• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 6 °C

Jung'un Astroloji Hakkındaki Söylemleri

Jungun Astroloji Hakkındaki Söylemleri
Jung’a göre astroloji, bilinç seviyeleri arasında aracılık eden bir semboller diliydi.

Carl G. Jung, aklımız ile bedenimiz arasında tartışılamayacak bir bağlantı olduğuna, aklımızın bedenimizi, bedenimizin de aklımızı etkilediğine inanıyordu. Ona göre, dış şartlar da bedenimizi, bu yolla da aklımızı etkiliyor ve bu süreç, aynı zamanda tersine de çalışıyordu.

"İnançsızlık yüzünden ne çok şey kaybedildi!"--Heraklitus

Carl G. Jung, aklımız ile bedenimiz arasında tartışılamayacak bir bağlantı olduğuna, aklımızın bedenimizi, bedenimizin de aklımızı etkilediğine inanıyordu. Ona göre, dış şartlar da bedenimizi, bu yolla da aklımızı etkiliyor ve bu süreç, aynı zamanda tersine de çalışıyordu.

Bu düşüncesini bir adım daha ileri götüren Jung, fiziksel çevreyi etkilediğimizi ve bu etkinin Güneş sistemi üzerinde de bir geçerli olduğunu kabul etmiştir. Bizim hayatlarımızın “sebebi” yıldızlar değildi. Yıldızlar hiçbir şey başlatmıyorlardı ancak onlarla aramızda sürekli devam eden ve iki yöne de çalışan bir ilişki vardı. Tekil iç dünyamıza bilinçli benliğimizle ulaşamayız; o, daha çok bilinçsiz akılda var olmaktadır. Jung, bireylerin bilinçsiz aklının sadece bir kişisel bilinçdışını değil, ayrıca önceki jenerasyonlardan gelen daha derin, kolektif kavramları da içerdiğine inanmış ve buna “kolektif bilinçdışı” adını vermişti. Jung’a göre astrolojiden, insan psikolojisi hakkında birçok şey öğrenilebilirdi çünkü yıldızlar ve gezegenler iç benliklerimizin sadece bir dış yansıması değillerdi, astrolojinin içerisinde yer alan sembolizm, aynı zamanda, sembollerin bilinçdışı bilgiyle ilişkilendirilmesine de yardımcı oluyordu. Jung’a göre astroloji, bilinç seviyeleri arasında aracılık eden bir semboller diliydi.

Jung’un “arketip” kavramını biliyor olabilirsiniz. Arketipler, kolektif bilinçsizlik içerisindeki “bilindik” davranış motiflerinden türer ve mistik görseller veya semboller yoluyla bilinçli akla önermeler gönderirler. Örneğin; Jung, herhangi bir durumda ne şekilde hareket etmemiz gerektiğini mutlak surette bildiğimize inanıyordu. Ancak, “içgüdüsel arketip” içerisinde saklı bu bilgi, söz konusu durum ortaya çıkmadan önce bilinçli akılda asla yer bulmuyor, bu durumun hiç ortaya çıkmaması halinde de asla bilinç seviyesine yükselmiyordu. Bu, davranışsal veya içgüdüsel olmayan “arketipsel arketip” kavramından daha farklıdır ve bilinçli akıl ile farkına varamadığımız şeyler hakkında daha karmaşık bir bilgi veya kavrayışımız olduğunu ifade eder.

Jung’un çalışmalarının büyük bölümü kolektif bilinçdışı ve bunun arketipleri ile ilgiliydi. Jung, bu nedenle insanın geçmişi boyunca uzun süre ayakta kalabilmiş her şeyle yakından ilgileniyordu. Kolektif bilinçsizlik de astrolojiyi insan yaşamına yüzyıllardır dahil etmekte olduğu için Jung, astrolojinin muhtemelen incelenmeye değer olduğunu düşünmüştü.

Jung, bazı gezegenlerle çeşitli arketipleri eşleştirdi ve doğum haritalarının da haritanın sahibi kişi hakkında bilgiler verebilecek arketip görünümleri oluşturduğuna inandı. Hastalarının haritalarına sıklıkla bakıyordu ve bu haritaların içerdiği sembollerin de kendisine, kolektif bilinçdışı yoluyla, harita sahibi kişinin psişesi hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayacak önermelerde bulunduğunu düşünüyordu.

Jung, I Ching’e de inanıyordu ve psişik “tesadüfü” açıklamak için de eşzamanlılık kavramını geliştirdi.

Carl G. Jung, psikoloji alanında, karmaşık insan psişesini anlamak yolunda önemli mesafeler kat etmiş olan bir deha olarak kabul edilir. Onun çalışmaları, bugün iyi bilinen Kişilik Tipleri’nin temelini oluşturmuştur. Kişilik Tipleri ise, bugün Myers-Briggs Kişilik Tipi Göstergesi olarak bilinen psikolojik inceleme testinin temelini teşkil etmektedir.

Carl Jung’un Astroloji Hakkında Söyledikleri

• Hepimiz belli bir zamanda, belli bir yerde doğarız ve yıllanmış şaraplar gibi, doğduğumuz yıl ve mevsimin niteliklerini taşırız. Astroloji, bundan ötesine karışmaz veya etki alanının daha geniş olduğunu iddia etmez.

• Astroloji, antik çağların psikolojik bilgilerinin bir özetini temsil eder.

• Kolektif bilinçdışı, mitolojik motiflerden veya kökensel imgelerden oluşur görünüyor. Tüm halkların mitleri de bu yüzden aynı kolektif bilinçsizliğin uzantılardır. Aslında, mitolojinin tümü, kolektif bilinçsizliğin bir yansıması olarak kabul edilebilir. Bunu, en açık şekilde, takımyıldızlara baktığımızda görürüz. Onların aslında karmakarışık olan dizilimleri, bazı imgelerin yansıtılması yoluyla bir düzene konulmuştur. Bu da, astrologların iddia ettiği gibi yıldızların etkisini vurguluyor. Bu etki, kolektif bilinçdışının, bilinçsizce gerçekleştirdiği içedönük algılamadan başka şey değildir.

• Gezegensel evler boyunca yapılan yolculuk, bizi, karakterimizin iyi ve kötü yönlerinin farkında olma noktasına ulaştırır ve buradaki yüce amaç da tamamen özgür bir iradeye sahip olmaktır.

• Simyacıların mecazi tanımlarında Luna (Ay), bilinçsiz dişilliğinin bir yansımasıdır ama aynı zamanda, Sol’un (Güneş) eril psişe ilkesi olması gibi o da dişil psişe ilkesidir. Bu, mitolojinin bu kavramlara bakışını bir kenara bıraksak bile astrolojinin de Güneş ve Ay’a bakışında son derece belirgin biçimde ortaya çıkar. Simya, kardeşi astroloji olmadan kolayca anlaşılamaz ve bu üç disiplinin önermeleri de ışıkların (Güneş ve Ay) psikolojik değerlendirmeleri yapılırken hep birlikte ele alınmalıdır. 

*Derlemedir..

http://www.astrologyanalyst.com

Bu haber toplam 2330 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
zb
2010-09-03 00:50:27
astroloji
cok güzel bir yazı teşekkürler..ne yazıkki türkiyede astroloji gibi bir ilmin de kıymeti bilinmiyor açıp biraz eski alimlerimizi okusak neyin ne oldugunu görücez.!!muhyiddin arabi,ibrahim hakkı hazretleri..hangimiz tanıyoruz bu alimleri :/ ''Jung’a göre astrolojiden, insan psikolojisi hakkında birçok şey öğrenilebilirdi'' bu sözünde cok haklı bence astroloji psikolojiye fazlasıyla yardımcı olabilecek bir ilim dalı..zaten bundan yararlanarak psikolojik danışmanlık yapanlar da var,dahası astrologlar bile yorum yaparken psikolojik anlamda da yardımcı oluyorlar:) mesela benım burcum boğa ve elementim toprak bu yüzden sabit karakterli bir insanım hiç esnek degilim değişime dirençliyim ve bunun da zararlarını görüyorum..astrolojik yorumlarımı okurken esnek olmam gerektigyle ilgili telkinler veriyor tavsiyelerde bulunuyor ve cok yararı oluyor...kısacası astroloji kesinlikle deger verilmesi gereken bir ilim...
Diğer Haberler
 • Giysi ve Psikoloji Arasındaki İlişki11 Temmuz 2017 Salı 00:14
 • Mültecilerle İgili EMDR Projesi'ine Uluslararası Ödül08 Temmuz 2017 Cumartesi 14:59
 • Korsanlara İlgi Duyma ve Şiddet Eğilimi İlişkisi08 Temmuz 2017 Cumartesi 11:02
 • İş Yerinde Mizahın Psikolojisi08 Temmuz 2017 Cumartesi 10:34
 • Psikologların Maaşı Ne Kadar?15 Haziran 2017 Perşembe 14:35
 • Uyku Terapisi Depresyon Tedavisinde Etkili mi?15 Haziran 2017 Perşembe 13:07
 • Anne Duygusunun Bebeğe Yansıması15 Haziran 2017 Perşembe 12:45
 • Selfiye Psikolojisi15 Haziran 2017 Perşembe 01:47
 • Psikiyatrik Rahatsızlıklar Boşanma Delili Olabilir mi?06 Haziran 2017 Salı 00:45
 • Psikolojik Hastalığı Olanlar Oruç Tutabilir mi?01 Haziran 2017 Perşembe 12:30
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2017 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim