1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. Engelliler Bunu Da Başardı!

Engelliler Bunu Da Başardı!

Adil Sosyal Tüm Engelliler Derneği (ASTED) kısa sürede yörede yaşayan engelliler için yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış görünüyor.

A+A-

 

KENDİ EMEKLERİYLE AYAKTA DURUYORLAR

Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesi sınırları içinde bulunan dünyaca ünlü turistik yöre olan Sarımsaklı'da bir süre önce kuruluşunu tamamlayıp, faaliyete geçen Adil Sosyal Tüm Engelliler Derneği (ASTED) kısa sürede yörede yaşayan engelliler için yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış görünüyor.

Faaliyete başladıktan hemen sonra, engellilerin psikolojik sorunlarına yönelik terapi çalışmalarının yanı sıra, engellilerin hukuki hakları ve eğitim alanında yaptıkları faaliyetlerle göz dolduran ASTED, bir süre önce tüm personeli engellilerden oluşan 'Engelliler Oteli' projesiyle ülke gündemine oturmayı başarmışlardı.

Kuruluşunun hemen sonrasında faaliyetlere başlayarak, kısa sürede engelliler için dev adımlar atmayı başaran Adil Sosyal Tüm Engelliler Derneği, önceki haftalarda engelli üyelerine istihdam sağlayabilmek adına engelli üyelerinin evlerinde kendi elleriyle yaptığı börek, kek, poğaça, bazlama, kurabiye ve çörekleri ilçe ve beldelerde kurulan semt pazarlarında satarak derneğe gelir sağlıyorlar.

Ayvalık ilçesi ile Küçükköy ve Altınova beldelerinde kurulan semt pazarlarında, dernek yönetiminin temin ettiği un, yağ, şeker gibi malzemeler, engelli üyeler tarafından unlu mamullere dönüştürülüyor. Yaptığı börek, çörek karşılığında her engelliye semt pazarlarında kurulan stantlarda elde edilen gelirlere göre kar payı veriliyor. Buda ortalama kişi başı 15-30 TL arasında değişiyor.

Derneğin kurduğu semt pazarlarındaki stantlardan sadece dernek yönetiminin temin ettiği malzemeleri, unlu mamullere döndüren engelliler pay almıyor. Stantlarda satış yapan engellilere de elde edilen gelirlerden kar payı veriliyor.

Kısa zamanda beldede engellilere ciddi bir gelir sağlamaya başlayan uygulamanın tam bir başarıya dönüşmesi derneğe de ciddi ekonomik katkı sağlıyor. Öyle ki, duyarlı vatandaşların engellilerin kendi eleriyle yapıp, sattığı unlu mamullere gösterdiği inanılmaz talep sonucunda elde edilen gelirle dernek yönetimi, beldede yaşayan engellilerin ulaşım sorununu çözebilmesi amacıyla bir minibüs satın almayı başardı.

Sadece stantlardan elde ettikleri gelirlerle hem engelli üyelerine kazanç imkânı sağlayıp, hem de 10 N 9154 plakalı ikinci el bir minibüs satın almayı başaran dernek yönetimi ise hayata geçirdikleri projenin kısa zamanda hedeflediklerinin üzerinde sonuç vermesinden ise son derece memnun görünüyor. Önceki gün (Pazar günü) Ayvalık'ın Aliçetinkaya Mahallesinde kurulan semt pazarında kurdukları stantta görüşlerini aldığımız ASTED'in görme engelli dernek başkanı Namık Tuncel, projeyi hayata geçirmelerinde Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant, Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin ve Altınova Belediye Başkanı Asım Sürer'in kendilerine büyük katkılarda bulunduğunu belirtti.

Engellilerin en büyük sorunlarından biri olan istihdam ve ulaşım konusunda başta Sarımsaklı'da yaşayan engellilerin bu sorunlarını bir nebze olsun çözümlemek istediklerini kaydeden Tuncel, "Dernek yönetimi olarak engelli üyelerimizle birlikte geniş katılımlı bir toplantı düzenledik. Hep birlikte projeler ürettik. Sonunda bu projeyi hayata geçirme fikrini benimsedik.

Tasarladığımız projemizi başta Kaymakamımız Sayın Nihat Nalbant'a anlattık. Çok memnun oldu ve her türlü desteğe hazır olduğunu söyledi. Ardından Ayvalık, Küçükköy ile Altınova Belediye başkanlarımıza projemizi anlattık. Onlarda he konuda destek olma sözü vererek, derneğimize ilçe ve beldelerde kurulan semt pazarlarında satış yapabileceğimiz yerleri ücretsiz olarak bizlere tahsis ettiler. Bizde dernek bütçemizden börek, çörek, bazlama yapımı için gereken malzemeleri temin ederek, engeli üyelerimizin evlerine götürmeye başladık. Onlarda semt pazarlarında kurduğumuz stantlarda satışa sunduğumuz unlu mamulleri üretmeye başladılar. Alın teri dökerek kazandığımız kazançlarla da dilenci konumundan çıkarak, kendi ayaklarımızın üzerinde durma gayreti psikolojisine kavuştuk" diye konuştu.

Stantlardan elde ettikleri kazanca göre, projede emeği geçen engellilere kazanç sağlanıldığına dikkat çeken, görme engelli dernek başkanı Namık Tuncel, "Bütün personeli engellilerden oluşan otel projemizle turizm sektöründe de engellilerin var olabileceğini çok yakın zamanda gösterebilmek için çalışmalarımız sürerken, söz konusu otel projemiz kapsamında otelimizin mutfağında çalışacak engellilerimizi bu alanda aldıkları eğitimler sonucunda kendi elleriyle yaptıkları unlu mamulleri bu stantlarda satışa sunuyoruz. Kurduğumuz stantlarda engelli arkadaşlarımız satışı gerçekleştiriyor. Halkımız bu konuda son derece duyarlı davranıyor. Halkımıza minnettarız. Onların büyük ilgisi sonucunda satışlardan elde ettiğimiz gelirlerden ortalama 15-30 TL arasında projeye dâhil olan engellilerimize günlük gelir imkânının yanında derneğimize de gerçekten hatırı sayılır gelir sağlayacak ciroları yakalıyoruz" dedi.

İKİ HAFTADA ENGELLİLERİN ULAŞIMI İÇİN MİNİBÜS SATIN ALDILAR

İlçe ve beldelerin semt pazarlarında kurdukları stantlardan elde ettikleri gelirlerle iki hafta gibi kısa bir sürede dernek bütçesiyle de destekleyerek 10 bin TL'ye Edremit'te bulunan bir firmanın servisindeki galerinin de indirim desteğiyle, 1998 model ikinci el bir minibüs aldıklarını kaydeden Tuncel, "Satın aldığımız bu servis aracımızla engellilerimizi okullarına ücretsiz taşıyacak ve aracımızın benzin, şoför gibi giderlerini de yine stantlarımızdan elde edeceğimiz gelirlerle sağalamaya çalışacağız.

Ayrıca Küçükköy Belediye Başkanımız Sayın Mesut Ergin'de aracımıza engellilerimizin rahatça inip binmesi için bir rampa monte ettirecek.Böylelikle de engellilerimizin ulaşım konusunda da bir derece olsun katkı sağlamış olacağız" diyerek, projenin hayat geçirilmesinde emeği çok büyük olduğunu belirttiği Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant, Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin ve Altınova Belediye Başkanı Asım Sürer ile semt pazarlarında kurdukları stantlara büyük ilgi gösteren yöre halkına teşekkür etti.

Bu haber toplam 2948 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.