1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Evlenenlerin Yüzde 17’si Eski Eşiyle Evleniyor

Evlenenlerin Yüzde 17’si Eski Eşiyle Evleniyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ''Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi'' konulu törende "Evlenenlerin Yüzde 17’si Eski Eşiyle Evlendiğini" söyledi...

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile birlikte, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından düzenlenen''Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi'' konulu törene katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, basın mensuplarına Türkiye'nin jandarma ilk kadın komutanlarını tanıttı.

Bakan Şahin, "Gördüğünüz gibi kadın eli her kademeye değiyor. Bu ilkler çok önemli her alanda, bizim kadınlarımızın duygusal zekası yönetme gücü her alanda değiyor. İnşallah sayıları da artacak. Kadına hizmet kadın bakış açısıyla, kadın zekasıyla çok daha güçlenecektir" dedi.

Bakan Fatma Şahin, törenin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin boşanma oranlarını azaltmak için hayata geçirilmesi planlanan aile danışmanlığı projesine ilişkin soruları üzerine Bakan Şahin, bunun Bakanlığın en önemli çalışmalarından biri olduğunu söyledi.

Kendilerinin 2011 yılında çok geniş kapsamlı bir araştırma yaptıklarını ve boşanmanın nedenlerini ve rakamları analiz ettiklerini anlatan Bakan Şahin, ''Bu rakamlara baktığımız zaman ortalama bizim 600 bin civarı yıllık evlenme oranlarımız var 100 bin ile 120 bin arası yıllık boşanma rakamları var. Fakat analizlerimizi derinleştirdiğimiz zaman gördüğümüz bir gerçek var, boşananların yüzde 80'ni yeniden evleniyor, ama yüzde 17'si eski eşiyle yeniden evleniyor. Yüzde 17 rakamı yılda 20 bin evlilik demek baktığımız zaman boşananların içerisinde. Biz bunun üzerine neden insanlar yeniden evleniyor konusunun analitik, bilimsel akademik dünyayla çalışmasını yaptık. Burada gördüğümüz bir gerçek var ki evlilik kurumunu, iletişimsizilik gibi ekonomik sorunlar gibi bir takım yaşanan sorunlar etkiliyor ailenin içerisinde... Aslında çok küçük desteklerle kurumu koruyup kollayacağımız yere çok hızlı bir şekilde dağıttığımızı, bozduğumuzu, kırdığımızı, döktüğümüzü gördük'' dedi.

Bakan Şahin: Toplum bunu istiyor ve bekliyor

Bunun üzerine Bakanlık olarak bir çalışma yaptıklarını ve 5 ilde bir pilot çalışmaya dönüştürdüklerini belirten Bakan Şahin, Aile Mahkemesi hakemleri ile bir araya geldiklerini ve hakimlerin kendilerine gelen dosyayı Bakanlığa aktardığını söyledi.

Bu konuda eğitici eğitimini almış sosyal hizmet uzmanlarıyla gelen vakalar üzerinde birebir çalışılmaya başlandığını anlatan Bakan Şahin, 5 ilin pilot çalışmasında, ayrılmak için Aile Mahkemesi'ne başvuran dosyadan 450 çiftten 75 çiftinin ayrılmadan evlilik kurumunu devam ettirmeye karar verdiğini bildirdi.

Bunun yaklaşık yüzde 17-20 arasında bir orana denk geldiğine işaret eden Bakan Şahin, "Çok enteresan bir oran. Yani pilot çalışma araştırmanın sonuçlarıyla da direk örtüşüyor rakam olarak. Yapılan küçük bir destekle neden ayrılmak istiyorsunuz sorusuna uzman desteğiyle... Bunu yapıyoruz. Yine bu araştırmada özellikle büyük şehirlerde. kentleşme göç bu durumda kime danışırsınız diye bir soru soruyoruz. Yüzde 62 (hiç kimseye danışmam diyor ama benim ciddi bir şekilde rehberliğe, danışmanlık hizmetine ihtiyacım var) diyor. Toplum bunu istiyor ve bekliyor. Bunun üzerine biz önce Bakanlık olarak kendi çalışmamızı yaptık. Sonra Adalet Bakanımıza gittik, Adalet Bakanımıza dedik ki 'biz burada işbirliğini nasıl yapacağız', onun üzerine Adalet Bakanlığında bir komisyon oluştu. Akademik dünyada bizim bakanlığımız ve Adalet Bakanlığından komisyon, bu çalışmayı nasıl organize edeceğinin altyapısını oluşturdu. Dün de biz Adalet Bakanımızla beraber Başbakan Müsteşarımıza geldiğimiz noktayı, hukuki düzenlemeyi çalıştığımız son şeklini de teslim etmiş olduk” dedi.

Bakan Şahin: Önce hukuki altyapıyı oluşturacağız

Adalet Bakanlığı, aile mahkemesi hakimleri ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, bunun hukuki altyapısını hazırlayacağını bildiren Bakan Şahin, ''Şu anda plan bütçede bizim bir yasamız var, şu anda 2014 bütçesi çalışıyor. Bütçeden sonra Plan Bütçe Komisyonu Başkanı ile görüştük bu yasanın içerisine bunu da birleştireceğiz, önce hukuki altyapıyı oluşturacağız'' şeklinde konuştu.

Söz konusu desteği almak isteyen herkese, bu desteği hazırlayacaklarını belirten Bakan Şahin, "Biz sosyal hizmet uzmanlarıyla, sosyal hizmet merkezleriyle Bakanlık olarak da nasıl yapılacağını kaç seans verilmesi gerektiğini, bir aileye ne kadar destek verilmesi gerektiğinin hepsinin bilimsel çalışmasını da yaptık. Çalıştaylarını, altyapısını da oluşturduk. İnşallah bir aile bile çok önemli, dolayısıyla bunu başarabilirsek, tamamen burada insanların özgür iradesine bağlı bir zorunluluk yok burada gönüllü bir şekilde bu destek mekanizmasını kuruyoruz. Ailelerimizi çok daha huzurlu mutlu parçalamadan, kırmadan, dökmeden götüreceğimiz bir projeyi de başarmış olacağız" diye konuştu.

Ombudsmanların hangi alanda destek sağlayacağına ilişkin soru üzerine ise Bakan Şahin, "Her vakanın bir nedeni var, bu olaylarda kadına yönelik şiddetle ilgili de konuştuk az önce, tek tip, tek çözümle gitmek mümkün değil. Her vakanın nedenine göre, sonuçlarını tek tek analiz etmek, yani vaka bazlı götürmek gerekiyor. Bu işin eğitimini almış uzman neden o ailenin ayrılmak istediği nedenlerine göre, nasıl destek vereceğini anlatacak. Psikolojik destek, hukuki destek, ekonomik destek, neye ihtiyacı varsa o desteği verecek. O kurum devam edecekse bu onların tamamen gönüllü ve bireysel taleplerine bağlı olarak çalışacak" şeklinde cevap verdi.

Ciddi bir şekilde talep olduğunu aktaran Bakan Şahin, "Gördüğümüz olumlu sonuçlar var. Hukuki altyapıyı da oluşturduğumuz zaman çok daha sağlıklı bir şekilde kurumu koruyarak yolumuza devam etmiş olacağız" dedi.

Bakan Şahin: İlk aşamada 4 seans danışmanlık hizmeti

Teknik altyapının hazır olduğunu aktaran Bakan Şahin, "4 seansla ilk aşamada başlayacağız. 4 seansın sonunda aile kendi karar verecek daha derin ve danışman hizmeti gerekiyorsa, bunu farklı yöntemlerle götüreceğiz, yani biz sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız. Çalışmaların sonunda bir aile bile mutlu ve huzurlu bir şekilde yoluna devam ederse bu hepimizin kazancı olacak" diye konuştu.

Doğum izniyle ilgili soru üzerine ise Bakan Fatma Şahin, "O paketimiz hazır, biliyorsunuz. Şu anda esnek çalışma üzerine Çalışma  Bakanımızın bir çalışması var, taraftarlarla. O çalışma tamamlandığı zaman, paketin en önemli kısımlarından biri esnek çalışma ve kreş desteği, çalışma bakanlığımız bu çalışmayı getirdiğinde, paketin tamamını Parlamento’ya gönderecek aşamadayız" ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1949 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.