1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. Erkekte orgazm bozukluğu nedeni

Erkekte orgazm bozukluğu nedeni

Orgazm olamama ve erken boşalmayı önlemenin yolları.

A+A-
Çoğu erkeğin cinsel hayatını tehdit eden orgazm bozuklukları depresyon, stres, cinsel taciz gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Şeker, kalp ve benzeri fiziksel hastalıkların yanı sıra vitamin ve mineral eksikliği de sorunu tetikler.

Erkeklerde orgazm bozuklukları cinsel uyarılma sonrasında orgazmın çok geç olması ya da olamaması durumudur.

Bu durum zihinsel nedenlerden kaynaklanabildiği gibi depresyon kaygı, stres, cinsel kimlik çatışmaları, ergenlik dönemi sorunları, cinsel taciz gibi psikolojik nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Bununla birlikte orgazm bozukluklarına l Şeker hastalığı l Kalp damar hastalıkları l Hipertiroidi l Vitamin ve mineral eksikliği l Penisin yapısal bozuklukları l MS, Parkinson hastalığı, ALS, Addison hastalığı l Alkol alımı neden olabilmektedir.

En sık görülenler

Anorgazmi: Orgazm olamama durumu. Cinsel özgüven kaybına neden olabilmektedir.

Koital Anorgazmi: Cinsel birleşme ile orgazm olamama.

Rastgele Anorgazmi: Tedavi ile ortadan kaldırılabilen zaman zaman orgazm olunamaması halidir.

Erken orgazm: Erken boşalma ile birlikte görülür. Orgazm sorunlarının bir hastalık olarak kabul edilerek hekime başvurulması sorunun giderilmesinde önemli bir adımdır.

Besinlerle ilişkisi

Beslenme şekliniz, vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz, uyku düzeniniz, alkol, sigara tüketiminiz beden sağlığınız ve dolayısıyla cinsel sağlığınız üzerinde direkt etki yapan durumlardır.

Doğum sonrasına dikkat!

Cinsel özgüven eksikliği, cinsel yaşama gölge düşüren psikolojik faktörlerin birini oluştururken cinsel özgüvenin yitirilmesinde birçok sebep sayabilmekteyiz. Ergenlik çağı sorunları, cinsel taciz, doğum sonrası vücut deformasyonu, şişmanlık, menopoz, göğüs deformasyonları yer alıyor.

Cinsel özgüven fiziksel çekiciğinin farkında olmaktır. Bu farkındalığın yitirilmesiyle ortaya çıkan özgüven kaybını ortadan kaldırmanın ilk adımı kişinin kendini karşısındakine beğendirme çabasından vazgeçmesiyle olacaktır. Araştırmalar kadınların özellikle doğumdan sonra cinsel özgüveni kaybetme oranının hayli yükseldiğini göstermiştir.

Orta yaş krizi cinsel yaşamınızı bitirmesin

Gerek erkeğin gerekse kadının yaşadığı orta yaş sorunları cinsel özgüven kaybının önemli nedeni olabilmektedir. Menopoz dönemi kadında sancılı bir şekilde kendini gösterebilir. Artık yaşlandığını çekici olmadığını karşı cins tarafından beğenilmediğini düşünen kadın cinsel hayatına son verme eğilimine girer.

Erkeklerde de orta yaşla birlikte görülen hormonal değişimler, cinsel yetersizlik eski ben değilim duygusu beraberinde cinsel özgüven eksikliğini yaratabilmektedir. Her yaşın ayrı güzelliği olduğunu fark etmek, fark etmekten de öte hissetmek gerekiyor. Eşler arasındaki düzenli ve sağlıklı cinsel yaşamın iletişimden geçtiğini unutmamak lazım.

Beden sağlığınızı korumaya özen gösterin

Eşler arasında iyi bir cinsel yaşam kurabilmenin birden fazla ayağı vardır. Bu ayaklardan biri kuşkusuz beden sağlığınızdır. Hatırlatmak gerekirse beden sağlığını koruyabilmek yani kalp, damar, kan ve hormon gibi pek ço k sisteminizin ahenk içinde işlemesini sağlamak ve vücut ihtiyaçlarını tam ve eksiksiz olarak karşılayabilmek cinsel hayatınızda katma değer yaratacak unsurlardır.

Dr. İsmail Ağar

www.ismailagar.com

(0212) 240 51 72
(0212) 240 51 73
Bu haber toplam 19348 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.