1. HABERLER

  2. KİŞİSEL GELİŞİM

  3. İnsan ilişkileri övgülerle güçlenir

İnsan ilişkileri övgülerle güçlenir

Yapmacık davranmadan, karşınızdaki kişinin başarılarını takdir ederseniz güçlü bir iletişim ağı oluşturmuş olursunuz...

A+A-

Başarının anahtarlarından biri, başarılı ilişkiler kurmaktır. İnsanlarla nasıl başarılı ilişkiler kuracağımızı ve bu ilişkiyi nasıl uzun vadeye yayacağımızı anlatan Kişisel Gelişim Uzmanı Chris Widener'ın yazısını yayınlıyoruz bu hafta sizler için.

Bir ada değiliz ve tepeye tek başımıza çıkmıyoruz. İlişkilerimizde başarılı olmanın temel bir yolu da başkalarına "yaşam vermektir." Tanıştığımız her insana ya yaşam veririz ya da ondan yaşam alırız. Ne demek istediğimi anlıyorsunuz. Sizi yüreklendiren insanlar vardır ve bu insanlardan ayrıldıktan sonra kendinizi olgunlaşmış hissedersiniz. Bir de sizi alt üst ettiğine inandığınız kimseler vardır. Başarılı insanlar, başkalarını geliştirme sanatında ustalaşmış insanlardır.

Yalan söylemeyin

İnsanları geliştirmenin bir yolu, onları övmektir. İnsanları övmek, belli bir güç sağlar! Birini övdüğünüzde, onda, sizde ve ilişkinizde bir şeyler olmaya başlar. Birinin size hakkınızda övgü dolu sözler söylediği bir anı hatırlayın. Harikaydı değil mi? Muhtemelen sizi övdükten sonra o kişiyi daha çok sevdiniz, öyle değil mi? İnsanları övmüş olmak için övmekten bahsetmiyorum elbette. Çevrenizdeki insanların olumlu karakter özelliklerini ve davranışlarını dürüstçe arayıp bulmaktan ve övmekten bahsediyorum. İnsanlara yalan söylemeyin. Yanlış birşey yapmışlarsa, onları düzeltin. Doğru birşey yaptıklarında ise övün!
Bunu söyledikten sonra, insanları övmenin yararlarına ve yollarına bakalım:

Yararları neler?

İlişkiniz gelişir. Yaşam, ilişkilerden ibarettir. Aile içi ilişkiler, arkadaşlar ve iş arkadaşları. İnsanları olumlu yönlerinden dolayı övmeye başladığımızda, ilişkiler gelişir. Onları ve bizi hızla kaynaşmaya yönlendirir. 

Liderliğiniz ve etkiniz artar. Kim haleflerinin yaşamlarında daha güçlü bir liderliğe ve daha fazla etkiye sahip olacaktır: yıkan mı, geliştiren mi? 

Daha güçlü ilişkiler ve sadakat. İnsanlar takdir edilip övüldüklerinde, inanılmaz derecede sadık olurlar; çünkü onlarla ilgilendiğinizi, onları sevdiğinizi ve takdir ettiğinizi bilirler. Bu sizi başarıya götürecektir. 

Daha mutlu ve doyumlu insanlar. Başkalarını geliştirmenin görevimiz olduğuna ve onların buna ihtiyaç duyduklarına gerçekten inanıyorum. Başkalarını överek ve cesaretlendirerek yaşamlarına yatırım yapmak iyi birşeydir. Karşılığında asla hiçbir şey alamasak da diğer insanları geliştirmek, yapılması gereken en doğru iştir. Her zaman birileri gelip her şeyi alt üst etmek isteyecektir. Böyle bir durumda, başarılı insan, bu gibilere övgünün gücünü telkin edecektir!

İzleyeceğiniz yollar

Tanıdığınız neşeli biri var mı? Çalışkan? Dürüst? Öyleyse, onlara bu özelliklerini ne kadar takdir ettiğinizi söyleyin. Bunu bir sözle, kartla ya da telefon görüşmesiyle yapabilirsiniz. Şöyle birşey diyebilirsiniz: "Ahmet, çalışkanlığınla gurur duyuyorum. Öyle görünüyor ki her zaman en erken sen geliyorsun ve en geç sen ayrılıyorsun. Gerçekten de harika bir örnek oluşturuyorsun ve bunu ne kadar takdir ettiğimi bilmeni istiyorum." Basit!

Günde en az 5 kişiyi takdir edin

"Suna, bunu sana başkası söyledi mi bilmiyorum ama, son projede harikalar yarattın. Projenin vizyonunu aktarma konusunda benzersiz bir yeteneğin var ve bu sayede hepimiz rol ve görevlerimizi daha kolay yerine getiriyoruz. Teşekkür ederim. Gerçekten takdiri hak ediyorsun." 

Övgü ve takdiri göstermenin diğer yolları da kartla, hediyeyle ya da tatille olabilir. Günde en az 5 kişiyi övmeyi hedefleyin. Yapabiliyorsanız, günde 10 kişiyi övün. Ya da belki temasta bulunduğunuz herkesi övmeyi deneyebilirsiniz. Emek isteyecektir; ama mümkündür. Yalnızca disiplin ve biraz çaba gerektirir.
Nasıl yaparsanız yapın, insanları övmek güç kazandırır. Önce onlara, sonra da size!

Bu haber toplam 18863 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.