1. HABERLER

  2. KİTAPLIK

  3. İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon - Narsist Bir Partnerle Yüzleşmek

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon - Narsist Bir Partnerle Yüzleşmek

Çevirisini Işık Ergüden'in yaptığı Pascale Chapaux-Morelli, Pascal Couderc ortaklaşa yazdığı "İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon - Narsist Bir Partnerle Yüzleşmek" kitabı iletişim yayınları arasında çıktı.

A+A-

İletişim Yayınları'ndan çıkan "İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon", çağımızın ilişki gerçeğinde büyük bir sıkıntıya parmak basıyor. Herkesin kibirden kendinden geçtiği, herkesin "ennnn çok" kendisini sevdiği bu çağda  sürekli kendi mutluluğumuzu mu sabote ediyorduk acaba?

Kitapta deniliyor ki;

Basit küçük manipülasyonlar çiftlerin gündelik hayatlarının bir parçası olsa da, "narsistik sapkınlık" biçimini aldığında önemli bir soruna dönüşür. Narsist partner kendi iktidarını yerleştirmek ve eşini kendi istediği kişiliğe büründürmek için baştan çıkartıcı, kurnazca yollara başvurur. Avının kanını sonuna kadar emerek kendisinde eksik olanı çekip alır ve böylece kendisini tamamlar. Günümüzde gitgide daha sık rastlanan bir ilişki modeli haline gelen narsistik manipülasyon ilişkileri bu kitabın konusunu oluşturuyor.

Narsist sapkın her şeyi birlikte olduğu kişi için yapıyormuş gibi bir hava yaratır, oysa gerçek amacı onu yok etmektir. Küçük oyunlarla partnerini ince ince işlerken, ustalıkla kendisini mağdur gibi gösterir. Partnerini sürekli eleştirerek kişiliğine yön verir, ona kendi isteklerini unutturur, özsaygısını tüketir. Bunun sonucunda depresyon, bağımlılık başlar ve mağdur kaçıp kurtulma yetisini de yitirir. En az fiziksel şiddet kadar yıkıcı olabilen bu psikolojik şiddet, çoğunlukla mağdurun kendi başına fark edemediği bir şeydir. Çünkü eleştiri darbeleriyle suçu kendinden başka yerde göremez hale gelmiştir.

Pascale Chapaux-Morelli ile Pascal Couderc, İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon'da somut vakalar üzerinden giderek partnerine hayatı zehir eden narsist manipülatörü inceliyorlar ve onun ortaya çıkışında rol oynayan toplumsal ve psişik etkenleri tartışıyorlar. Ardından mağdurlara eğilerek, bu kişilerin kendilerine yeni bir hayat kurabilmeleri için içinde bulundukları bağımlılık durumundan çıkmalarına yardımcı olacak öneriler getiriyorlar.

Çeviren: Işık Ergüden
Yayın Yılı: 2011
Kitap Kağıdı
182 sayfa
13x19,5 cm
Karton Kapak
ISBN:9750508882
Dili: TÜRKÇE

Bu haber toplam 6986 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.