1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hükümet Cemaat kavgası sendikalara mı uzandı?

Hükümet Cemaat kavgası sendikalara mı uzandı?

Fethullah Gülen cemaatine yakın olduğu iddia edilen Aktif Eğitimciler Sendikası kuruldu. Sendikaya başvurmak isteyenler için internet üzerinden üyelik formu dağıtılıyor.

A+A-
Hükümete yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir- Sen’den istifa ederek Aktif Eğitim-Sen’e geçecekler bulunduğu gibi, sendikanın kuruluşu bazı Eğitim Bir-Sen üyeleri tarafından da tepkiyle karşılandı.

Eğitim-Bilim işkolunda yaklaşık 950 bin çalışan var. Özel öğretim kurumlarında çalışanlar da eklenince bu sayı 1 milyon 100 bine ulaşıyor. Örgütlü sayısı ise 550 bin. Eski Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer, “AKP döneminde güçlenen, hükümetten destek alarak kurulan sendika, kendi içinde ayrışma yaşamaktadır. Bu ayrışmanın siyaseten olduğunu düşünüyorum. Sendikal anlamda bir ayrışma yok. Su akıp çatlağını buluyor. İyi bir kadro ve ekip oluştururlarsa çok sayıda üye katılır. Eğitim Bir-Sen, gelecek yıl eğitim işkolu yetkisini kaybedebilir” dedi.

Aktif Eğitim-Sen’in kuruluşuyla ilgili eğitim çevrelerinde pek çok söylenti dolaşıyor. Sendikanın kuruluşu, “Cemaatin hükümete sendikal alanda verdiği bir gözdağı” olarak da nitelendiriliyor. İnternetteki forumlarda yeni sendikayla ilgili görüşlerini açıklayan öğretmenlerden bazıları, “Cemaat kendi okullarında öğretmenlere ne gibi özlük hakları sağlıyor? Devletin yani MEB’in aynısı. Sırtını hükümete, cemaate yaslayarak sendikacılık olmaz. Artık toplusözleşmelerde istenen oranları Amerika’dan gelecek işarete göre belirleriz” diye tepki gösterdiler.

AKTİF EĞİTİM SEN NEDEN KURULDU?

Aktif Eğitim Sen hakkında henüz fazla bir bilgi olmasa da, kuruluşuyla ilgili olarak bir çok iddia dilden dile dolaşmakta.

Bunlardan biri; cemaat-hükümet arasında yaşandığı bilinen ayrışmanın yeni bir sendika kurulmasına neden olduğu.

Cemaatin de içinde yer aldığı Eğitim Bir Sen’in hükümete olan yakınlığı bilinen bir gerçek. Sendikanın kuruluşu, yakın zamanda yargı-MİT-emniyet üçgeninde yaşanan cemaat-hükümet gerginliğinin bir yansıması olarak, cemaatin sendikal alanda hükümete verdiği bir gözdağı olarak algılanıyor.

Diğer bir iddia ise Eğitim Bir Sen’in beklenen sendikal mücadeleyi veremediği, üyelerinin beklentilerini karşılayamadığı ve toplusözleşme sürecinde sergilediği tavrın Eğitim Bir Sen’in imajını zedelediği yönünde.

Sendikanın kuruluşunun, zedelenen imajın “taze kan” Aktif Eğitim Sen ile yenilenme projesi olduğu belirtiliyor.

Sosyal medyada da kendine yer bulan Aktif Eğitim Sen’in cemaatin sendikası olamayacağı, aksi takdirde  bunun cemaatin kendi eliyle mensuplarını “fişlemek” olacağı dile getirilmekte. 


Başvuru formları internette

Aktif Eğitim-Sen’li öğretmenler, “Eğitim kolu dışında bir kolu hatta konfederasyonu olmayan ve yeni kurulan sendikamıza tüm eğitimci arkadaşlar başvurabilirler” duyurusunu yaptılar. Üye olmak isteyenler, internet üzerinden başvuru formlarını doldurup çalıştıkları okulun müdürlüğüne vermeleri gerekiyor.

 

Bu haber toplam 1960 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.