1. YAZARLAR

  2. Uzm. Psk. Ceyda ŞENEL

  3. Kadın erkek fark etmez
Uzm. Psk. Ceyda ŞENEL

Uzm. Psk. Ceyda ŞENEL

Yenişafak
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın erkek fark etmez

A+A-

Sizce eder mi? Neticede hepimiz insanız hepimizin farklı kişilikleri var farklı geçmişleri var. Ben kendi şahsıma ayırım yapmakta güçlük çekiyorum. Etrafta birçok erkek işini yapan kadın ve birçok kadın işini yapan erkek görmek mümkün.

Bundan yıllar önce tır şoförü kadın görmek mümkün değildi belki ama bugün kadınların çalışmadığı çalışamadığı alan bulmak zor gibi. Bedensel farklılıklardan kaynaklanan zorlukların haricinde bence her iki cins birçok mesleği becerebilir. Kadınların fiziksel olarak erkeklere göre daha kırılgan yapıları vardır bu bir gerçek. Ama bu kırılgan yapı yıllardır kadına üstlenen sen kadınsın bu iş erkek işi bakış açısıyla oluşturuldu ve kadın çoğu zaman düşünmekten ve üretmekten alı konuldu. Nedense belki de bu bazı kadınların işine gelmiş olacak ki o zamanlar ciddi bir çaba göstermeksizin var olan durum kabullenilmiş. Kültürel farklılıklar tabi var ve olacakta ama kadına yüklenen görevler yüzyıllarca dünyanın her yerinde benzerlikler göstermektedir. Uç örnekler var elbette Afrika da ki bazı kabilelerde kadınların avlanması gibi…

Peki bu bedensel farklılıkları bir kenara bırakacak olursak, kadın ve erkeği duygu olarak birbirinden nasıl ayırdedeceğiz. Kadınlar duygusaldır erkekler taş kalplidir mi demek lazım? Birçok kişi böyle düşünüyor erkeklerin ağlamaması gereken bir robot olduklarını düşünenler var sanki o adamın annesi öldüğünde gözyaşlarını içine akıtması gerekiyor. Kadın erkek fark etmez hepimiz insanız. Duyguların gösterilip ortaya dökülmesi çok sağlıklı ve olması gerekendir.

Çoğu zaman kadınlar kadınlıklarını masum bir şekilde kötüye kullanırlar. Lastiğiniz patladığı zaman genelde bir erkekten yardım istenir. Sanki lastik değiştirmek dünyanın en zor işiymiş gibi. Ama kimse bir erkeği lastik değiştirirken görüp durup yardım etmek istemez çünkü sanki her erkek lastik değiştirmeyi bilmek zorundaymış gibi.

Görmemiz gereken tek şey, hepimizin birbirinden farklı olduğu ve bunun farkına varıp herkesin sizin gibi düşünmesini ve de düşüncelerinizi okumasını beklememek.

Cinsiyet farkı kişilik farkı demek değildir. Birçok şeyde olduğu gibi

Bunun farkına varmak için de geç kalmamalıyız.

Bu yazı toplam 2040 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.