• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 4 °C

Freud'un Türk talebesinden ilginç (psiko)analizler

Dücane CÜNDİOĞLU

Dr. İzeddin Şadan'ı tanır mısınız? Psikanalizm'in Türkiye'deki ilk temsilcilerinden. Üstelik Freud'un, bizzat yanında çalışmış ilk ve tek Türk talebesi.

Kendisinin, C.G. Jung'un hocası da olan İsviçreli psikiyatrist Eugene Bleuler'den (öl. 1939) Şizofreni'yi çevirip yayımladığı tarih: 1929.

Henüz Freud hayatta iken yazdığı ve Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu'nun çıkardığı “Yeni Adam” dergisinde yayımladığı makalelerin tarihi ise 1934.

Makalelerinin başlıkları da şöyle: “Bâtıl İtikatlar ve Freud”, “Ahlak ve Freudizm”, “Çocuğun Ruhu ve Psikanaliz”, “Psikanalize Göre Kadın Ruhu”, “Psikanalize Göre Sanatta Cinsiyet”, “Mistisizme Dair”...

Dr. İzeddin Şadan, Ernest Jones'tan da bir kitap çevirip yayımlamıştır: 'Psikanaliz' (İstanbul, 1941).

“Akliye ve Asabiye Mütehassısı” ünvanıyla imzaladığı ilginç kitaplarından birini ise 1943'te yayımlamış: 'Birsam-ı Saadet'. yani “Mutluluk Hülyası”

Bu eserinde kendi konumunu izah eder:

— “Mensup olduğum psikanaliz mektebinin usulüne tevfikan, işe, çocuğun cinsî tekâmülü ile başlıyorum.”

* * *

Dr. İzeddin Şadan, aynı zamanda şu ünlü Marmara Kıraathanesi'nin de parlak simalarından, yani bir marmaratör. Dolayısıyla kendisi sıkı bir Türk milliyetçisi, hatta Atatürk milliyetçisi.

Dr. Şadan'ı, Freud ve Bleuler çizgisindeki “tababet-i ruhiye” ilkelerine dayanan nev-i şahsına mahsus bir ırkçılığın teorisyeni olarak konumlandırmak pek de yanlış bir tutum olmaz. Böylesi bir ırkçılığın kökeninde —kendi adlandırmasıyla— Çankaya cereyanı da vardır:

— “Ankara'daki bir cereyan, ırkların tetkikiyle ve Türkleri ırk nokta-i nazarından tespitle tarihi incelemeğe başladı. Türk uyanmasının orijinal cephelerinden birisi olan bu görüş daima sönük kaldı veya bazıları tarafından gülünç bir mevkie düşürüldü. Çünkü müspet bir düşünceden doğan 'Çankaya cereyanı' kemkümlerle dikkatini kaybeden bir teşekkül değildi. Bu cereyan insan ırklarının tasnifini yaptıktan sonra bunlar arasında haklı olarak Türk milletinin mensup olduğu ırkı araştırdı ve bunun vasıflarını tespite çalıştı. Bu tedrisat 10 sene millete hâkim oldu ve mektepler, Türk tarihi bahsinde çocuklara 'ırk' mefhumunu ve “Türklerin brakisefal ırktan olduklarını” öğretti. O zamanlar kimse 'ırk' mefhumu ile milliyetçilik yapmanın bir 'hıyanet-i vataniye' olduğunu iddia edemedi. Fakat cereyanı doğuran insanı [1938'de] toprak örttükten sonra, onun fikir sahasındaki görüşlerini kıskananlar sindikleri köşelerden birer birer çıktılar ve “ırkçılığa karşı harscılık” ile yeni bir bayrak altında toplandılar.”

* * *

Şamanların homoseksüel, dolayısıyla nevrotik eğilimlerinden ötürü ve dahî o dönem Türk toplumunun anaerkil yapısından dolayı kadınsılaşan Türklüğün, İslâm'ın babaerkil zihniyeti sayesinde erkekleştiğini savunan Dr. Şadan, Sünnîlik ile Tasavvufu Türk'ün en büyük düşmanları arasına yerleştirmekten çekinmez.

— “Biz Türklere gelince 'İslâmî tasavvuf' tarikiyle aldığımız bu marazî haletde, maalesef Türklerin en eski dini olan Şamanizm'in dahli pek fazladır. Çünkü Şaman, erkek olduğu halde kadın kıyafetine giren ve mef'ul homoseksualiteye kendisini arz eden bir nevrozludur. ('Chamanisme', Encyclopedie Française). Şüphesiz ki 'Cengiz Han' gibi tabiî cinsiyetteki erkek tiplerinin millete hâkim olarak insan tarihinin en 'erkekçe' olan ordu teşekkülünü kurması şamanizmin marazî halinden Türkleri kurtarmıştır. Sonra buna ilâveten de Türk dünyasına İslâm pederşahisinin girmesi bütün nevroz ve cinsî tereddi âmillerini halletmiştir (Kur'an-ı Kerim'de homoseksüaliteye dair kayıt yoktur. Bir yerde ki kanun cürmü tanımaz, o cürüm mevcut değildir.) Şamanizmin halli ve İslâmiyet'in duhulü, iki mühim ruhî zaferdir.”

İzeddin Şadan, bu kadarla kalsa iyi, bazı terim ve temalardan hareketle hem uzun uzun tasavvufun psikanalizini yapıyor, hem de kadınların.

Öyle ki “Kadın, alelıtlak Freud'un gösterdiği gibi bir 'medeniyet düşmanı' ve bir 'gayr-ı içtimaî' mahlûktur” demekten çekinmeyen Dr. Şadan'ın sözleri, pek öyle yenilir yutulur şeylerden değil.

— “Kadının fazla kıymetlendirilmesi” iptidaî devirlerin 'maderşahisine avdet' mihanikiyetinin ['anaerkilliğe dönüş' mekanizmasının] uyandırılması demektir. Halbuki insan cemiyetinin tekâmülü maderşahiden pederşahiye [babaerkilliğe] doğru daimî bir 'kendi kendine iyi olma' vetiresi gösterdiğinden, maderşahiye avdet, 'nevroz' ile aynı mânada oluyor demektir.”

Hitler henüz iktidardayken yazılmış bir kitap 'Birsam-ı Saadet'. Hem de cüretli iddialarla dolu ve bir o kadar da eğlenceli. Psikiyatri tarihimiz açısından ise —kelimenin tam anlamıyla— bir hazine.

“Türk Psikanalizmi”nin tarihini eşelemeye devam edeceğiz.

Not: Dr. İzeddin Şadan'ın, ünlü sanatçı Münir Özkul'un dayısı olduğu rivayet ediliyor. Bu rivayetin doğruluğunu kesinleştirebilmiş değilim.

Yeni Şafak

Bu yazı toplam 4798 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Editör
2007-12-03 11:59:46
Oğuzhana
Yorumunuz diliniz çok akıcı... Sitemizde yazmanızı isteriz. Bunun icin dilerseniz aktuelpsikoloji@gmail.com adresine mail gonderin. Daha yakından tanışma fırsatımız olur.
Oğuzhan Özdemir
2007-12-03 11:31:07
budalalık parayla değil
Her şeyden önce belirtmek gerekir ki, Orta Asya Türkleri, ya da kısacası Türkler, şamanist falan değildir! Şamanlar Türk tuplumunda varsalar bu türklerin şamanist olduğunu göstermez,her toplulukta böyle mistik uğraşlarla ilgilenenler olmuştur.Bugün Türkiye'de, cinci hocalar, üfürükçükler, medyumlar ve bir yığın benzer kimseler var diye, Türkler müslüman değil mi diyeceğiz, birtakım varlıklarla ve bilinmeyen alanlarla irtibat kuruyor mu diyeceğiz Türkler için? Elbette hayır! Birtakım dangalak ve oryantalist türkologların, sözde bilim adamlarının abuk sabuk fantazilerine bakarsak biz hiçbir şey değiliz. Türkler Kök Tengri -Kut inancına sahip, Töre'yi devlet yönetimi ile birlikte benimsemiş topluluktur,türk kelimesi (törük,türük) töreyi kabul eden herkese verile bir isimdir, diğer bir husus ise türemekten geldiğinin belirtildiğidir. Ayrıca Cengiz Han( Çengiz; Temuçin) ,bir Türk değil Moğoldur, kurduğu imparatorluk moğol imparatorluğudur. Moğollar Türk falan değillerdir.Irksal açıdan da farklıdırlar,kültürel-mitolojik açıdan da,ayrıca domuz yerler ve domuz yemeyen Türkler kendilerine tunguz derlerdi,Türkler domuz yemezler. Hiçbir şey bilmeyen ve sadece batının ahlâksız ithamlarıyla kafasını meşgul eden ahmaklar için türklerin ne olduğu belli değildir.Açıp Kutadgu Bilig, Orhun Kitabeleri, ve birçok nitelikli yerli ve yabancı çalışmaları okuyacaklarına, entelektüel fantazilerle uğraşmaktadırlar. Edward Said gibi nitelikli şahsiyetler görmezden gelinmektedir.Türklerin şaman olamayacağını iddia eden türkologlar, bilim adamları vardır. Yusuf Has Hacip okumaları tavsiye edilmez ,emredilir böyle faşist ve dar kafalı kimselere. Tasavvuf ile Türklerin Kök Tengri inancı arasında nasıl bir bağ olduğu, Hoca Ahmed Yesevi ,Maturidi -Hanefi çizgisinin ne olduğu hakkında bilgisi olmayan cehalet ehli kimseler önce bir okuma yapsınlar,bulanmış zihinlerini resmi ve gayri-resmi ideolojilerden arındırsınlar. Selçuklu zamanı, Mevlana,Muhyiddin ibn Arabi,Sadrüddin Konevi gibi isimlerin Anadolu'da, malatya,konya ve iran -horasan anadolu arasında yaptıklarının ne olduğu ve Türklerin Selçuklu sonrası nasıl osmanoğulları ile birlikte bu şekilde devam edebildiği, ahilik teşkilatının, tasavvufun, kısacası Vahdeti- Vücud fikrinin Türklerdeki etkisi nedir diye sormaktayım bu şekilde yazanlara. Sayın Hocam, Sait Başer'in, Kutadgu Bilig, Yahya Kemalde Türk Müslümanlığı, Gö Tanrının Sıfatları ile Esmaül Hüsna karşılaştırması çalışmalarına bakılması önerilir. Dücane Beyefendiye saygılarımı sunarım, kendisini severim, böyle saçmalıkları gün ışığına çıkardığı için de ona teşekkürlerimi sunuyorum. Oğuzhan Özdemir_ Sakarya Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğrencisi
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim