1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Futbolda Şike Davası Yeniden Başladı

Futbolda Şike Davası Yeniden Başladı

"Futbolda şike" davası kapsamında haklarında verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezası Yargıtay'ca onanan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılanmasına başlandı.

A+A-

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıklar Aziz Yıldırım, İlhan Ekşioğlu ve Olgun Peker'in de aralarında yer aldığı 5 sanık ile avukatları katıldı. Sanık Selim Kımıl ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada, müdahil olarak Trabzonspor ve Türkiye Futbol Federasyonu avukatları da hazır bulundu.
Duruşma salonu küçük olduğu için basın mensupları ile yöneticiler arasında yer tartışması yaşandı. Duruşma, sanıkların kimlik tespitiyle başladı. Ardından söz alan Trabzonspor'un avukatları, reddi hakim talebinde bulundu.
Cumhuriyet Savcısı Abdullah Mirza Coşkun ise reddi hakim talebinin reddine karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, talebi karara bağlamak için duruşmaya ara verdi.
Futbolda şike davası yeniden başladı 
Adliye önünde gerginlik
Bu arada, bir grup Fenerbahçe taraftarı Aziz Yıldırım'a destek vermek amacıyla Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanmaya başladı. Gruptakiler, adliye önündeki meydanda çeşitli pankartlar açarak, sloganlar attı. Polis ekiplerinin adliye önünde geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Öte yandan, adliye önüne gelmek isteyen Trabzonsporlu bir grup taraftara, güvenlik gerekçesiyle polis izin vermedi. Polis, Trabzonsporlu taraftarları Çağlayan metrobüs durağına doğru yönlendirdi. Bu sırada, duraktan adliye önüne gelmek isteyen üzerinde Fenerbahçe forması bulunan bir kişi ile oradaki Trabzonsporlu taraftar grubu arasında kısa süreli arbede yaşandı. Polisin çıkan olayla ilgili 3 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

Davanın geçmişi
Kapatılan Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Aziz Yıldırım, Olgun Peker, Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu'nun da aralarında bulunduğu 85 sanık hakkındaki kararının temyiz incelemesini 17 Ocak'ta tamamlayan Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Aziz Yıldırım ve Olgun Peker hakkında verilen hapis cezalarını onadı.
Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin verdiği onama kararına itiraz eden Yıldırım'ın avukatları, şike davasında "adil yargılanma hakkının ve doğal hakim ilkesinin ihlal edildiği" iddiasıyla 14 Şubat 2014'te Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Yargıtay'ın "bozma" ve "onama" kararları verdiği dava dosyaları, 2 Mayıs 2014'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Aziz Yıldırım'ın avukatları, mahkemeye başvurarak yeniden yargılanma talep ederken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da 7 Haziran 2014'te talebe ilişkin verdiği mütalaada, Aziz Yıldırım ile İlhan Ekşioğlu, Abdullah Başak ve Ahmet Çelebi bakımından yargılamanın yenilenmesine karar verilmesini istedi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, avukatların yaptığı başvuru üzerine 23 Haziran 2014'te verdiği kararla hakkındaki hüküm Yargıtay tarafından onanan, aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 6 kişinin yeniden yargılanmasına ve infaz işlemlerinin geri bırakılmasına hükmetti.
Üst mahkeme sayılan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de 29 Eylül 2014'te, Trabzonspor ve Bucaspor kulüplerin 6 sanığın yeniden yargılanması kararına yaptığı itirazı reddederek, bu kişilerle ilgili davanın yeniden görülmesini kararlaştırdı.

9 SORUDA YENİDEN YARGILAMA
1-Bu dava 3 Temmuz şike davasının sil baştan görülmesi anlamına mı geliyor?

Evet, eski Özel Yetkili 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılama silbaştan görülecek.
2- Sanıklar tapelerin hukuki olmadığına dair en büyük dayanağı nedir?
Sanıklar, tapelerin hukuksuzluğuna en büyük dayanak olarak, yolsuzluk iddiasıyla gerçekleştirilen ancak hükümetin 'Parelel örgüt operasyonu' olarak nitelendirdiği 17 ve 25 Aralık operasyonlarını delil gösterecek.
3-Tapelere dair karar davanın kaderini nasıl etkileyecek?
Tapeler tek başına delil olamayacağı için başka delil olup olmadığına bakılacak. Müdahil taraf fiziki takipleri de delil olarak ortaya sürerse, mahkeme bunların tapelerle örtüşüp örtüşmediğine bakacak.
4- Müdahil olan Trabzonspor nasıl strateji izleyecek?
Trabzonspor, yeniden yargılamanın hukuka aykırı olduğu tezini ortaya atacak. Ayrıca dosyada yeniden yargılamayı gerektirecek sahteliği ortaya çıkan delil olmadığını, kumpas iddiasının da yeniden yargılama kararı veren mahkemece reddedildiğini vurgulayacak. Ayrıca yeniden yargılamayı yapacak olan 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Metin Tamirci'nin Çarşı davasında tapelerin geçersiz sayılması talebini "Kararımızı daha sonra vereceğiz" dediği de hatırlatılacak.
5- Aziz Yıldırım'ın 3 Temmuz sürecinde rol oynayan savcı ve hakim dahil tüm yetkililer hakkında açtığı dava kabul edilirse ne olur?
İki dava birleştirilir ve Yıldırım'ın eli çok daha güçlenir.
6- Eski davada beraat eden Trabzonspor yöneticileri bu davada sanık olabilir mi?
Olabilir ancak bunun için Aziz Yıldırım ve diğer 5 sanığın yeni ve somut bir delil ortaya koyması şartı.
7- Yeniden yargılama sonunda ne tür kararlar çıkabilir?
Üç karar çıkabilir. 1-Daha önce verilen kararın aynısı çıkabilir. 2-Sanıklar örgütten suçsuz bulunup, şike ve teşvikten tekrar suçlu bulunabilir. 3-Sanıklar tüm suçlardan beraat edebilir.
8- Yıldırım beraat ederse TFF'nin verdiği kararlar değişir mi?
Hayır değişmez. Sportif yargılamanın işleyişi farklı. Buna karşın Yıldırım ve kulübü devlete karşı tazminat davaları açabilir.
9- Yeniden yargılama ne kadar sürer?
Kesin bir tarih olmamakla birlikte 5 ayda sonuçlanan eski davadan daha uzun bir süreye yayılma ihtimali bulunuyor.
ÖNCE BOZMA DAVASI
ŞİKE davasında Yargıtay'ın haklarında bozma kararı verdiği ve aralarında Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu ile Beşiktaş eski asbaşkanı Serdal Adalı'nın da bulunduğu 31 sanığın yargılanmasına da bugün 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 09.30'da devam edilecek.
'ADİL YARGILANSIN'
ALİ Koç'un başkanlığını yaptığı 1907 Derneği, Yıldırım'ın yeniden yargılama sürecinin başlaması öncesinde yaptığı açıklamada 'Yeniden adil bir şekilde yargılanma'ya vurgu yaptı. "Haksızlıklar tekrarlanmasın" denildi.

             Kaynak:İnternet Haber

Bu haber toplam 1180 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.