1. YAZARLAR

  2. Psk. Özkan Göğercin

  3. Ekim 2010'da Ek Yerleştirme Yapılıyor, Sesimizi Duyan Var Mı?
Psk. Özkan Göğercin

Psk. Özkan Göğercin

Yazarın Tüm Yazıları >

Ekim 2010'da Ek Yerleştirme Yapılıyor, Sesimizi Duyan Var Mı?

A+A-

Türkiye'de eğer üniversite okumak istiyorsan işin zor arkadaş..

Hangi kuruma güveneceksin? Kime gidip hakkını arayacaksın?

Önce, alan katsayısını daraltıp, her öğrenciye istediği bölümü seçme hakkı verecekler.

Fakat, ardından, sizlere, alay eder gibi bir kılavuz gönderecekler.

Sonra, istediğiniz bölümü seçme hakkınıza rağmen...

İstediğiniz yeri kazanamayacaksınız..

Burası Türkiye, üniversitede okumak istiyorsan, işte bu yüzden işin zor arkadaş..

Tekrar merhabalar, sevgili arkadaşlar. Yazıma, yukarıdaki sözlerle başlamak istedim. Son günlerde, ÖSYM'de yaşanan skandalları gördükçe, olayları idrak etmekte gerçekten zorlanır bir hale geldim. Demek yıllardır, bu tür oyunlar dönüyor ve, iş çığrından çıkmadan, kimse elini taşın altına koymuyordu. Sonra da, olan yine, hakkıyla çalışan, alın teri akıtan, günlerini, saatlerini veren, sizlere oluyordu. Ne yazık ki de, hala da, olan yine sizlere, bizlere oluyor. İnsanı, gerçekten emek verip, yolun sonunu görememesi kadar, hayal kırıklığına uğratan bir şey olamaz. Ancak, yukarıda da dediğim gibi, burası Türkiye ve maalesef, bu yaşananlar ne ilk ne de son olacaktır. Gerçekten, adam gibi adımlar atılmadıktan sonra da, bizler bu gibi skandallar ile de çok karşılaşmak zorunda kalacağız. O yüzden, böyle bir güvensizlik ortamında bizi bırakanlara, yazık, gerçekten çok yazık...

2010 ek yerleştirmenin, büyük ihtimalle Ekim'in ilk haftasında yapılması bekleniyor. Ancak, ÖSYM'den henüz siz, üniversite adayları adına, atılmış somut bir adım yok. KPSS skandal sürecinin sonucunda, KPSS sınavının kısmi iptalinden sonra, umuyorum ki artık, sizlerin mağduriyetini gidermeye yönelik çalışmalara başlarlar. Zaman, dar görünebilir ama, soruları çaldırmak konusunda, zaman sınırı tanımayan bu kurumun, binlerce öğrencinin hakkını vererek, en azından bir güvenoyu kazanmasını bekliyorum. Bunu da yapmazlarsa, ÖSYM bir kurum adından ziyade, yalnızca bir isim olarak kalacaktır. KPSS'de binlerce öğretmenin hakkına girenler, bugün, geleceğin öğretmenlerinin, mühendislerinin, doktorların, hakkına da girmeye devam ederlerse, artık, hafızalarımızda, skandallarıyla yer edinmiş, güven vermeyen bir kurum olacaktır ve öyle kalacaktır.

O yüzden, sizlerin hakkı için, geleceği için, ÖSYM'ye önerilerimizi bir kez daha yineliyorum..

1)EK YERLEŞTİRME DE TABAN PUAN ŞARTI KALDIRILMALI, HER ÖĞRENCİNİN İSTEDİĞİ YERİ TERCİH ETME HAKKI VERİLMELİ.

2)İLK YERLEŞTİRMEDE, HATALI KILAVUZ SEBEBİYLE, İSTEMEDİĞİ BÖLÜMÜ KAZANMAK ZORUNDA KALAN BİR ÖĞRENCİ, EK YERLEŞTİRME DE TEKRAR TERCİH HAKKINA SAHİP OLMALI.

3)EK YERLEŞTİRMEDE 8 OLAN TERCİH HAKKI ARTTIRILMALI Kİ, ÖĞRENCİ İSTEDİĞİ YERLERİN HEPSİNİ YENİDEN YAZMA ŞANSINA SAHİP OLSUN.

2010 ek yerleştirme ile ilgili, tercih sürecinde neler yapılması gerektiği ile ilgili, çok detaylı bilgiler vereceğim. Ancak, Ösym'den sizler adına, bir umut beklediğim için, biraz daha beklemeyi yerinde görüyorum. Zaten, sizlerden de isteğim, ek yerleştirme kılavuzu yayımlanmadan da, geleceğiniz hakkında da kesin yargılara varmamanızdır. Çoğu gelen maillerde, düşündükleri bölümün hiç açık bırakmayacağını düşünen öğrenciler var ama, kılavuz yayımlanmadan, kimse net birşey söyleyemez. Beni, bu ek yerleştirmede şu an için, tek mutlu eden taraf, tamamen "gerçek" veriler ile, tercihte bulunacak olmanız. Ee artık, ÖSYM'de elindeki, asıl verileri de, bir zahmet koysun ama di mi? Sorularınızı, oss_dogrutercih@mynet.com adresine göndermeye devam edebilirsiniz. Onlar, sizin sesinizi duymasalar da, ben sesinizi duyup, sizlerin sorularını cevaplamaya ve sesinizi duyurmaya devam edeceğim.

Yazımı, anlamlı bir söz ile noktalıyorum..

"İNSANLAR, HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAMAZLAR, SADECE, YANLIŞ İNSANLAR ÜZERİNE HAYAL KURARLAR."

 Sizin de hayallerinizin, yanlış insanların elinde yok olmaması dileğiyle...

Bu yazı toplam 16063 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
37 Yorum