1. HABERLER

  2. KADIN SAĞLIK

  3. Hamilelikte İlk 8 Hafta Çok Önemli

Hamilelikte İlk 8 Hafta Çok Önemli

Kadın Hastalıkları Uzmanı Doktor Levent Sapmaz, gebelikte ilk 8 haftanın çok önemli olduğuna vurgu yaparak, düşük tehlikesinin de bu dönemde çok sık görüldüğünü ifade etti.

A+A-

MURAT ACAR / Star


Denizli Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları Uzmanı Doktor Levent Sapmaz, son adet tarihinin birinci gününden itibaren yirminci gebelik haftasından önce ya da bebek 500 gram ağırlığa ulaşmadan önce gebeliğin herhangi bir nedenle sonlanmasına düşük dendiğini söyledi. Sapmaz, "Klinik olarak fark edilen (adet gecikmesi sonrası ultrason ile görülebilen) gebeliklerin yüzde 15-25'i düşükle sonuçlanır. Bir başka deyişle hamile kalan her 4-6 kadından birisi o hamileliğinde düşük olayı yaşayacaktır.Düşüklerin yüzde 80'inden fazlası ilk 13 haftada meydana gelir. Risk ilk 8 haftada en yüksek değerdedir. Gebelikte 8. haftayı geçtikten sonra düşük şansı giderek azalmaktadır" dedi. 

Düşüğün en önemli belirtisinin kanama olduğunu söyleyen Uz. Dr. Levent Sapmaz, kanama ile beraber ağrı ve doku pasajının da düşüğün belirtileri olduğunu ifade etti. Sapmaz,"Erken dönemde embryoya bağlı nedenler düşüklerin yüzde 80-90'nını oluşturur. Bunlar arasında en önemli neden o bebeğe ait kromozonal anomalilerdir. Erken dönem düşüklerin yarısından fazlasından bebeğe ait kromozom anomalileri saptanmaktadır. Ayrıca çoğul gebelikler, ilaç, radyasyon, anneye ve babaya ait genetik bozukluklar, üreme sistemindeki yapısal bozukluklar, annede görülen akut durumlar (yüksek ateş, enfeksiyon hastalıkları gibi), annede görülen kronik hastalıklar (böbrek hastalığı, hipertansiyon, şeker hastalığı), sigara, alkol, uyuşturucu ve yüksek dozda kafein tüketilmesi gibi nedenler düşüğe neden olmaktadır" diye konuştu.

EN BÜYÜK RİSK İÇERİDE PARÇA KALMASI

Düşük durumunda kürtajla anne karnından bebeğin alınması gerektiğini açıklayan Levent Sapmaz, bebeğin alınmasının gecikmesi durumunda annenin hayati tehlikesinin oluşabileceğini belirterek, "Anne karnında düşükten sonra oluşabilecek en büyük risk içeride parça kalmasıdır. Vücut bu parçaları atmaya çalışırken oluşan kasılmalar şiddetli kasık ağrılarına yol açar. Nadiren kişide kanama yoksa ve ultrasonda parça kaldığını düşündüren durumlar yoksa kürtaja gerek kalmayabilir" dedi. 

DÜŞÜKTEN SONRA NELER YAPILMALI?

Düşükten sonra tekrar çocuk yapmak isteyen çiftlere tavsiyelerde bulunan Sapmaz, ilk adet kanamasından sonra tekrar çocuk yapılabileceğini söyledi. Sapmaz "Bazı çiftler düşük sonrası hemen yeni bir bebek için denemeye başlamaya karar verirken, bazıları da bu kaybın yarattığı psikolojik travmayı atlatmak için zamana gereksinim duyarlar. Bu olayda doğru karar yoktur. Yeniden deneme zamanına karar verirken tek etken sizin duygularınızdır.

Bizim çiftlere önerdiğimiz düşük sonrası ilk adet kanamanızı gördükten sonra eğer isterseniz yeniden denemeye başlayabilirsiniz. İki gebelik arasında en az bir adet kanaması geçmeyen durumlarda takip eden gebelikteki düşük riskinin bir miktar arttığına dair bulgular olmakla birlikte düşük sonrası adet görmeden hemen hamile kalsanız da endişelenmenize gerek yoktur. Sağlıklı bir bebeğin doğumuyla sonuçlanan pek çok hamileliğin bu şekilde başladığını aklınızdan çıkarmayın. Kendinizi ruhsal olarak hazır hissettiğiniz anda eşinizle birlikte olabilirsiniz. Enfeksiyon riski nedeni ile kanamanın devam ettiği süre içinde cinsel ilişki önerilmez. Hemen yeni bir hamileliği düşünmüyorsanız jinekologunuzla uygun korunma yöntemleri hakkında konuşmalısınız" diye konuştu.

Bu haber toplam 15187 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.