1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HEPİMİZ FİLİSTİNLİYİZ

HEPİMİZ FİLİSTİNLİYİZ

İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü vahşetin sekizinci gününde, bir süredir hazırlıkları devam eden kara saldırısıyla ilgili bölgeden ilk haberler gelmeye başladı.

A+A-

İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü vahşetin sekizinci gününde, bir süredir hazırlıkları devam eden kara saldırısıyla ilgili bölgeden ilk haberler gelmeye başladı.

İsrail ordu birliklerinin Gazze'ye girmesiyle birlikte işgal güçleriyle İzzettin el-Kassam Tugayları arasında ciddi çatışmalar yaşanmaya başladı.

İsrail ordusu uzun süredir tanklarını ve zırhlı araçlarını yığmaya başlamışlardı. Aslında İsrail'in saldırılarını tırmandırması bugün saat 16.30 itibariyle başladı. Han Yunus'ta bir camiyi vuran İsrail uçakları, havanın karamasıyla birlikte saldırılarını kesmedi. Gün boyunca meydana gelen saldırılarda 10'dan fazla insan hayatını kaybetti. Bunun hemen ardından 20.30 civarında İsrail'in kara saldırısına hazırlandığı ve Gazze'ye gireceği haberleri gelmeye başladı.

Kara saldırısının başlamasıyla birlikte Hamas hareketinden ilk açıklama, sözcüsü İsmail Rıdvan aracılığıyla geldi. Rıdvan, hareket olarak kara saldırısına hazır olduklarını, zaferin kendilerinin olacağından şüphelerinin olmadığını açıkladı.

Bu arada el-Cezire Televizyonuna çıkan İsrail ordu sözcüsü, Hamas ve İzzettin el-Kassam Tugaylarına bol bol tehditler göndermeyi ihmal etmedi. Hamas liderlerini Şam'da 5 yıldızlı otellerde açıklama yapmak ve Filistin halkını yalnız başına bırakmakla suçladı. 

İlk füzenin atılmasından itibaren o ana kadar İsrail'e tehditler savunan Hamas yöneticilerinin yer altına kaçtıklarını iddia eden sözcüye çevap, Hamas'ın Lübnan temsilcisi Üsame Hamdan'dan geldi. Hamdan, sözcünün söylediklerine karşılık olarak kendilerinin her an halkla birlikte olduklarını, az önce Rıdvan'ın Gazze'den açıklama yaptığını söyledi.

Bu arada saldırıdan hemen sonra açıklama yapan Hamas'a yakın hareketlerden Halk Direniş Komiteleri sözcüsü Ebu Mücahid, İsrail askerlerine süprizler hazırladıklarını ve ilk saldırının mayınlarla püskürtüldüğünü söyledi. Mücahitlerin morallerinin son derece iyi olduğunu belirten sözcü, Gazze'nin İsrail askerleri için cehenneme dönüşeceğini kaydetti.

Daha sonra bir açıklama yapan Muhammet Nezzal, özellikle de hava harekatının hedefine ulaşamadığını, kara harekatının da aynı akibetle karşılaşacağını kaydetti.

Hava bombardımanın ardından karadan Gazze Şeridi'ne giren İsrail, binlerce yedeği askere çağırdı. Hamas'a sürpriz destek ise El Fetih'e bağlı El Aksa'dan geldi.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın makamından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi'ne yönelik kara saldırısı çerçevesinde onbinlerce yedeğin seferber edildiğini duyuruldu.

Helikopter desteğindeki İsrail kara birlikleri Gazze'ye giriş yaptı. Bögedeen kaynaklar, şiddetli çatışmaların yaşandığını duyururken, İsrail onbinlerce yedeği de askere çağırdı.

Günler süren hava bombardımanın ardından İsrail kara birlikleri Gazze sınırından girmeye başladı. İsrail'in Kanal 10 televizyonu da askerler, Gazze'ye girerken şiddetli çatışmaların olduğunu duyurdu. Görgü tanıkları, İsrail tanklarının Gazze'nin kuzeyindeki Hamas mevzilerine ateş açtığını belirtirken, tanklara havan topuyla misilleme yapıldı. 

Gazze'deki yerel radyolar, askerlerin dört noktadan bölgeye girdiğini, Filistinli militanlarla bu bölgede çatışmaların da başladığını duyurdular.

Verilen bilgiye göre, İsrail askerleri, yoğun tank ateşi ve F-16 uçaklarının desteğinde Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun'un doğusu, Cebaliye mülteci kampının doğusu ile Gazze kentinin İsrail'le sınırdaş olan Secaiye mahallesinin karşı kesimindeki Karni Geçişi tarafından giriş yaptı.

Ancak giriş yapan askerlerin sayısı hakkında herhangi bir bilgi henüz gelmedi. Bazı kaynaklar bu sayıyı 20 bin olarak veriyor.

Bölgede başta Şahap (Halk) radyosu olmak üzere, Hamas'ın El Aksa radyosu, Gazzelilere sürekli telefon numaraları hatırlatarak, acil durumlar ve ambulanslar için aramalarını istiyor.

Hamas: "Gazze, İsrail'e mezar olacak"

Hamas, Gazze Şeridi'nin, İsrail ordusuna mezar olacağını ifade etti. İsrail ordusunun bu akşam saatlerinde kara harekatı başlatmasıyla ilgili olarak Hamas yöneticileri, Gazze Şeridi'nin İsrail ordusu için mezar olacağı taahhütünde bulundu.

Kuzeydeki Gazzelilere "Evlerinizi boşaltın" uyarısı

İsrail'in Kanal 10 Televizyonu, ordunun, Gazze şeridi'nin kuzeyinde yaşayanları, "evlerini boşaltmaları" konusunda uyardığını bildirdi.

İsrail ordu sözcüsü da aynı kanala yaptığı açıklamada, "Bu uzun soluklu bir harekat olacak" diyerek şöyle devam etti:

"İki amacımız var, birincisi İsrail'e yönelen roket saldırılarını etkisiz hale getirmek, diğeri Hamas'ın altyapısı yok etmek,"

Başsözcü Avi Benayahu, Kanal 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, "Bu bir okul gezisi değil. Birçok günden bahsediyoruz" dedi.

Kanal 10, "kapalı" bir toplantıda İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in "Amacımız Hamas'ın iktidardan indirmektir" dediğini de öne sürdü.

İsrail güvenlik yetkililerinden gelen bir başka açıklamada ise, Gazze'ye başlatılan kara operasyonunun amacının işgal olmadığı bildirildi.

Öte yandan, İsrail hükümetinin, "onbinlerce" yedek askerin daha silah altına alınması yolundaki kararı onayladığı belirtildi.

Resmi Kanal 1 Televizyonu ise Batı Şeria'da ve İsrail'in kuzeyinde, Lübnan sınırında güvenlik önlemlerinin düzeyinin artırıldığını kaydetti.

ÇATIŞMALAR BAŞLADI

İsrail'in Kanal 10 televizyonu da askerler, Gazze'ye girerken şiddetli çatışmaların olduğunu duyurdu.

Hamaslı yetkililer ise, El-Arabiya televizyonuna yaptıkları açıklamada birkaç İsrailli askeri öldürdüklerini açıkladılar.

Gazze Şeridi'ne giren İsrail'e ait tankların, Hamas'a ait mevzileri vurduğu bildirildi.

Görgü tanıkları, İsrail tanklarının Gazze'nin kuzeyindeki Hamas mevzilerine ateş açtığını belirtirken, havan toplu misillemeye maruz kaldıklarını aktardı.

Öte yandan, İsrail ordusunun, Gazze halkını, Hamas'a yardım etmemeleri için tehdit ettiği bildirildi.

Ordu açıklamasında, "İsrail'e karşı Hamas'ın teröristlerine yardım edenlerin" bunu yapmamaları konusunda uyarıldığı belirtildi.

"TANKLARIN AÇTIĞI ATEŞTE BİR ÇOCUK ÖLDÜ"

Gazze Şeridi'ne giren İsrail tanklarının ateşinde bir Filistinli çocuk hayatını kaybetti.

Görgü tanıkları ve hastane kaynakları, İsrail ordusuna ait tankların, Gazze kentinde açtığı ateşte ölen Filistinli çocuğun bu akşamki kara harekatının Filistin cephesinde verilen ilk kurban olduğunu kaydetti. Aynı kaynaklar, tank ateşinde 11 Filistinlinin de yaralandığı bildirdi.

LÜBNAN SINIRINDA ALARM

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, kuzeydeki Lübnan sınırında her türlü olasılığa hazır olduklarını bildirdi.

İsrail ordusunun günlerdir havadan bombaladığı Gazze Şeridi'ne karadan girmesini takiben açıklamada bulunan Barak, Lübnan'daki Hizbullah'ı kastederek, İsrail ile Lübnan arasındaki kuzey sınırında her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olduklarını ifade etti.

Barak, Hamas'a karşı harekatın "Kısa ve kolay olmayacağını" da söyledi.

HAMAS UYARMIŞTI

Bugün Hamas'ın radyosunda yayımlanan bildiride, "İsrailliler Gazze'ye girerse, (25 Haziran 2006'da kaçırılan İsrailli asker) Gilad Şalit'in yeni arkadaşları olur" denilmişti.

YEDEKLER ASKERE ÇAĞRILDI

İsrail kara saldırısının başlamasıyla birlikte binlerce yedeği de askere çağırdı. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, binlerce yedeğin askere çağırıldığını açıkladı.

İsrail ordusu, Gazze halkını Hamas'a yardım etmemeleri için tehdit ediyor. Ordudan yapılan açıklamada, Hamas'a yardım edenler uyarıldı.

Filistin sınırında 10 bin askerini bekleten İsrail, bugün ilk kez Gazze'yi topçu ateşiyle vurmuştu. Topçu saldırısı kara harekatının habercisi olarak yorumlanmıştı.

İSRAİL ORDUSU: GAZZE SALDIRISI UZUN VE KAPSAMLI OLACAK

İsrail askeri sözcüsü, Gazze'ye kara saldırısının günlerce süreceğini söyledi.

Başsözcü Avi Benayahu, Kanal 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, "Bu bir okul gezisi değil. Birçok günden bahsediyoruz" dedi.

Ordu sözcülerinden Avital Leibovich de kapsamlı bir operasyon olacağını belirterek, "Birçok hedefimiz var. Tahminime göre bu uzun bir operasyon olacak" diye konuştu.

SICAK GELİŞMELER

İsrail askerinin Gazze'ye başlattığı kara saldırısı sonrasında Gazze'de Hamas güçleri ile İsrail askerleri arasında çatışmalar yaşanıyor. Hamaslı yetkililer İsrailli askerlerin öldürüldüğünü açıklıyor.

Son gelen bilgilere göre İsrail'in deniz birlikleri de saldırıya katıldı.

Son yapılan bir açıklamaya göre El Fetih'e bağlı El  Aksa kuvvetleri de Hamas'la birlikte İsrail'e karşı savaşacağını açıkladı.

Gazze'nin büyük bir bölümünde elektrikler yok. Şehrin küçük bir bölümünde elektrikler var. Şehrin üzerinde savaş uçakları uçmaya devam ediyor.

KARA SALDIRISI SİNYALİ GÜNDÜZ GELMİŞTİ

İsrail saldırısı ikinci haftasına girerken, saldırının ilk aşamasının sonuna gelindiğine dair bazı işaretler bulunduğu savunuluyordu.

Hava saldırılarının çoğunda artık boş binalar, terk edilmiş alanların bombalandığına işaret edilerek, İsrail'in hedef alacağı yerlerin tükenmekte olduğu kaydediliyordu.

İsrail topçularının bugün ilk kez Gazze'yi topa tuttukları bildirilirken, bunun saldırının yeni bir aşamaya girdiğinin işareti olabileceği belirtiliyor. Bombardıman açık sahalara yapılsa da kara saldırısının yakın olduğu görüşü dile getiriliyor.

İsrail savunma yetkilileri göre, tank ve ağır silahlar desteğindeki 10 bin İsrail askeri Gazze sınırında istila için hazır bekliyor. Ancak üst düzey komutanların kara birliklerinin Gazze'ye gönderilmesi konusunda anlaşmazlık içinde bulundukları ifade ediliyor.

İsrail, 27 aralıkta başlattığı saldırıda şimdiye kadar aralarında sivillerin de bulunduğu 430'un üzerinde insanı katletti

İSRAİL, KARA, HAVA VE DENİZDEN SALDIRIYA GEÇTİ

İsrail üç koldan saldırıya başladı. Yoğun silahlı çatışmaların olduğu hava destekli kara harekatında, denizden de saldırıların yapıldığı bildirildi

YEDEK ASKERLER SİLAH ALTINA ALINDI

İsrail'in yedek askeri de silah altına bildirildi.

İSRAİL YETKİLERİNDEN İLK AÇIKLAMA

İsrail savunma yetkilileri, İsrail kara birliklerinin Gazze sınırından girmeye başladığını belirtti.

Filistinli görgü tanıkları da helikopterler desteğindeki küçük bir İsrail askeri araç konvoyunun Gazze Şeridi'nin kuzeyine girdiğini söyledi.

Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya'dan bir görgü tanığı, birliğin sınır çitlerini aştığını kaydetti.

Ancak tanık, İsraillilerin Filistin topraklarına ne kadar girdiği konusunda bilgi vermedi.

İSRAİL'İN GAZZE'YE BAŞLATTIĞI SALDIRININ KRONOLOJİSİ

İsrail, dünyanın çeşitli kentlerinde binlerce insanın protesto ettiği Gazze saldırılarına 27 Aralık 2008 tarihinde başladı.

Filistinli hastane kaynaklarına göre, 75'i çocuk ve 21'i kadın toplam 452 Filistinli öldüğü ve 2 bin 290 kişinin yaralandığı saldırıların kronolojisi şöyle:

27 ARALIK 2008 CUMARTESİ

-İsrail, Gazze Şeridi'nin denetimini elinde bulunduran Hamas'ın roket saldırılarını gerekçe göstererek, Filistin topraklarında 1967'den beri eşine rastlanmayan çapta hava saldırısı başlattı.

-Hamas'ın, Suriye'de sürgündeki siyasi lideri Halid Meşal, üçüncü intifada hareketi için çağrıda bulundu.

-Hastane kaynaklarına göre çoğu Hamas polisi en az 230 Filistinli öldü.

-Uluslararası toplum, hem bombardımanın hem de roket saldırılarının durması için çağrıda bulundu.

28 ARALIK 2008 PAZAR

-İsrail, 6 bin 500 yedeğin seferberliği için yeşil ışık yaktı. İsrail ordusu Gazze sınırına zırhlı araçlar yığdı.

-İsrail, Mısır ile Gazze arasındaki sınırda 40 kadar tüneli bombaladı.

-Mısır, Filistinliler sınırı zorlamaya çalışınca Refah geçiş noktasını yeniden kapattı. Gazze'den açılan bir ateşte Mısırlı sınır muhafızı yaralandı. Kapı izleyen günlerde bir açıldı bir kapandı.

-Dünya kentlerinde İsrail saldırılarını protesto gösterileri başladı

29 ARALIK 2008 PAZARTESİ

-İsrail, ''Hamas'ı düşürmek için savaşa girişti'' ve Filistin topraklarını ''kapalı askeri alan'' ilan etti.
-Filistin ateşinde dördüncü İsrailli öldü.

30 ARALIK 2008 SALI

-Sürmekte olan saldırılar İsrail güvenlik kabinesi tarafından onandı ve 2 bin 500 kişilik oluşan yeni bir yedek kuvvetin seferberliğine de yeşil ışık yakıldı.

31 ARALIK 2008 ÇARŞAMBA

-Saldırılar tüm hızıyla sürdü.

-106 uluslararası insani yardım kamyonu Gazze'ye gitmek üzere İsrail'den geçmeye başladı.

-İsrail hem AB'nin hemde AB, ABD, BM ve RUsya'nın oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü'nün ateşkes çağrılarını reddetti.

1 OCAK 2009 PERŞEMBE

-İsrail saldırılarını sürdürdü, bakanlıkları, meclis binasını, kaçakçılık tünellerini, ''roket imalathanelerini'' bombaladı.

-Hamas'ın önemli liderlerinden Nizar Rayan bir saldırıda öldü.

-İsrail'in güneyine 40'tan fazla roket fırlatıldı.

2 OCAK 2009 CUMA

-''Öfke günü'': Binlerce Filistinli Batı Şeria'da gösteri düzenledi.

-Dünya Gıda Programı, ''korkunç durumu'' kınadı.

Halid Meşal, Hamas'ın durmayacağını, boyun eğmeyeceğini ve İsrail'in Gazze'ye adımını atması halinde, ''İsrail'in kara yazgısıyla karşı karşıya kalacağını'' söyledi.

-ABD Başkanı George W. Bush, ''gerçek bir ateşkes için'' Hamas'a baskı çağrısında bulundu.

3 OCAK 2009 CUMARTESİ

-Hamas, sabaha karşı bir İsrail birliğinin Gazze'ye girişini engellediğini açıkladı. İsrail ordusu, ''olaydan haberdar olmadığını'' bildirdi.

-İsrail Gazze'yi havadan ve karadan vurmayı sürdürdü.

-İsrail Gazze Şeridi'ne ilk top atışında bulundu.

-Hamas, İsrail kara harekatına girişirse, İsrailli asker kaçırma tehdidinde bulundu.

İsrail, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebaliye'de bir camiyi vurdu, en az 16 Filistinli öldü.

Bu haber toplam 1851 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum