1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Evsiz gençlere çare aranıyor

Evsiz gençlere çare aranıyor

İsveç'te genç evsizler artarken, sistem dışı kalanlar toplum için problem hale gelmeye başlıyor.

A+A-

SABAH & CİHAN - Stockholm Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde araştırmacı Yvonne Sjöblom, "Bu tür gençler aileden kaçanlar ya da kovulanlar. Çoğu zaman ailede iletişim problemi, uyuşturucu, şiddet, psikolojik rahatsızlıklar, ebeveynin yeni işi ya da namus anlayışlarından kaynaklanan problemlerden dolayı çocuklar sokaklara düşebiliyor." dedi.

Stockholm Üniversitesi ile Çocuk Esirgeme Kurumu işbirliği ile bir araştırma yürütüleceği ve ülke çapında üç bin genç üzerinde araştırma yapılıp raporunun bahara kadar ilgili yetkililere rapor sunulacağı öğrenildi.

Sjöblom, "Kaçanların birçoğu, çok riskli bir ortama giriyor. Kendilerini geçindirmeye çalışırken ya bedenlerini satıyorlar ya da risk dolu işler yapıyorlar." diye konuştu.

Sistemde bir bozukluk olduğunu kaydeden Yvonne, sisteme göre 20 yaşına kadar eğer hala liseye gidiyorsa ebeveyninin geçindirme zorunluluğunun olduğunu, reşit olmalarına rağmen Sosyal Bürodan kendi başlarına yardım alamadıklarını söyledi. 20 yaşını geçmedikleri için de belediyenin "Her başa bir çatı" kapsamına da giremediklerini söyleyen Yvonne, dolayısıyla da 18-20 yaş arasındaki bu kör noktadaki gençlerin arada kaldıklarını ekledi.

Aşevlerine her gün yüzlerce genç geldiğini söyledikten sonra, Ali isimli bir yabancı genci örnek gösteren Yvonne, beş yıl önce ailesiyle birlikte İsveç'e geldiğini ve sürekli dayak yediği için evden kaçtığını, şuan liseye gittiğini, Sosyal Büro'dan yardım istediğinde ise "evine git" cevabı aldığını söyledi. Kendilerinden yardım alabilmesi için okuldan çıkması şartının koşulduğunu söyleyen Yvonne, Ali'nin halen okula gittiğini ve sokaklarda yaşadığını belirtti. Ali'ye geleceğini sorduklarında, "Büyük ihtimalle hapishanelere düşerim" cevabını aldıklarını söyleyen Yvonne, Sosyal Büro'nun yardım etmemek için kendisine kolay yolu seçtiğini ve bu durumun değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

"Sokakta Genç Yetişkin" isimli bir araştırmaya göre, sokak çocuklarından özellikle 15 ila 19 yaşı arasındaki erkek çocuklarından yüzde ellisi yabancı uyruklu olduğu ve bunların birçoğunun uyuşturucu kullandıkları ve birçoğunun da İsveç'e yeni geldikleri ortaya çıktı.

Bu haber toplam 1810 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.