1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. ERKEKLER DE ZORLA EVLENDİRİLİR

ERKEKLER DE ZORLA EVLENDİRİLİR

Azad, annesinin 'evlenmesen intihar ederim' tehdidi üzerine kuzeniyle evlendiriliyor.

A+A-

TİMETURK.COM - Almanya’da 17 yaşında kuzeniyle evlenmeye zorlanan Azad, “Aileden biriyle cinsel ilişkiye zorlanmak gerçekten korkunç bir durum” diyor. Azad, annesinin “evlenmesen intihar ederim” tehdidi üzerine kuzeniyle evlendiriliyor.

Alman Der Spiegel dergisi, Almanya’da sadece genç kızlar değil, erkeklerin de evliliğe zorlandığını Azad’ın tanıklığı ile sayfalarına taşıdı. Azad Eylül 2005’te yaşadığı günü unutamıyor. ““Aileden biriyle cinsel ilişkiye zorlanmak gerçekten korkunç bir durum” diyor. “Hayal edebiliyor musunuz? Alman kuzenimle..” diye ekliyor.

16 yaşındayken kendi yaşıtı bir kuzeni ile nişanlanması gerektiğini öğreniyor. Reddettiğinde ise annesi, kendisini ntihar etmekle tehdit ediyor: “Beni kendini asmış olarak bulursun!” 17 yaşında Azad ilkin Türkiye’e sonra da Almanya’da ailenin organize ettiği dini nikah ile evleniyor. İlk gecelerini iki yıldızlı bir otelde geçiriyorlar. Azad, “Korkunçtu” diye anımsıyor.

Bugüne kadar genç kızların Almanya’da zorla evlendirildiğine çok tanık olduk. Bu konuda sivil toplum örgütlerinin tepkileri sık sık gündeme geldi ve gazete sayfalarında işlendi. Ancak Müslüman toplumdan erkeklerin de sık sık kendi iradeleri dışında evlendirildiği konusu fazla gündeme gelmedi.

Der Spiegel’e konuşan psikolog Kazım Erdoğan, zorla evliliklerle yakından ilgileniyor. Türkiye’den gelen gençlere Berlin’in NeuKölln semtinde bedava danışma olanağı sunan ilk psikologlardan biri olarak tanınıyor. Erdoğan, “Bazı gençler ailelerinin boyunduruğu altındalar” diyerek bu gençlerin şantaj veya dayak mağduru olduklarına işaret ediyor.

Almanya’da doğan Azad, Türkiye’deki kuzeninin fotoğraflarını nişanlanmadan önce gördü. Fotoğrafların arkalarında “gelecekteki eşim için…” diye yazıyordu. Mekanisyenlik yapan Azad, “ben hep bir şaka olduğunu sandım” şeklinde anlatıyor. Ancak babası ona sürekli şu hatırlatmada bulunuyor: “Oğlum, el ele vermemiz gerekiyor.”

Azad’ın anlattığına göre her Pazar günü 40 ila 50 kişiden oluşan aşiret üyeleri Azad’ın ailesinde toplanıyorlardı. Azad’ın babası geldiğinde ayağa kalkarlardı. En büyük olandır saygı söz sahibi olan. Azad ise bunu “paşa” olarak ifade ediyor. Bu Pazar günlerinden birinde Azad sarsılıyor. Mutfağa giderek orada ağlamaya başlıyor. Bir süre sonra kadınlar mutfağa doluşmaya başlıyor ve Azad “tamam evleneceğim” diyene kadar ağıtlar yakılıyor.

Der Spiegel, “Anlaşmalı evlilikler ile zorla evlilikler arasındaki sınırı belirlemek her zaman kolay değildir” diyor. Azad, “Kız kardeşim hep kuzenimle evlenmemden yanaydı. Ama ban asla” diye anlatıyor. Evliliği fiziki şiddet yolu ile zorlanmamış diğer bir çoğu gibi. Ancak annesinin intihar edeceği yönündeki tehdidi evliliğin gerçekleşmesi için yetiyor. Kuzeni ile birkaç haftalık ortak yaşamandan sonra Azad, hiçbir şeyin yolunda gitmediğini kendisine itiraf ediyor. Sonra çıkıyor ve başka kızlarla buluşuyor.

Psikolog Kazım Erdoğan, başka bir soruna dikkat çekiyor: “Bir çok erkek hayal kırıklıklarını kadınları döverek gideriyor.” Azad , arkadaşları sayesinde 18 yaşındaki Laura ile karşılaştığında, Mayıs ayında bir öğleden sonrasında ne kimliksiz ve parasız bir şekilde evi terk ediyor, kendisini Laura’nın Münih’teki evinde buluyor.

Der Spiegel devamını şöyle anlatıyor: “Bugün her ikisi el ele Münih’teki bir kafenin terasında oturuyor. Azad halen kağıt üzerinde evli görünüyor. Üzerinde halen evden ayrılırken giydiği elbiseleri bulunuyor. Birkaç gün önce geçici iş bulma kurumuna kayıt yaptırdı. ‘Zamanla üstesinden gelirim’ diyor, ‘Babam benimle bir daha konuşmayacak, bu açıktır. Belki kız ve erkek kardeşlerimle düzelir.’ Azad da asla babasını affetmeyecek. Genç adamın boşanmaya da niyeti yok. Gerekli belgeler Stuttgart’taki ailesinin evinde bulunuyor. Dahası, parası da yok. ‘Kuzenime kötülük yapmak da istemiyorum. Yaşananlarda onun hiçbir günahı yok’ diyor. Eğer Anadolu’ya boşanmış olarak dönerse onun için bir utanç olacak.”

Bu haber toplam 3432 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.