1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. İnternet Bağımlılığının Korkunç Yüzü

İnternet Bağımlılığının Korkunç Yüzü

Son yılların en tehlikeli rahatsızlığından kabul edilen teknoloji bağımlılığı, kendisini en çok internet bağımlılığında hissettiriyor.

A+A-

İşte Yeşilay Genel Başkanı Av. Muharrem Balcı'nın basın açıklaması :

Son yılların en tehlikeli rahatsızlığından kabul edilen teknoloji bağımlılığı, kendisini en çok internet bağımlılığında hissettiriyor. İnternet bağımlılığının zararları ise şahsın kendisinden başlayıp tüm çevresine yayılıyor. Gençlerde asosyalliğe, evli olanlarda ise bu zarar ayrılığa kadar varıyor.

Bu duruma en çok sosyal paylaşım sitelerinin sebep olması ise dikkatlerden kaçmayacak boyutta. Amerika merkezli avukatlık firması Divorce Online tarafından yapılan araştırma bu duruma çarpıcı bir boyut kazandırdı. Yapılan araştırmaya göre, ‘2009 yılında hazırlanan her 5 boşanma dilekçesinden birinde "Facebook" geçtiği belirlendi. Eski arkadaşları buluşturan ve yeni arkadaşlar bulmaya yarayan sitenin evlilikteki sorunları artırmaktan sorumlu tutulduğunu söyleyen uzmanlar, eşlerin birbirlerini Facebook'ta kaçamak yapmakla veya Facebook'a dalıp birbirlerini unutmakla suçladığını açıkladılar.’ Ülkemizde de durun farklı değildir. İnternet bağımlılığı, diğer madde bağımlılık türleri kadar boşanma sebebi olmaktadır.

Masum bir şekilde başlayan internet kullanımı dikkatli olunmadığında korkunç sonlarla neticelenebiliyor. Özellikle aile içi iletişim kurmayı başaramayan bireylerin kendilerini sanal ortamda ifade etmeleri ve arkadaşlık kurmaları daha kolay oluyor. Bu iletişim çoğu zaman duygusal bir bağa ve daha sonra da bağımlılığa dönüşüyor. Aynı evi paylaşan bireyler birbirleri ile konuşamayacak, hatta yan yana gelemeyecek bir hal alıyorlar.

AİLELERİN YIKILMASI KAÇINILMAZ OLUYOR

Öyle ki vaktin nasıl geçtiğini fark etmeyen bağımlılar ekran karşısında sabahlıyor ve ailesine ayırması gereken vakti bu şekilde öldürmekle kalmıyor, gündelik sorumluluklarını bile yerine getiremeyecek şekilde performans kaybediyor.

Ailevi sorunlar, iş veriminin düşmesi, ilerleyen zamanlarda ise gerçek ve sanal dünyanın ayırt edilemeyecek boyutlara varması gibi sebeplerle kişi kendisini psikolojik sorunların içerisinde buluyor. Tehlikenin farkına varmak ve bunun bir tür hastalık olduğunu çok iyi bilmek gerekiyor.
Belki bir on sene evvel içki, kumar, uyuşturucu gibi bağımlılıklar evliliklerin sonlanmasına sebep oluyorken, artık evlilik birliğinin yeni tehlikesi olarak “Tv ve İnternet Bağımlılığı’ karşımıza çıkıyor.

Hızla yayılan internet bağımlılığının her türlü kötü etkilerinden aile birliğini muhafaza etmek de yine eşlere düşüyor. Bu bağımlılık türünün de diğer hastalıklar gibi bir hastalık olduğunu bilmeleri ve buna göre birbirlerine karşı hoşgörülü davranmaları bu hususta atılabilecek ilk ve en iyi adım olacaktır. Yeşilay, tüzüğünde her türlü madde bağımlılıkların yanı sıra, Tv ve internet bağımlılığı ile de mücadele etmektedir.

Timeturk

Bu haber toplam 2066 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.