakıyor.sonuçlar da ortada oluyor.hayatta başarılı olmak iyi bir iş sahibi yada iyi bir işe sahip eş sahibi olmak para kazanmak değil.iyi bir insan olabilmek.dürüst yardımsever,güvenilir,sevmeyi bilen şefkatli ve merhametli insanlar yetiştirebilirsek.evlilik kriterleri de olması gerektiği gibi olur belki. yıllar sonra ben nerde hata yaptım dememek için. önce karekter önce güzel ahlak.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2017 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim