1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Erken Ergenliğin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Erken Ergenliğin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erhan Karaaslan, çocuklarda erken ergenliğin ciddi psikolojik travmalara yol açabileceğini söyledi.

A+A-

Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç.  Dr. Erhan Karaaslan, çocuklarda erken ergenliğin ciddi psikolojik travmalara yol  açabileceğini söyledi.

Karaaslan, günümüzde ergenliğin başlama  yaşının kızlarda 8, erkeklerde 9 olarak kabul edildiğini belirtti.

Bu yaşlardan önce ergenlik belirtilerinin ortaya çıkmasına ”erken  ergenlik” denildiğini aktaran Karaaslan, son yıllarda farkındalığın artması,  sağlık erişiminin yaygın ve kolay olması nedeniyle hekimlere erken ergenlik  konusunda başvuruların arttığını bildirdi.

Başvuruların artmasına karşın kendilerine erken ergenlik şikayetiyle  gelen hastaların çoğunun normal ergenlik olarak değerlendirildiğini dile getiren  Karaaslan, ”Aslında erken ergenlik vakaları fazla değil. Aileler, 8 yaşında  ergenlik belirtileri görüldüğü zaman, çocuklarının erken ergenliğe girdiğini  sanıyor” dedi.

Karaaslan, genetik ve etnik özelliklerin, hormonlu gıdaların, tarımsal  ilaçlara uzun süreli maruz kalmanın, beslenme ve yaşam şeklinin ergenliğe girme  yaşını etkilediğini ifade ederek, şöyle konuştu: ”Günümüzde birçok hormon veya hormon benzeri madde tarımsal üretimde  kullanılmaktadır. Bu gıdaların uzun süre alınması erken ergenliğe yol açmaktadır.  Et ve tavuk yetiştirme çiftliklerinde ekonomik karlılığı artırmak için hormonlar  kullanılmaktadır. Bu tip hormonlar uzun vadede erkek çocuklarında memelerde  büyüme, kız çocuklarında ise meme gelişimi, kilo artışı, hızlı boy uzaması,  irilik, erken adet görülmesi sorunlarına yol açar. Hormonlu gıdalara bireysel  önlem almak zor bir işlemdir. Bu konu ulusal ve uluslararası düzeyde alınacak  tedbirler, müeyyideler, denetlemeler ve kurallara uymayanların cezalandırılması  ve toplum önünde sergilenmesi ile çözülür.”

Erken ergenliğin çocuk psikolojisi üzerindeki etkisi

Erken ergenliğin çocuk psikolojisini derinden etkilediğini belirten  Karaaslan, erken ergenliğe giren çocukların okulda daha başarısız olduğunun  tespit edildiğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Karaaslan, erken ergenliğin tedavi edilmediğinde veya  tedavisinde geç kalındığında bazı istenmeyen durumlar ortaya çıkabileceğini  vurgulayarak, ”Erken ergenlik nedeniyle daha iri göründükleri için yaşıtları  tarafından dışlanan çocuklarda ciddi psikolojik travmalar görülebilir. Aileler  çocuklarında ergenlik belirtileri görüldüğü zaman panik yapmamalı, uzman hekime  başvurmalıdır. Erken ergenliğin teşhisi kolaydır ve tedavisi vardır” ifadelerini  kullandı.

Bu haber toplam 2196 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.