1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ergenekon Sanığına "Paranoid Şizofreni" Tanısı

Ergenekon Sanığına "Paranoid Şizofreni" Tanısı

BİRİNCİ Ergenekon davasının tutuklu sanığı İsmail Yıldız’a, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde 'Paranoid Şizofreni’ tanısı konuldu.

A+A-

BİRİNCİ Ergenekon davasının tutuklu sanığı İsmail Yıldız’a, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde 'Paranoid Şizofreni’ tanısı konuldu. Adli Tıp Kurumu’nda yarın muayene edilecek İsmail Yıldız’ın avukatı da tanı üzerine mahkemeye dilekçe sunarak, müvekkilinin tahliyesini istedi.

Birinci Ergenekon davası bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Siyasi Ekonomik Sosyal Araştırmalar ve Strateji Geliştirme Merkezi (SESAR) Başkanı İsmail Yıldız’ı, ruh sağlığı konusunda rapor hazırlanması için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk etmişti. Son aylarda duruşma salonunda tuhaf davranışlar sergileyen ve hızlı kilo kaybettiği gözlenen Yıldız, kendisini dünyanın en büyük, en gizli ve en önemli istihbarat örgütü TULE’nin Başkanı olduğunu iddia etmişti. Duruşmada kağıt peçeteyi kıvırıp telefonmuş gibi kullanan, notlar alan Yıldız, açıklamaları ve davranışları üzerine Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilmişti. Yıldız hakkında 57 günlük gözetim sonunda hastane Yıldız’a "Paranoid Şizofreni" tanısı koydu. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin verdiği rapor üzerine mahkeme heyeti verdiği karar ile Yıldız’ın Adli Tıp Kurumu’na sevk etti. Hakkındaki sağlık raporları ile birlikte yarın sevki gerçekleşecek olan Yıldız için ruh sağlığı konusunda son kararı Adli Tıp Uzmanları verecek.

YILDIZ’IN AVUKATI TAHLİYE TALEBİNDE BULUNDU

İsmail Yıldız’ın avukatı Dursun Yassıkaya da Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin koyduğu tanı üzerine mahkemeye dilekçe sunarak müvekkilinin tahliyesini istedi. Sanık Yıldız’ın 4 yıldır tutuklu olduğunun vurgulandığı dilekçede, "Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin uzman hekimlerince paranoid fikirlerle ilintili şizofreni tanısı konularak Yıldız’ın tedavisinin imkansızlığı gerekçesi ile fiil ehliyetinin olmadığına karar verildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Hukuk açısından fiil ehliyeti olmayan şahsın ceza ehliyeti olmayacağı da konulan teşhis ile kesindir. Hal böyle olunca, ehliyetsiz sanığın tutukluluğunun devamı hukukun hiçbir alnında hiçbir gerekçe ile gerçekleştirilmez. Müvekkilin içinde bulunduğu durum ile ilgili olarak, yasal denetim mekanizmalarının işletilerek, tahliyesine karar verilmesini talep ederiz" ifadelerine yer verildi.

PARANOİD ŞİZOFRENİ NEDİR?

Şizofreni, kişide, sanrılar (hezeyanlar) ve varsanılarla (halüsinasyonlar) karakterize olarak görülen, düşünce ve duygulanım bozukluğu ile ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanabilir. Paranoid şizofrenler, zamanlarının çoğunu hayal kurarak, kendi kendilerine anlamsız şeyler söyleyerek geçirirler. Çevreleri tarafından anlamlandırılamayan garip davranışları vardır. Bu kişiler, kendilerine iltifat edilmesini bile olumsuz yorumlarlar. Kendilerine yardım edilme çabalarını, kendilerinin yetersiz algılanması olarak algılarlar ve bu nedenle geri çevirirler. Paranoid şizofrenlerin sanrı olarak tanımlanabilecek bazı düşünceleri vardır. Çeşitli sesler duyduklarını iddia edebilirler ve görüntülerden bahsedebilirler.

Vatan

Bu haber toplam 2672 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.