1. HABERLER

  2. KADIN SAĞLIK

  3. Hamileyken Uçmak Zararlı Mı?

Hamileyken Uçmak Zararlı Mı?

Doktorların hamile yolcuları uyardığı sağlık risklerinden biri uçuş sırasında daha az olan kabin basıncı ve azalan oksijen seviyesidir.

A+A-

Sağlıkla İlgili İddia

Doktorların hamile yolcuları uyardığı sağlık risklerinden biri uçuş sırasında daha az olan kabin basıncı ve azalan oksijen seviyesidir.

Birçok doktor hastalarına fetüse ulaşan yetersiz oksijenin sebep olduğu düşük ihtimalini en aza indirgemek için basınçlı olmayan uçaklarda(özellikle commuter uçuşlarda kullanılanlar) yüksek irtifada uçmaktan kaçınmalarını tavsiye eder. Aslında hamileliğinde zorluk yaşayan ve yine de uçmak zorunda olan yolculara ilave oksijen verilir. Sağlıkla ilgili diğer bir endişe de hamile kadınların yüksek irtifa uçuşlarda kozmik radyasyona maruz kaldığında fetüsün riske girmesidir.

Bu nadiren yolculuk yapan biri için minimal bir risk oluştururken, pilotlar ve uçak personeli gibi sık uçan insanlar daha yoğun radyasyon seviyesine maruz kalır. Bazı uzmanlar fetüsün uçuş radyasyonuna maruz kalması doğuştan olan özre ve çocuk kanseri riskinin artmasına sebep olabilir.

İddiaya Karşı olan Kanıtlar

Birçok doktor ve havacılık sağlık uzmanları ticari hava yolculuğunun hamile kadınlar ve fetüs için özel bir risk oluşturmadığını iddia ediyor. Sık sık uçakla seyahat edenlerde ve uçak personelindeki düşük olayının genel nüfustan daha fazla olduğuna dair bir kanıt olmadığını söylüyor.

Ayrıca, araştırmalar hamile kadınların %15-%20’sinin mesleği ne olursa olsun hamileliğin ilk zamanlarında kendiliğinden çocuğu düşürdüğünü gösteriyor. Birçok uzman uçuşların uzunluğu ve sıklığı kadar radyasyona maruz kalma seviyesinin riski tayin etmede belirleyici bir faktör olduğu konusunda hemfikirdir.

Gerçekte birçok sağlık uzmanı ticari uçuşlarda radyasyona maruz kalmanın çok az olduğunu ve fetüse zarar verme dozunun oldukça altında olduğunu söylüyor. Sonuç Kolay ve risksiz hamilelik sırasında çok sık olmayan uçuşun özellikle iyi basınçlı kabinlerde yapılan daha uzun yolculuklarda anne ve fetüs için zararlı olduğuna dair iddiayı desteklemek için yeterli kanıt yoktur.

Bununla birlikte, önemli sağlık problemleri olan ve çok riskli hamileliği olduğu düşünülen kadınlar kesinlikle gerekli olmadığı sürece uçakla seyahat etmekten kaçınmalıdır. Bütün hamile kadınlar bir hava yolculuğu planlamadan önce doktorlarına danışmalıdır. Tabi ki birçok doktor mantık olarak hamileliğin son aylarında hamile hastalarına uçak seyahati yapmamalarını önerir çünkü 35,000 feet doğum yapmak için ideal bir yer değildir.

Daha büyük bir risk oluşturabilecek diğer önemli faktör de özellikle seyahat yurt dışına yapılıyorsa uçuşun kendisinden çok varılacak yerdir. Haberler neredeyse her gün uçmak zorunda olan uçuş personeli için daha az güven vericidir. Amerika Federal Havacılık İdaresi(The US Federal Aviation Administration (FAA)) bu yüzden hamile olan uçuş personeline uçuş programlarını bırakmalarını tavsiye eder.

www.realage.com.tr

Bu haber toplam 2299 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.