1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Engellilere Ücretsiz Memurluk Kursu

Engellilere Ücretsiz Memurluk Kursu

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek kurslar, Halk Eğitim Merkezleri ve uygun görülecek diğer merkezlerde düzenlenecek.

A+A-

Aktüel Psikoloji / Haber Merkezi & Ajanslar


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün girişimleri sonucunda ÖMSS'ye hazırlık için MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından Halk Eğitim Merkezlerinde kurslar açılmasına yönelik çalışmalarda son aşamaya gelindi.

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek kurslar, Halk Eğitim Merkezleri ve uygun görülecek diğer merkezlerde düzenlenecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında imzalanan protokol ile ÖMSS'nin ÖSYM tarafından yapılması kararlaştırılmış ve sınavın 29 Nisan 2012 tarihinde yapılacağı ilan edilmişti.

ÖMSS test içerikleri, KPSS'ye paralel olarak, orta öğretim, önlisans ve lisans sınavlarının içerikleriyle aynı olacak ve testler bu kapsamda 60 soruluk genel yetenek ve genel kültür kısımlarından oluşacak. ÖMSS hazırlık kurslarında verilecek eğitimin içeriği de sınav içeriğine paralel olarak, Türkçe, matematik, Atatürk İlkeleri, Türkiye coğrafyası, temel yurttaşlık bilgisi, genel kültür ve genel yetenek konularından oluşacak.

Sınav dört grupta; genel özürlüler (ortopedik, süreğen, ruhsal ve duygusal, dil ve konuşma bozukluğu olan özürlüler gibi), görme özürlüler, işitme özürlüler ve zihinsel özürlüler kategorilerinde gerçekleştirileceği için sınava yönelik kurslar da buna göre düzenlenecek. Hazırlık kurslarına, lise ve dengi okul mezunu, ön lisans mezunu ve lisans mezunu olanlar başvurabilecek.

Eğitimler sonucunda kursiyerlere ÖMSS'ye yönelik yeterliliklerin kazandırılması ve kursiyerlerin başarı oranının arttırılması hedefleniyor. Program süresi 216 ile 360 saat arasında olacak.

Ücretsiz yapılacak kurslar için il ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezlerine başvurular başladı.

Konuyla ilgili bakanlığın sitesinde yayımlanan resmi açıklamada şu ayrıntıalra yer verildi.

Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 29 Nisan 2012 tarihinde yapılacaktır. ÖMSS başvuru kılavuzu ve detayları ÖSYM ve (http://www.osym.gov.tr/) Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü (http://www.ozurluveyasli.gov.tr/) web sitelerinden öğrenilebilecektir.

Daha önce duyurulduğu üzere ÖMSS için düzenlenecek olan hazırlık kursları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz girişimi ile Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü İl ve İlçelerdeki Halk Eğitim Merkezleri’nde verilecektir.
ÖMSS Kurslarına başvurmak için özürlü vatandaşlarımızın ikamet ettikleri il ve/veya ilçelerindeki en yakın Halk Eğitim Merkezi’ne başvurmaları gerekmektedir.

En yakın Halk Eğitim Merkezi’nin iletişim bilgilerini öğrenmek için tıklayınız:

http://hem.meb.gov.tr/hem/hmmdis00001.aspx

Bu haber toplam 2103 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.