1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. İki yılda 12 bin Çocuk Cezaevine Düştü

İki yılda 12 bin Çocuk Cezaevine Düştü

Türkiye'de suç işleyen çocukların sayısı her geçen gün artıyor... Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in bir soru önergesine verdiği yanıt 2002-2007 yılları arasında 12 bin 599 çocuğun suç işleyerek cezaevine düştüğünü ortaya koydu.

A+A-

Türkiye'de suç işleyen çocukların sayısı her geçen gün artıyor... Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemür'ün soru önergesine verdiği yanıt 2002-2007 yılları arasında 12 bin 599 çocuğun suç işleyerek cezaevine düştüğünü ortaya koydu.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemür'ün çocuk suçlulara ilişkin soru önergesini yanıtladı.

Suça sürüklenmiş çocukların hem gelişim sürecinin erken aşamalarında bulunmaları hem de olumsuz yaşam deneyimlerinden kaynaklanan çeşitli etkenler nedeniyle, fiziksel, zihinsel, sosyal ve psikolojik gelişme açısından özel bakıma, yardıma ve yasal korunmaya ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Ergin, şunları söyledi:
"Çocukları suça iten nedenlerin ortadan kaldırılması ve çocuk suçluluğunun önlenmesine yönelik çalışmalar esas itibariyle suç işlenmesinden önceki süreçte ele alınması gereken tedbirleri içermektedir. Suçların biyolojik, psikolojik ve sosyolojik olarak gruplandırılabilecek birçok nedeni bulunmaktadır. Suç özellikle çocuk ve gençlerde değişmekte ve gelişmekte olan çeşitli kişilik yapıları üzerinde karşılıklı etkileri olan birçok nedenden oluşmaktadır. Köyden kente göç, gerilim, ailelerin ilgisizliği, anne-baba tutumları, parçalanmış aile, ailenin sosyo-ekonomik durumu, ailenin öğrenim durumu, akran ilişkileri, okul yaşamı ile uyuşturucu ve madde bağımlılığı gençleri suça yönelten nedenler arasındadır."

Çocuk suçlu sayısı artıyor

Bakan Ergin, 2002-2007 yılları arasında ceza infaz kurumlarındaki çocuk suçlu sayısına ilişkin de bilgi verdi. Buna göre, ceza infaz kurumlarında barındırılan tutuklu ve hükümlü çocuk sayısı 2002 yılında 2 bin 45, 2003 yılında 2 bin 209, 2004 yılında bin 994, 2005 yılında bin 549, 2006 yılında 2 bin 115 ve 2007 yılında da 2 bin 687 oldu.

8 bin 248 çocuk cezaevinde eğitim gördü

Ceza ve tutukevlerindeki eğitim faaliyetleri hakkında da bilgi veren Bakan Ergin, çocuk kapalı ceza infaz kurumları ile kapalı ceza infaz kurumlarının çocuklara ayrılan bölümlerdeki çocukların, kurum içinde açılan mesleki eğitim kurslarına katıldıktan sonra belge alarak meslek sahibi olabildiklerini söyledi. Ergin'in verdiği bilgiye göre, 2008 yılı içinde eğitim faaliyetleri kapsamında okuma-yazma kursuna 2 bin 128, ikinci kademe eğitim kursuna bin 557, örgüt ve yaygın eğitime yönelik hazırlık ve destek kurslarına 2 bin 603 çocuk katıldı. bin 302 çocuk açık ilköğretim okuluna, bin 198 çocuk da açık öğretim lisesine devam etti.

Suçlu çocuklara verilen psikolojik destek

Bakan Ergin, Çocukların psikolojik ve sosyal problemlerine çözüm sağlamak amacıyla kurumda görevli psikolog ve sosyal hizmet uzmanları ile görüşebildiklerini de kaydetti. 2008 yılı içinde psiko-sosyal servis tarafından yürütülen faaliyetler çerçevesinde bireysel görüşme yapılan çocuk sayısının 4 bin 171 olduğunu belirten Ergin, öfke kontrol programı, güvenli davranış programı gibi grup çalışmalarına katılan çocuk sayısının ise 11 bin 492 olduğunu bildirdi. Ergin, ailelere yönelik yapılan çalışma sayısının ise 2 bin 954 olduğunu kaydetti.

Anka & Cumhuriyet

Bu haber toplam 3254 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.