1. HABERLER

  2. ARAŞTIRMALAR

  3. Kadın Programları Kadınları Eğitir Mi !?

Kadın Programları Kadınları Eğitir Mi !?

Kocaeli Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, kadınların yüzyüze bir uzmanla görüşmek yerine televizyonlarda yayınlanan kadın programlarındaki uzmanlarla telefon bağlantısı kurmayı tercih ettikleri belirlendi.

A+A-

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr.Emel Baştürk Akça, yaptığı açıklamada, TÜBİTAK iş birliğiyle ''Yurttaşlığın bir aracı olarak medya okur yazarlığı'' konulu bir araştırma yaptıklarını belirtti.

Araştırma kapsamında İzmit'teki teki bir mahallede 200 kadına anket uyguladıklarını ifade eden Akça, ankette kadın programlarına bakış açısının değerlendirildiğini söyledi.

Akça, ankete katılan kadınların yüzde 20'sinin okur-yazar olmadığı, yüzde 70'inin ilkokul mezunu olduğunun belirlendiği kalanların da eğitimlerinin lise ve üstü olduğunu belirtti. Akça, kadınların yüzde 90'lık bölümünün ise hiçbir siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu üyesi olmadığını bildirdi.

UZMANI TV'DE GÖRÜYORLAR

Ankete katılan kadınların yüzde 70'inin günde 3-5 saat özellikle de sabah kuşağındaki kadın programlarını izlediklerini ifade eden Akça anketle ilgili yapılan değerlendirmelerle ilgili şu bilgileri verdi:

''Ankete katılan kadınların yüzde 74'ü kadın programlarını olumlu bulduklarını belirtiyor. Kadınların büyük bölümü de kendileriyle ilgili sorun karşısında uzman bir psikolog veya bir avukatla görüşmek yerine kadın programlarındaki uzmanlarla telefon bağlantısı kuruyor veya programdaki uzmanın görüşünü izliyor ve sonuç çıkarıyor. Bir anlamda öneri de alıyor. Sonuçta ilgili kurum ve kuruluş yerine bu programdaki uzmanlardan yararlanıyor. Bir bakıma kadın, ilgili uzmanla televizyonda tanışıyor. Bu da kadın programlarının eğitici bir program olduğunu gösteriyor.

Bu kadınların, devletle hiçbir ilişkileri olmamış. Bir dilekçe vermenin nasıl olduğundan tutun da başına herhangi bir olay geldiğinde nereye başvuracaklarını bilmiyorlar. Bir resmi kuruma başvurma konusunda çok ürkekler. 'Bir şey başımıza gelse bir yere başvurmayız' diyebiliyor. Medyanın çok geniş kitlelere erişebilmesindeki rolü bir kez daha önemli bir hale gelmiş oluyor. Onlara hakları konusunda bilgiler verecek potansiyeli medyada gördüğümüzü bu çalışmayla belirledik.''

Bazı kadın programlarının bazı çevrelerce olumsuz olduğu yönünde eleştirildiğini anlatan Akça, şöyle devam etti: ''Anket sonuçlarına baktığımız zaman bu programların kötü ve yalnızca zaman öldüren programlar olarak nitelendirilip kenara atılmaması gerektiğini görüyoruz. Kadın programlarının nasıl daha olumlu hale getirileceği konusunda araştırma yapalım. Biz diyoruz ki 'eleştirilecek noktalar varsa tespit edelim ve bunların iyileştirilmesi için çalışalım'. Yani bir kenara atmak ve 'bunlar kötüdür' demek bizi bir çözüme ulaştırmıyor.''

PROGRAM SUNUCUSUNA GÜVEN

Ankette ortaya çıkan diğer bir sonucun da kadın programlarının sunucularına kadınların büyük bölümünün güven duymaları olduğunu vurgulayan Akça, şöyle konuştu:

''Kadınların büyük bölümü bu sunuculara siyasi parti liderine duyulan güven kadar güven duyuyor. Anketimizde Seda Sayan milletvekili adayı olsa oy verir misiniz ?'' sorusuna büyük çoğunluğu 'Evet' yanıtını veriyor.

Bir sorunları olduğu zaman da ilgili kurum kuruluş yerine Müge Anlı'ya gidelim,'Seda Sayan'a gidelim diyebiliyor. Çünkü haklarını nerede arayacaklarını bilmiyorlar.''

Bu haber toplam 1680 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.